Hat hétig cukor és glutén nélkül éltem, ennyit sikerült fogynom
Első hallásra nem tűnik drasztikus megvonásnak hat héten át cukor nélkül élni, ám ha emeljük a tétet, és a zéró tolerancia a cukor mellett a gluténre is kiterjed, eléggé megnehezül a fogyasztható ételek kínálata. És bármilyen megdöbbentő, nem a cukrot nehezebb elkerülni. Glutént ugyanis sokkal több termék tartalmaz, mint az elsőre hinnéd.
Ezeket láttad már?
Az emberi szervezetnek huszonegy napra van szüksége, hogy új szokásokat alakítson ki, szakértők szerint. Épp ezért gyakoriak a háromhetes életmódváltó programok is. Ennyi idő elegendő, hogy az anyagcsere is hozzászokjon a változáshoz, a különféle táplálkozástani kutatások is azt állítják, hogy a glutén teljes kiürüléséhez is huszonegy napra van szükség. Így gondoltam, belevágok a gluténmentes étrendbe, de akkor már nehezítésképp a cukrot is elhagyom a hőn áhított fogyás reményében.
Rengeteget olvastam a cukormentes életmód jótékony hatásairól, illetve a fokozott cukorfogyasztás kártékony oldaláról is. Alapvetően aktív életmódot folytatok, napi rendszerességgel sportolok, így sosem éreztem bűntudatot egy szelet csoki vagy egy adag fagyi elfogyasztása után. Gondoltam, úgyis lefutom. Holott ez jó nagy tévhit!
A glutén, mint mágikus bűnös
Ugyanígy voltam a pékárukkal vagy épp a pizzával: egy kiadós edzés után gond nélkül megettem egyedül egy egészet. Ahogy az egyik futó-barátomtól tanultam: versenyen rövid távra nem nevezünk, kicsi sört nem iszunk és pizzát sem felezünk. Aztán a kezembe került egy könyv a gluténmentes életmód előnyeiről, és teljesen beszippantott. Egyik napról a másikra letettem a glutént.
Annyira, hogy egy vérvételes vizsgálatra is elmentem, ahol megállapították, hogy hajlamom van a gluténérzékenységre, de a végleges diagnózist a gyomorból vett szövetminta alapján lehet megállapítani, amire nem vállalkoztam. Így elkönyveltem magamat gluténérzékenynek, és száműztem mindent, ami liszthez ért. Majd szembesültem azzal, mennyire nehéz így étkezni, mivel számos olyan élelmiszerben is van glutén, amire korábban soha nem gondoltam.
Például az egyik kedvenc ételízesítőmben, amit rendszeresen használok levesekhez, sajtok vagy zöldségek grillezéséhez. Közben azt is elkezdtem magamon azt is észrevenni, hogy a bevásárlás háromszor annyi ideig tart, mint korábban, ugyanis minden egyes csomagoláson alaposan átolvasom az összetevőket, mielőtt a kosárba kerülne bármi. Az összetevőkkel pedig csak addig a leírásig foglalkoztam, hogy gluténmentes legyen. Hiába.
A mentes, nem feltétlen egészségesebb
Elbizonytalanodtam, mert számos olyan alapanyagot olvastam ki a címkéken, amikről korábban soha nem is hallottam, vagy nem feltétlen az egészséges életmód kapcsán. Nem is kell messzire menni, az egyik legalapvetőbb gluténmentes alternatíva a kukorica, ami viszont a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető diétás tápláléknak. Félelmeimet pedig Kopjár Ildikó okleveles dietetikus, táplálkozástudományi szakember is megerősítette.
„A rosszul megtervezett gluténmentes diéta rengeteg ultrafeldolgozott készételt tartalmaz, ami jellemzően magas cukor-, zsír- és sótartalommal rendelkezik, így olyan hátrányokkal is járhat, mint az alacsonyabb rostbevitel, és kevesebb, természetes formában fogyasztott vas, B-vitamin, kalcium, D-vitamin” - magyarázza a szakértő, majd arra is felhívja a figyelmet, hogy az egészséges, gluténérzékenységgel nem küzdő emberek esetében a gluténmentes diéta egészségügyi hatásai kevésbé egyértelműek.
„Néhány kutatás azt mutatja, hogy a glutén elhagyása segíthet bizonyos emésztési problémák enyhítésében, mint például a puffadás vagy a hasi diszkomfort érzés, de ez nem feltétlenül igaz mindenkire, illetve nem is bizonyított minden kétséget kizáróan” - folytatja Ildikó, aki a gluténmentes étrend magasabb költségeire is kitér, majd azt is elmondja, hogy számos egészséges alternatíva áll rendelkezésünkre, amelyek nem terhelik meg túlzottan a pénztárcánkat, ráadásul egészségesebbek is, mint a hagyományos, kukoricaalapú termékek.
Az elhagyásával viszont elég gyorsan, már pár nap után elkezdtem tapasztalni a szakértő által is említett előnyöket. Lehet, hogy a hatást fokozta az is, hogy a cukorral együtt iktattam ki az étrendemből a glutént, minden esetre elmúlt az állandó viszketés. Sokkal energikusabb lettem, könnyebbnek éreztem az emésztésemet, nem puffadtam, és jobban aludtam. Tehát engem az első hét végére eléggé elkezdett meggyőzni, hogy jó dolog a cukor-, és gluténmentesség.
