Ezek az ételek csodát tesznek a testeddel, ha nyáron is hajlamos vagy lebetegedni
Míg télen sokan hozzászoktunk ahhoz, hogy olykor megfázunk, influenzások leszünk vagy egyéb okból betegeskedünk pár napig, addig nyáron ideális esetben a hosszú nappalok és a meleg időjárás ölelésében eszünkbe sem jut, hogy ágynak dőlünk. Ha viszont tudod, hogy nyáron is hajlamos vagy lebetegedni, érdemes felkészültnek lenned, főleg, ami az étkezési szokásaidat illeti.
Ezeket láttad már?
Nyáron lebetegedni sok okból különösen bosszantó, de a legrosszabb talán az, amikor éppen nyaralás vagy egy remek program alatt kezdjük el rosszul érezni magunkat. Szerencsére azonban már szimplán azzal, hogy jobban odafigyelünk az étrendünkre, és bizonyos élelmiszerekből mindig tartunk otthon vagy viszünk belőlük magunkkal a nyaralásra is, rengeteget tehetünk a megelőzésért és a gyors gyógyulásért is.
Egész évben fontos a kiegyensúlyozottság
Ahhoz, hogy hosszú távon egészségesek legyünk és igazán jól érezzük magunkat a bőrünkben, egész évben oda kell figyelnünk a testünkre. Mégis jellemzőbb, hogy év elején, az újévi fogadalmak lendületében, majd tavasszal, a bikiniszezon kezdete előtt próbálunk meg tudatosabbak lenni. Bár már az alkalmankénti törekvések is sokat számíthatnak, valójában az év minden hónapjában szükségünk lenne a tudatosságra.
Ami a nyári időszakot illeti, különösen hívogatók lehetnek a mennyei grillezett ételek, a vattacukrok, a kürtőskalácsok, a fagylaltok és persze a hűsítő limonádék, fröccsök, koktélok. Azonban ha alapvetően nem jellemző az étrendünkre a kiegyensúlyozottság, hamar túlzásba eshetünk, és ezáltal azt is elősegíthetjük, hogy nyáron is könnyebben betegedjünk le.
Nincs azonnali csodaszer
A közhiedelemmel ellentétben nincs olyan csodaszer sem az ételek, italok, sem pedig a különféle tabletták tekintetében, amelyek azonnal megerősítenék az immunrendszerünket. Ha viszont kiegyensúlyozott az étrendünk és bizonyos élelmiszerek rendszeresen helyet kapnak benne, az segíthet elkerülni rengeteg fertőzést, betegséget. Persze hasznos lehet az is, ha C-vitamint szedünk (erről egyébként előbb érdemes a háziorvosunkkal konzultálnunk), de alapvetően bőven elég lehet az étrendünkre jobban odafigyelnünk.
Amikből különösen érdemes enned
Zöld leveles zöldségek: a zöld leveles zöldségek - mint például a spenót, a sóska és a kelkáposzta - csodásan hathatnak a testedre, ugyanis sok vitamint és ásványi anyagot, többek közt C-vitamint, vasat, folsavat és E-vitamint tartalmaznak. Na de hogy miként motiválhatod magad arra, hogy többet fogyassz belőlük? Kerülhetnek turmixokba, levesekbe, főzelékekbe és még megannyi más finomságot is készíthetsz belőlük.
Hüvelyesek: B6-vitamin, folsav, cink, vas és szelén is megtalálható bennük. Közéjük tartozik például a csicseriborsó és a lencse, amelyek levesekhez, főzelékekhez, salátákhoz adva fantasztikus immunerősítők.
Diófélék és magvak: jelentős mennyiségű E-vitamint és olyan egyéb antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek segítenek megszabadítani a testünket a rá veszélyes szabad gyököktől. Rendszeres fogyasztásuk érdekében megszórhatod velük a zabkását, kerülhetnek házi kenyerekbe és egyéb pékárukba, de például gyümölcsökkel keverve, és persze önmagukban is finomak.
Zsíros halak: A tonhal, a lazac és a makréla kiváló forrásai a D-vitaminnak, ezáltal pedig csodásan képesek támogatni a csontjaid és az immunrendszered egészségét.
Probiotikumok: olyan „jó baktériumokat” tartalmaznak, amelyek segítenek megőrizni az emésztőrendszerünk egészségét. Mivel az immunrendszerünk nagy része a beleinkben található, így kulcsfontosságú, hogy rendszeresen helyet kapjanak az étrendünkben. Közéjük tartozik például a natúr joghurt, a kefir, a savanyú káposzta és a kovászos uborka is.
Ha már lebetegedtél
Ha lebetegedtél, a legfontosabb az, hogy a panaszaidhoz igazítsd az étrendedet, de általánosságban elmondható, hogy a könnyedebb ételeket érdemes előtérbe helyezni. Amennyiben például egy egzotikus helyre mész nyaralni, a biztonság kedvéért mindig legyen nálad néhány csomag ropi vagy natúr keksz arra az esetre, ha esetleg elrontanád a gyomrodat, vagy olyan ételekbe botlanál, amik nem igazán szimpatikusak.
Otthon pedig először olyan egyszerűbb ételekkel érdemes próbálkozni, mint a főtt krumpli, a főtt rizs, a pirítós vagy a csontleves. Ha pedig újra kezdesz megerősödni, még jobban figyelj arra, hogy sok vitaminban és ásványi anyagban gazdag ételt egyél, illetve napközben a kellő folyadékbevitelre is ügyelj. Abban az esetben viszont, ha pár nap alatt nem enyhülnének a panaszaid vagy nagyon rosszul érzed magad, természetesen a legjobb, ha mielőbb orvoshoz fordulsz.