5 hétköznapi dolog, amivel csökkenthető a vastagbélrák esélye: az életedet hosszabbíthatod meg velük
A bélrák az utóbbi években került jobban a figyelem középpontjába, részben amiatt, hogy már a fiatalabb korosztályt is érinti. Az Egyesült Királyságban évente megdöbbentően sok, nagyjából 17 ezer halálos áldozatot követel a betegség, és az elmúlt 30 évben 22 százalékkal nőtt az előfordulása az 50 év alattiak körében.
Ezeket láttad már?
Ideje, hogy elgondolkodjunk rajta komolyabban, mi az, amit megtehetünk annak érdekében, hogy megelőzzük a betegséget. Szakemberek szerint az esetek több mint fele megelőzhető lenne, ha az emberek egy kicsit jobban odafigyelnének életmódjukra. A vastagbélrákra szakosodott sebész, James Read nemrég elárulta, melyek azok az apróságok, amelyeken mindenképp érdemes lenne változtatnunk mindennapjainkban!
Rostban gazdag élelmiszerek fogyasztása
Mindannyian tudjuk, hogy az egészséges táplálkozás szerves részét képezi a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag zöldségek és gyümölcsök fogyasztása. A bennük található rostok pedig rendkívül sokat tehetnek annak érdekében, hogy megelőzzük a vastagbélrák kialakulását. A brit rákkutató intézet adatai szerint minden harmadik vastagbélrákos megbetegedés összefüggésbe hozható a túl kevés rost fogyasztásával. Az étrendünkbe beiktatott rostok segítenek abban, hogy gördülékenyen menjen az emésztés, és a káros vegyi anyagok ne sokat időzzenek a belekben.
Naponta legalább 30 grammot kellene fogyasztanunk belőle, ezt elérhetjük a napi öt étkezéssel, de megkönnyíthetjük a dolgunkat, ha például elfogyasztunk egy-egy tálnyi zabkását, két szelet teljes kiőrlésű kenyeret vagy fél konzerv csicseriborsót. Vannak zöldségek és gyümölcsök, amelyek rosttartalma magasabb, mint az átlag, ilyen az alma, a banán, a spenót és a brokkoli. Fogyasszunk teljes kiőrlésű gabonát, barna tésztát, barna rizst, barna kenyeret.
Kerüljük a feldolgozott húsokat
Sajnos a szakértők ajánlása alapján ki kellene iktatnunk étrendünkből az olyan közkedvelt ételeket is, mint például a kolbász, a szalonna, a chorizo, a szalámi, a sonka vagy épp a hot-dog. A feldolgozott húsok ugyanis jelentősen megnövelhetik a vastagbélrák kialakulásának kockázatát. Ezeket a termékeket úgy kezelik, hogy minél tovább megnöveljék a szavatossági idejüket és jobb ízt biztosítsanak nekik. Gyakran olyan tartósítószereket adnak hozzájuk, mint például a különböző nitrátok. Ezek a vegyi anyagok a bélben reakcióba lépnek, és olyan káros vegyületeket termelnek, amelyek károsíthatják a nyálkahártyát vagy elősegíthetik a daganatok kialakulásának kockázatát.
Egy 2019-es oxfordi kutatók által készített tanulmány szerint a napi 70 grammnál több vörös hús fogyasztása öt százalékkal növelheti a bélrák kialakulásának kockázatát. Ez a mennyiség nagyjából két szelet bacont vagy egy fél hamburgert jelent. A szakértők azt javasolják, hetente legfeljebb két adag feldolgozott vörös húst fogyasszunk. Az sem mindegy továbbá, hogyan főzzük vagy sütjük az adott húst, a grillezés például kifejezetten kockázatossá teheti az ételt. A magas hőfok által olyan vegyi anyagok keletkezhetnek bennük, amelyek károsíthatják a bélrendszert.
Érdemes tehát a sertés-, bárány- és marhahúst halra vagy csirkére cserélni. Ha pedig nem vagyunk hajlandóan lemondani a jó hangulatú nyári grillezésekről, akkor a hamburgerhez fogyasszunk teljes kiőrlésű zsemlét, tegyünk bele sok zöldséget és vörös húsok helyett válasszunk vegetáriánus feltétet, csirkehúst vagy halat.
Éljünk aktív életmódot
Kutatások bizonyították, hogy azoknál az embereknél, akik hetente többször végeznek testmozgást, 20 százalékkal csökken a vastagbélrák kialakulásának kockázata. Ennek több oka is van, az egyik, hogy a rostfogyasztáshoz hasonlóan a testmozgás is segít abban, hogy a vegyi anyagok gyorsabban haladhassanak át a bélrendszerünkön. A fizikai aktivitás segít tovább az egészséges testsúly fenntartásában, ami szintén csökkenti a vastagbélrák kockázatát. Elhízás esetén a szervezetben megemelkedik a növekedési hormonok szintje, ami a sejtek gyakoribb osztódását okozza. Ez az osztódás pedig potenciális veszéllyel jár, hogy megjelenjenek a rákos sejtek.
Kerüljük az alkoholt, cigarettát
Kutatások szerint a rendszeres dohányzás 7 százalékkal, az alkoholfogyasztás pedig 6 százalékkal növeli a vastagbélrák kialakulásának kockázatát, emellett jelentősen növeli más daganatos megbetegedések esélyét is. Ez a két szokás tehát nemcsak nagyon költséges, még az egészségünknek sem tesz jót. Az alkohol szervezetbe jutásával meggátolja a károsodott sejtek javítását, valamint elősegíti a sejtek osztódását, amely szintén növeli a rák kialakulásának esélyét. Egy 2019-es tanulmány szerint egy üveg bor elfogyasztása egyenlő azzal, mintha 10 cigarettát elszívtunk volna. A cigaretta 5 ezer vegyi anyagot tartalmaz, amelyekből legalább 70-ről feltételezik, hogy rákkeltő. Károsíthatják a DNS-ünket, beleértve azokat a részeket is, amelyek azért felelősek, hogy megvédjenek a ráktól.
Gyanús tünetek esetén irány az orvos!
Nagyon fontos továbbá az is, hogy ha bármilyen szokatlan tünetet észlelünk magunkon, ilyen lehet például a vérző végbél, a puffadás, a megmagyarázhatatlan fogyás, hasfájás vagy a bélmozgás vagy a székelés megváltozása, mindenképp keressük fel orvosunkat, a korai felismerés ugyanis életet menthet. Olykor érdemes a székletünket is laboratóriumban megvizsgáltatni, ezek a minták ugyanis sokat elárulnak egészségünkről.
Forrás: dailymail.co.uk