Orvosok szerint ezeket a vitaminokat mindenkinek szednie kell: ha csak néhányat választasz, ezek legyenek azok!
Manapság rengetegféle vitamint és étrend-kiegészítőt vásárolhatunk meg roppant egyszerűen. Azt viszont már sokunknak korántsem olyan könnyű eldönteni, mely vitaminok a legmegfelelőbbek számunkra, vagy hogy egy adott készítményre tényleg szükségünk van-e. Nos, bár egyénenként eltérhet, kinek pontosan mi és abból mennyi a jó, egyes vitaminok szedésén érdemes lehet elgondolkodnunk.
Ezeket láttad már?
A vitaminok és étrend-kiegészítők óriási palettájából akkor válogathatunk a legtudatosabban, ha a háziorvosunk, a kezelőorvosunk vagy egy dietetikusunk segítségét kérjük. Várandósan, szoptatás alatt vagy meglévő egészségügyi problémánál ez elengedhetetlen, de egyébként is erősen ajánlott. Na de vajon mit mondanak általában az orvosok, mely vitaminokat kellene szinte mindenkinek szednie élete során?
D-vitamin az erősítésért
A gyakran csak napfényvitaminként emlegetett D-vitamin természetes módon termelődik, ha napfény éri a bőrünket, illetve néhány élelmiszerben, például a zsíros halakban, a tejben és a tojássárgájában is jelen van. Azonban nem mindannyian élünk olyan éghajlaton, hogy a napsütés önmagában elég lenne, vagy egyszerűen túl kevés időt töltünk a szabadban, esetleg az étrendünk nem elég változatos, így szükségünk lehet plusz D-vitaminra.
De hogy miért is? Nos, ha elegendő D-vitamint kap a szervezetünk, akkor erős támogatója az immunrendszerünknek, csökkenti jó néhány betegség, köztük a 2-es típusú cukorbetegség és az asztma kialakulásának a kockázatát is, hozzájárul a csontjaink szilárdságának fenntartásához, továbbá elengedhetetlen az agyunk egészségének fenntartásához.
Egy figyelemhiányos/hiperaktivitási zavarokra szakosodott orvos, dr. Lavan Baskaran szerint így összességében 8 éves kortól gyakorlatilag mindannyiunknak jól jöhet a D-vitamin napi szintű szedése. Míg dr. Baskaran a nyári szabadságát leszámítva napi 1000 NE D-vitamint szed, addig dr. Jenny Goodman, a Brit Ökológiai Orvostudományi Társaság tagja október és április között minden este 2000 NE D-vitamint vesz be az egészsége támogatása érdekében.
Magnézium a jó alvásért
A magnézium régóta híres arról, hogy elősegíti a jó alvást, de a menstruációs görcsöket és az edzés utáni izomfájdalmat is enyhíthet. Ezen előnyök élvezése érdekében dr. Goodman azt javasolja, hogy élelmiszerforrásokból, például zöld leveles zöldségek és tojás fogyasztása által vigyük be.
Azonban olykor nem árthat egy kis plusz segítség. Ő maga esténként az izmai ellazítása és a jobb alvás érdekében magnézium étrend-kiegészítő formájában is szedi, de hangsúlyozza azt is, hogy például egy Epsom-só fürdő is segíthet élvezni a magnézium felszívódásával járó előnyöket, ugyanis valójában nem másról, mint magnézium-szulfátról van szó.
Omega-3 zsírsavak a gyulladás ellen
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy alapvetően az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás a legjobb módja annak, hogy a szervezetünket megfelelően támogassuk. Ami az omega-3 zsírsavakat illeti, gazdag forrása a lazac, a makréla és más olajos halak is, azonban ahogyan azt dr. Amina Hersi háziorvos is hangsúlyozza, sajnos nem mindenki jut hozzá kellő mennyiségben ilyen úton.
Tekintve, hogy az omega-3 zsírsavak segítenek megelőzni a gyulladást és szabályozni a menstruációs ciklust, borzasztóan fontos a kellő mennyiségű bevitelük, és itt jöhetnek szóba az étrend-kiegészítők. Dr. Baskaran és dr. Goodman pedig azt is hangsúlyozza, hogy az omega-6 zsírsavakkal viszont már érdemes óvatosabban bánni, ugyanis ha túl sokat viszünk be belőlük, az gyulladást okozhat.
Cink az egyensúlyért
Bár a cink nyomelem, vagyis csak kis mennyiségre van belőle szükségünk, mégis rettentően fontos, ugyanis elengedhetetlen az immunrendszerünk egészségének megőrzéséhez és a vércukorszintünk egyensúlyának fenntartásához. Egy időskori életminőség javítására szakosodott orvos, dr. Zalan Alam, például elárulta, hogy télen minden nap 5 milligramm cinket vesz be a különféle betegségek megelőzése érdekében.
Cink található egyébként a vörös húsokban, a kesudióban és az osztrigában is. Ha pedig nem viszünk be belőle eleget valamilyen módon, azt dr. Goodman szerint úgy vehetjük észre, ha a testünkön esetleg keletkező vágások és sérülések nem megfelelően, túl lassan gyógyulnak, de az ízérzékelésünket és a szaglásunkat is károsíthatja. Ha viszont eleget kap belőle a szervezetünk, akkor a kutatások szerint még egy megfázás időtartamát is lerövidíthetjük két nappal.
B-komplex az energiáért
Dr. Goodman azt is elárulta, hogy ő maga B-komplexet is szed, méghozzá azért, hogy több energiája legyen, támogassa a vércukorszintje kiegyensúlyozottságát és méregtelenítse a máját. Ha étrend-kiegészítőként szedjük, dr. Goodman szerint a legfontosabb, hogy a vitaminoknak és ásványi anyagoknak kell az első helyen szerepelniük az összetevők listáján.
Azokkal a termékekkel pedig vigyázzunk, amelyek például titán-dioxidot, talkumot, kálium-szorbátot, parabéneket és citromsavat tartalmaznak, ezek ugyanis adalékanyagok, színezékek és aromák. Persze sok más vitamin és étrend-kiegészítő is van, amelyre lehet, hogy a mi testünknek szüksége van, ezért a legbiztosabb, ha egy szakemberrel is konzultálunk, ezáltal biztosítva az egészségünk minél ideálisabb támogatását.
Forrás: theguardian.com, nypost.com, palmhealth.com