Nemcsak finomak, de a gyulladást is csökkentik ezek az ételek
Te mire gondolsz pontosan, amikor gyulladásról van szó? Tulajdonképpen nem más, mint az immunrendszerünk reakciója a szervezetünkben zajló káros folyamatokra, egy teljesen természetes védekező mechanizmus. Azonban ha a gyulladást kiváltó probléma sokáig nem szűnik meg, nagy gondokat is okozhat. Hogy ez ne így legyen, az is rengeteget számíthat, ha gyakran a finom gyulladáscsökkentő ételek mellett teszed le a voksodat.
Ezeket láttad már?
A gyulladás elsődleges funkciója a gyógyulás, ám ha az eredeti gond sokáig velünk marad, az krónikus gyulladáshoz is vezethet, amely már nem hasznos, sőt kifejezetten veszélyes is lehet a szervezetünkre. Éppen ezért fontos, hogy a gyulladást minden esetben minél előbb megszüntessük, illetve az sem árt, ha tudatosan a megelőzésért is teszünk. És igen, léteznek finom gyulladáscsökkentő ételek, amelyeket a következőkben veszünk sorra.
Rengeteget számít, hogyan táplálkozol
Ahhoz, hogy sokáig megőrizzük az egészségünket, nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy borzasztóan fontos odafigyelni a táplálkozásunkra. Ami kifejezetten a gyulladást illeti, bőségesen vannak olyan élelmiszerek, amelyek hozzájárulhatnak a kialakulásához.
Ilyenek például a feldolgozott húsok, a finomított cukor, a finomított lisztek és gabonafélék (mint a fehér kenyér, a fehér rizs vagy a klasszikus tészta), a feldolgozott kukorica (magas fruktóztartalmú kukoricaszirup) vagy a hagyományos snackek.
Szerencsére azokból a ételekből és italokból sincs kevés, amelyek híresek a gyulladáscsökkentő hatásukról. Ilyenek például az olajos halak (például a szardínia, a lazac, a pisztráng vagy a hering), a teljes kiőrlésű gabonák, az extra szűz olívaolaj, a zöld tea és a citrusfélék is.
De van még jó néhány opció, amelynek a gyulladáscsökkentő hatása széles körben kevésbé ismert, pedig isteni finomak is. Így ha a már említett élelmiszerek mellett még ezekből is fogyasztasz rendszeresen, és összességében is figyelsz a kiegyensúlyozott táplálkozásra, azzal rengeteget tehetsz a szervezetedért.
Étcsokoládé
Csokoládét enni azért, hogy vigyázzunk az egészségünkre? Ez nemcsak jól hangzik, de az étcsokoládé által meg is valósítható. A magas kakaótartalmú verziók (a legjobb, ha legalább 85%-os kakaótartalmú csokoládét választasz) ugyanis amellett, hogy isteni finomak, és kitűnően feldobhatnak egy tál zabkását, különféle süteményeket és még megannyi ételt, gazdagok polifenolokban és katechinekben is.
Ezek a vegyületek rendkívül értékesek, ugyanis jótékony hatással vannak a bélrendszerünkben élő baktériumokra, ezáltal pedig segíthetnek meggátolni a bélgyulladást, és még a szívünk egészségére is jótékony hatással vannak. Persze nem arról van szó, hogy ezentúl érdemes naponta egy tábla étcsokoládét megenned, de 1-2 kockával remekül feldobhatsz különféle ételeket úgy, hogy az egészségednek is kedvezel.
Bogyós gyümölcsök
A bogyós gyümölcsök, mint a málna, a szeder vagy az áfonya, gazdagok antocianinokban, olyan erős antioxidánsokban, amelyek gyulladáscsökkentő hatásuk is van. Az American Journal of Clinical Nutrition egy tanulmánya szerint már napi 1 csésze (150 g) áfonya elfogyasztása akár 15%-kal csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
Általában véve még az is elmondható, hogy a bogyós gyümölcsöknek a rendszeres fogyasztása jó hatással lehet a memóriánkra, és csökkentheti a rákos megbetegedések kialakulásának a kockázatát is. Ha teheted, akkor elsősorban mindig a friss, szezonális bogyós gyümölcsök közül válogass, de jó opció lehet a hozzáadott cukortól mentes fagyasztott bogyós gyümölcsök fogyasztása is.
Édesburgonya
Az édesburgonya az élénk színe miatt eleve mutatós étel, elfogyasztva pedig igazi kincs a szervezetünk számára. Ugyanis polifenolokban gazdag, ami nemcsak azért fontos, mert képes megakadályozni a gyulladást, de már meglévő károsodásokat is visszafordíthat. Ráadásként kiváló vitamin- és rostforrás is, kedvez a mentális egészségünknek, a látásunknak, jó hatással van a bőrünkre, és még a fogyásban is segíthet. Kell ennél több ok arra, hogy ezentúl rendszeresen fogyaszd?
Diófélék
A diófélék, mint a dió, a mogyoró, a pisztácia, a kesudió vagy a mandula rengeteg ételt gazdagabbá tehetnek, de korántsem csak az ízviláguk által. Ugyanis tele vannak omega-3 zsírsavakkal. Ha rendszeresen fogyasztunk belőlük, azzal többek közt jót tehetünk a vércukorszintünknek, és gátolhatjuk a szabad gyökök képződését a szervezetünkben. De gazdagok a már említett polifenolokban is, így mértékkel fogyasztva szintén igazán kitűnő gyulladáscsökkentők.
Forrás: compoundingrxusa.com, parentishealth.com, bbcgoodfood.com