Ezért ne nézegess előtte-utána fotókat, ha fogyókúrázol
Amikor fogyókúrás tippekről, fotókról és videókról van szó, az internet tényleg egy kimeríthetetlen kút. Minden közösségi platformon megszámlálhatatlan motivációs tartalmat láthatunk olyan nőkről, akik különböző módszerekkel veszítettek a súlyukból, és egészen elképesztő milyen eredményeket értek el. Akkor miért is annyira problémásak ezek az előtte-utána fotók? A brit GLAMOUR újságírója elmondja.
Ezeket láttad már?
Alex Light cikkében a saját tapasztalait osztja meg a témával kapcsolatban. Visszaemlékszik a 2010-es évek végére, amikor Facebook hírfolyama tele volt fogyókúráról szóló tartalmakkal, a képeket pedig „inspiráció” és „motiváció” gyanánt használta, de ennek pont az ellenkezőjét érte el. Ha szeretnéd megkímélni magad attól a kudarcélménytől, amit ő átélt, olvasd tovább figyelmesen ezt a cikket, és meglátod, miért nem tanácsos előtte-utána képeket nézegetned, ha fogyókúrázol.
Ez nem motiváló, ez lehangoló
Alex Light annyira bízott a képek motivációs erejében, hogy néhányat ki is nyomtatott, és az asztalára tette, vagy felhelyezte őket a hűtőre. „Ha eljuthatnék odáig, elérhetném azt, amit ezeknek az embereknek sikerült, az garantálná számomra a boldogságot, a sikert, a dicséretet és azt, hogy elég értékes vagyok” - gondolta közben. „Sokáig tartott, míg rájöttem, hogy ezek a fotók valójában nagyon is problémásak. Egyáltalán nem szolgáltak inspirációként vagy motivációként; pusztán azt erősítették bennem, hogy addig nem leszek boldog, amíg meg nem kapom az 'utána' képemet.”
Nem minden fekete vagy fehér
És való igaz, mit is látunk ezeken a fotókon vagy videókon? Egy szomorú nőt, aki előnytelen pózban és ruhában, karikás szemekkel látható, és ordít róla, mennyire rosszul érzi magát a bőrében. A következő képkockán pedig már hirtelen egy bomba testű nő látványa tárul elénk, aki makulátlan hajjal és sminkben, csillogó szemekkel mosolyog a kamerába, mint aki megváltotta a világot. És egyébként meg is váltotta, hiszen vérrel-verítékkel, soha véget nem érő edzésekkel és szigorú diétával, meg persze kitartással és akaraterővel küzdött azért, hogy most így nézzen ki, hogy ragyogjon kívül-belül. Gondoljuk ezt mi, akik látjuk a megosztott tartalmat…
Ki tudja, mi rejlik a felszín mögött
„Ez szó szerint egy pillanatfelvétel, egy pillanatnyi bepillantás valakinek az életébe. Fogalmunk sincs, mi van ezek mögött. Hogyan fogytak le? Mit kellett feláldozniuk: a mentális egészségüket, a testi jólétüket – esetleg mindkettőt? A szociális életük kárára ment? Befolyásolta az emberi kapcsolataikat?" - teszi fel a kérdéseket Alex Light, teljesen jogosan, ugyanis örök dilemma, hogy milyen áron akarjuk elérni a kívánt célt. Megéri rááldozni a legfontosabb dolgokat?
„Tapasztalatból kérdezem, mert a fentiek mind igazak voltak rám, amikor végül elértem az 'utánamat'. Evészavarban szenvedtem, és még soha életemben nem voltam olyan boldogtalan és elégedetlen. Mindeközben az emberek dicsérték a külsőmet, azt mondták, hogy én vagyok az ő „vékony”-juk, és megkérdezték, hogyan értem el ezt" - írja, és azt is hozzáteszi, hogy tulajdonképpen egy csalónak érezte magát amiatt, hogy teljesen mást mutatott kifelé, mint amit belül érzett.
Az írónő szerint ezek az előtte-utána képek arra késztetnek minket, hogy összehasonlítsuk a látottakat, de még ennél is károsabbak azok a tartalmak, amelyek a szülés utáni átalakulásokat mutatják be. „'Vissza a terhesség előtti farmeromba!', 'Le a baba előtti testúlyig!': összeszorul a szívem, ha meglátom ezeket. Milyen nehéz és kihívásokkal teli időszak tud ez lenni egy nő életében – az utolsó dolog, amire szükségük van ilyenkor, hogy nyomást érezzenek arra, hogy megváltoztassák a gyakran még mindig gyógyuló testüket minél előbb, vagy úgy általánosságban véve" - fejti ki Alex Light.
Képtelenség leszámolni vele
„Ahogy a 2020-as évek elején felerősödött a testpozitivitás és önelfogadás mozgalma, és nyílt beszélgetéseket folytattunk az átalakuló fotók potenciálisan mérgező természetéről, észrevehető – és üdvözlendő! - ennek a tartalomnak a visszaesése az Instagramon" - hangsúlyozza, de aztán szomorúan hozzáteszi, hogy a TikTok népszerűségének növekedésével ugyanakkor „az ilyen bejegyzésekben rejlő víruslehetőségek miatt ismét elmerülünk az előtte és utána fényképekben." A #weightlosstransformation hashtaget 16,6 milliárdan nézték meg az alkalmazáson, és ezzel le is taszította trónjáról az Instagramot, amelyen 14,8 millió bejegyzés jött létre ugyanazon hashtag alatt.
Egy kép sosem adja vissza a valóságot
Az írónő téged is arra bíztat, hogy ne mondj le az élet szépségeiről pusztán azért, hogy olyan lehess, mint az "utána" képeken lévő lányok. Nem arról van szó, hogy ne fogyókúrázz, diétázz a számodra legoptimálisabb, legegészségesebb módon, de ne maradj ki a legjobb élményekből csak azért, mert kivárod, míg eléred a "kívánt" verziódat.
„Arra kérlek, hogy állj ellen: ne tekintsd a tested egy 'előtte' képnek. Ez rendkívül káros a mentális egészségedre, gyakran a fizikai egészségedre is, azaz összességében az általános jólétedre. Mindannyian élő, lélegző, sokrétű, tehetséges emberi lények vagyunk, akiknek valódi szépségét egy képben nem lehet megörökíteni. Egy kép ugyanis nem tudja átadni valakinek a melegségét és együttérzését, azt, hogy hogyan nevetteti meg az embereket, hogy mennyire hűséges barát, vagy hogy milyen nyomot hagyott a világban."