12 percnél is többet töltesz a tengerben? Ez történhet a testeddel
Azt mindig is tudtuk, hogy a friss, tengeri levegő jót tesz a légzőrendszer egészségének, most pedig az is kiderült, hogy ha megmártózunk a sós vízben, akkor szintén hozzájárulunk általános jóllétünkhöz. Mi ennek az oka? A jótékony hatásért a tengerben található magnézium és kalcium felelős. Nos, jöhet a mártózás?
Ezeket láttad már?
A tengert tényleg receptre kellene felírni mindenkinek! Sajnos nekünk nincs, de azért a mártózásért nem kell túl messzire mennünk, átugorhatunk néhány napra akár a szomszédos Horvátországba, Szlovéniába vagy Olaszországba is. Nézzük, milyen pozitív változást észlelhetünk magunkon, ha csobbanunk a sós vízben!
Nem mindegy, mennyi időt töltesz a vízben
A tengervízben való fürdés felér egy igazi terápiával! Ezt nem csak mi állítjuk, már a szakértők is megerősítették. A kulcsszó a thalassoterápia, amelynek az az elv képezi az alapját, miszerint a tenger gyógyít. Már az ókori görögök is tudták, mennyire hasznos szervezetünk számára a sós víz. A benne rejlő ásványi anyagok a bőrön keresztül fejtik ki jótékony hatásaikat. Ma már a wellness- és fürdőközpontok is kínálnak vendégeiknek ilyen speciális terápiát, a tengerből kinyert ásványi anyagokkal, algákkal, iszappal kezelik a bőrt.
De miként élvezhetjük a sós víz jótékony hatásait a tengerparton? Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy valamelyik dél-európai vagy trópusi országban lazíthatunk, használjuk ki, töltsünk minél több időt a vízben! A rövid csobbanások helyett tartózkodjunk a tengerben legalább 12 percig, ennyi kell ugyanis ahhoz, hogy a bőrünkre tapadt ásványi anyagok elkezdjenek beszívódni.
A tengervíz magnéziumot és kalciumot tartalmaz, amelyek köztudottan elengedhetetlenek szervezetünk tökéletes működéséhez. A magnézium jót tesz az izmoknak, ellazít, javítja az alvás minőségét, gátolja a szabadgyökök képződését és hozzájárul a normál anyagcseréhez. A kalcium meggátolja a bőr kiszáradását és viszketését, valamint sokat tesz a fiatalságunk megőrzéséért.
Bár ezek az ásványi anyagok melegebb környezetben, 35 fok felett a leghatékonyabbak, ne féljünk attól, ha a tengervíz ennél hidegebb. A hidegvíz ugyanis serkenti a vérkeringést, és már a mártózás segíti a testi-lelki feltöltődést, jó közérzetet teremt és javítja a hangulatunkat.
Mesés színek, megnyugtató hangok
Beszéljünk egy kicsit a látványról is: 2008-ban a Columbia Egyetem kutatói a piros és a kék szín emberekre gyakorolt hatását vizsgálták és arra jutottak, hogy a tiszta égbolt és a tengervíz kékje már önmagában nyugalmat és lelki elcsendesedést váltott ki az alanyokból - márpedig ez az, amire a hosszú, munkával és stresszel teli hónapok után mindenkinek szüksége van.
A látvány mellett a hang is nagyon sokat számít: William Dorfman professzor kiderítette, hogy a szikláknak csapódó hullámok zaja teljesen ellazítja az agyat, elősegíti a szerotonin és a dopamin termelődését a szervezetben, ezáltal javítja az általános közérzetet. Sétáljunk a tengerparton mezítláb, és miközben hallgatjuk a tenger lágy moraját, élvezzük, mennyire jól esik a puha homok: a talpunkon rengeteg idegvégződés található. Megfelelő fényvédelem mellett használjuk ki a napsugarak áldásos hatását, hadd termelődjön a D-vitamin!
Forrás: vogue.es, lifegate.com