Ezen az 5 helyen élnek legtovább az emberek
Számodra mi a hosszú, egészséges élet titka? Ha erről Dan Buettnert, a National Geographic felfedezőjét kérdeznénk, azt felelné, hogy a választ az úgynevezett kék zónákban találhatjuk. Közéjük tartozik az a néhány hely a világon, ahol az emberek az átlagosnál jóval tovább élnek úgy, hogy nem tartanak szigorú diétákat, nem szednek drága étrend-kiegészítőket, és még csak kemény edzési rutinokhoz sem ragaszkodnak.
Ezeket láttad már?
Dan Buettner több mint 20 éve tanulmányozza ezeket a helyeket. Az évek során pedig arra jutott, hogy nincs kifejezetten egy konkrét titka annak, hogy a kék zónák lakói sokáig élnek, ugyanakkor van sok figyelemreméltó szokásuk, amelyek nagy valószínűséggel az egészségükért, kiegyensúlyozottságukért is rengeteget tesznek. De hogy pontosan hol és hogyan is élnek ezek az emberek?
Szardínia, Olaszország
Szardínia egy gyönyörű olasz sziget, ahol bizony nemcsak a turisták, de a helyiek is csodásan érzik magukat. A Földön itt él a legtöbb férfi akár 100 évig is, aminek a titkát Buettner főként abban látja, hogy többségében növényi alapú étrendet követnek, minden nap aktívak és a családjuk közelsége is folyamatosan adott.
A férfiak jelentős része itt pásztorként tevékenykedik, és naponta legalább 5 mérföldet gyalogolnak, illetve sokan leánygyermekes apák, akik az életkoruk előrehaladtával különösen nagy odafigyelésben, törődésben részesülnek. Mindezek mellett pedig az itteni közösségben felfedeztek az emberek egy olyan, itt generációkon át öröklődő genetikai variánst, az M26-os markert is, amely az extra hosszú élettartamhoz kapcsolódik.
Ikaria, Görögország
Ezen a görög szigeten egy igazán összetartó közösségben élnek az emberek, és igyekeznek kiélvezni az élet örömeit. Általában késő estig ébren vannak, amit nappali alvással és a mediterrán étrendhez való ragaszkodással igyekeznek ellensúlyozni. Sok zöldséget, gyümölcsöt, hüvelyest, teljes kiőrlésű gabonaféléket, burgonyát és olívaolajat is rendszeresen fogyasztanak. Végeredményben pedig sokan közülük a 90 éves kort is megérik egészségesen, demencia és krónikus betegségek nélkül.
Okinawa, Japán
A kék zónákban általában nagy hangsúly kerül a közösség és a család erejére, ami ebben a japán kultúrában mutatkozik meg a legerőteljesebben. Ugyanis a helyieket egy kicsi, szorosan összefonódó társadalmi kör is támogatja, amelynek célja, hogy bármilyen nehézséget is hoz az élet, senkinek ne egyedül kelljen megbirkóznia vele.
Ez a támogató erő pedig olyannyira működik, hogy sok esetben el tudja nyomni a mentális stresszt okozó tényezőket, és egy olyan egészséges közösséget eredményez, amely egyben a világ leghosszabb életű nőivel büszkélkedhet, akik közül sokan 100 évnél is tovább élnek.
Nicoya, Costa Rica
A kék zónák lakói általában kerülik a feldolgozott élelmiszereket, ami a nicoyaiaknál egészen rendkívüli módon valósul meg. A kalóriabevitelük nagy részét babból, tökből, kukoricából és trópusi gyümölcsökből viszik be, ami összességében egy főként növényi alapú, tápanyagdús étrendet eredményez. Emellett pedig sok időt töltenek a szabadban, és arra is nagy hangsúlyt fektetnek, hogy legyen egy életcéljuk is, ami irányítja, motiválja őket, hogy mentálisan és lelkileg is ki tudjanak teljesedni.
Loma Linda, Kalifornia, Egyesült Államok
Az Egyesült Államokban egyetlen kék zóna található; a Hetednapi Adventista Egyház, egy protestáns felekezet menedékhelye. Az itteniek számára nagyon fontosak a közös alapelvek, a közösség hangsúlyozása, a szombatot pedig mindig a pihenésnek, az elmélkedésnek és a feltöltődésnek szentelik.
Sokan kerülik a húst is, és többségében tápláló növényi alapú élelmiszereket, köztük teljes kiőrlésű gabonákat és dióféléket fogyasztanak. Ráadásként a hetednapi adventisták az alkoholfogyasztást és a dohányzást is teljes mértékig kerülik. Mindezek eredményeként az itteniek jellemzően 10 évvel tovább élnek, mint más amerikaiak.
Összességében tehát a kék zónák lakónak szokásai valóban sokszínűek, az viszont egyértelműen látszik, hogy a kiegyensúlyozott életvitelre törekednek, és az étrendjükre, az aktív életmódra és a közösségi, családi kapcsolatokra is nagy hangsúlyt fektetnek. Ezekből a szokásokból pedig aligha vitatható, hogy nekünk is érdemes meríteni.
Forrás: time.com, abcnews.go.com