A legérdekesebb tapasztalás az energiaszintemben volt. Eleinte attól tartottam, hogy a csökkentett szénhidrátbevitel miatt majd fáradékonyabb leszek, de épp ellenkezőleg történt. Sokkal jobban aludtam, és az edzések is jobban mentek. Pedig nem volt könnyű tartani magam, főleg akkor, amikor idő hiányában nem lett volna más megoldás, mint egy gyorsétteremben enni valamit, ahol még gyakran a sült krumpli sem gluténmentes. (Bizony, nézd csak meg egy hipermarketben a fagyasztott hasábburgonya összetevőit!)
A cukorról
A cukor kiiktatásában szintén a rejtett tartalom az egyik legnagyobb kihívás, valamint az, hogy ha valóban komoly elhatározás áll a cukormentes diéta mellett, akkor bizony a gyümölcsökről is le kell mondani. Az üdítők, gyümölcslevek, a joghurtok, gyakorlatilag minden, ami édes és ízesített, garantáltan cukros. Csak úgy, mint a koktélok és az alkoholos italok is. Viszont nyert ügy, ha a gluténnal együtt kerül tiltólistára, mert például a péksütemények, amiket valljuk be, mindenki imád szóba sem jöhetnek.
Finom glutén- és cukormentes pékáru ugyebár nem létezik, vagy ha még finom is lenne, akkor érdemes ismételten az összetevők listáját megnézni, hogy tutira elillanjon az édes péksütemények iránti vágyódás. Apropó vágyódás, Lakatos Péter életmódtanácsadó online szemináriumán hallottam egy olyan mondatot, ami nekem hatalmas segítség volt kitartónak maradni.
A legtöbb ember nem éhes, hanem étvágya van.
Ez pedig fokozottan igaz az édességekre, süteményekre, csokira, fagyira, azokra az ételekre, amiket nem a tápanyagok, hanem az ízük miatt fogyasztunk.
Hétről hétre
A hosszú bevezető után pedig jöhet a vallomás, hogy a hat hetes glutén- és cukormentes kúra idején konkrétan milyen előnyöket tapasztaltam saját magamon. Az első, és legfontosabb, hogy fogytam, amit eleinte annak tudtam be, hogy a szénhidrátbevitel csökkentésével a szervezetem elkezdte a felesleges vizet elengedni. Több kutatás is bizonyította az elmúlt években, hogy a túl sok cukor vizesedést okoz. De azért hat kilónyi víz nem volt rajtam, márpedig ennyi ment le a detox során.
Szerencsére nincs problémás bőröm, de nagyon száraz és gyakran véresre tudom magam vakarni. Egy bőrgyógyász javasolta nekem több éve, amikor még a gluténmentes étrend körül sehol sem volt ekkora hájp, hogy ne egyek annyi lisztes dolgot. A viszketés pedig két hét alatt teljesen megszűnt. Továbbá a fésűmben is sokkal kevesebb hajszál köszönt vissza reggelente, aminek szintén nagyon örültem.
Viszont sokkal fáradékonyabb voltam, hiszen az agynak a normál működéséhez glükózra van szüksége, ami egyszerű cukor. Észrevettem magamon, hogy nehezebben koncentrálok, a figyelmem és a memóriám pedig csökken. Szóval a testemnek nem, de a fejemnek elkezdett hiányozni a cukor, ami abban is megmutatkozott, hogy ugyan a gyakori migrének elmúltak - ami a szakértő szerint a glutén megvonásának köszönhető - viszont tompa fejfájásokkal ébredtem reggelente az energiahiány miatt.
Az egészséges és hosszú távon fenntartható irány
A hat hetes kihívás tényleg nem volt könnyű, de megérte, amikor a mérlegre álltam. Alapvetően a fogyás volt a legfőbb célom, és szerettem volna az emésztőrendszeremet kicsit tehermentesíteni. Rájöttem, hogy cukor nélkül nem vagyok képes élni, de a gluténnal sokkal mértéktartóbb vagyok azóta, ehhez pedig szuper tippeket kaptam a dietetikusomtól.
Kopjár Ildikó szerint azok számára, akik nem gluténérzékenyek, a kiegyensúlyozott, változatos étrend fenntartása javasolt, amely tartalmazza a teljes kiőrlésű gabonákat is, amelyek fontos tápanyagokat biztosítanak. Köretnek, salátákhoz, levesbetétként, kásaként is fogyaszthatóak, lisztté őrölve akár sűrítésre is alkalmasak, ezek pedig a következők:
- Hajdina: Magas rosttartalmú, antioxidánsokban gazdag, és kiváló magnézium- és mangánforrás.
- Barnarizs: (rost, B-vitamin, mangán, szelén)
- Köles: (antioxidánsok, magnézium, foszfor)
- Csicseriborsó: (fehérje, rost, folsav, vas, magnézium)
- Zab (gluténmentes): (rost: béta-glükán ---> csökkenti a koleszterin szintet)