Gyakran fáj a fejed? Ezeket az ételeket azonnal el kell hagynod, hogy változást érj el: hálás leszel érte
Gyakran fáj a fejed, mellette pedig volt már, hogy különös szédülést is tapasztaltál? Ebben az esetben lehet, hogy téged is érint a vesztibuláris migrén, melynek egyik fő tünete a furcsa szédülés. Ilyenkor az érintettek úgy érezhetik, hogy akkor is mozognak, amikor valójában nem, vagy úgy érzékelhetik, mintha a környezetük mozogna. Jó hír viszont, hogy ilyen esetben bizonyos ételek elhagyása jelentős változásokat hozhat.
Ezeket láttad már?
Migrént számos ok kiválthat, például illatok, stressz és bizonyos ételek is. Ez pedig egyúttal azt is jelenti, hogy ha gyakran fáj a fejed, és némileg változtatsz az étrendeden, előfordulhat, hogy jobban fogod érezni magad. Ez máris megérhet egy kísérletet, vesztibuláris migrén esetén ráadásul sok esetben olyan élelmiszerek elhagyásáról is szó van, amelyeknek alapvetően sem jó ötlet nagyobb teret engednünk az étrendünkben.
Mi is az a vesztibuláris migrén?
A vesztibuláris migrén a migrén egy fajtája, amelyet furcsa szédülés jellemez. Sok érintett beteg úgy írja le, hogy azt érzi, előre-hátra mozog akkor is, amikor valójában mozdulatlan. Járhat erős fejfájással, olykor viszont egyáltalán nem is jelentkezik fejfájás, ezért gyakran különösen nehéz diagnosztizálni. Illetve úgy is jelentkezhet szédülés, ha már több éve migrénes fejfájásod van, de eddig még sosem tapasztaltál ilyen különös panaszt.
Az étrendünk is hatással lehet rá
Bár az orvosok és a kutatók nem biztosak abban, hogy mi okozza a vesztibuláris migrént, de van néhány bizonyíték arra, hogy az étrend jelentős szerepet játszik benne. Sokaknál, akik migrénnel küzdenek, úgy tartják, hogy bizonyos ételek is kiválthatják a tüneteiket. Ha viszont a „bűnös” élelmiszerek azonosítása, majd az étrendből való eltávolítása sikerül, az segíthet megelőzni a migrént, akkor is, ha vesztibuláris migrénről van szó.
Így segíthet a diétázás
A migrént kiváltó élelmiszerek listája egyénenként eltérő lehet, így jelenleg egy eliminációs étrend segítségével azonosítható a legbiztosabban, kinek mely élelmiszerek okoznak problémát. Az eliminációs diéta egész pontosan egy kétfázisú folyamat (az érintett élelmiszerek 2-3 hétig történő elhagyása majd 2-3 naponként egyenkénti visszavezetése), amely segíthet rájönni, hogy a migrénedhez köze van-e valamely ételeknek, italoknak, amiket eddig fogyasztottál, vagy esetleg valami más okozza.
A diéta lényegében arról szó, hogy átmenetileg el kell távolítani a potenciálisan problémás élelmiszereket, hogy rájöjjünk, melyek okozhatják a tüneteinket. Ebbe a folyamatba azonban minden esetben érdemes egy szakorvost is bevonni. Sőt, migrénes panaszokkal már a kezdetekkor az a biztos, ha orvoshoz fordulsz, és kivizsgáltatod magad. Amikor ez megtörtént, és az orvosod is egyetért a diétával, akkor van néhány élelmiszer, amelyeket szinte biztos, hogy egy ideig ajánlott lesz elkerülnöd.
Ezeket mellőzd az étrendedből
A vesztibuláris migrén és gyakori fejfájás esetén is jó néhány élelmiszer van, amelyeknek a szakértők általában legalább az ideiglenes elhagyását javasolják:
- érlelt sajtok
- alkohol (különösen a vörösbor és a sör)
- aszpartámot, mesterséges édesítőszereket tartalmazó élelmiszerek
- csokoládé
- feldolgozott húsok, például szalonna, kolbász, szalámi és pácolt húsok
- nátrium-glutamát (MSG) tartalmú élelmiszerek.
Fontos tudni azt is, hogy a koffeinbevitel nagymértékben befolyásolhatja a migrént, így ha eddig a pontig rendszeresen ittál koffeintartalmú italokat, akkor az eliminációs diéta kipróbálása alatt nem érdemes elkezdened kevesebbet vagy többet fogyasztanod belőlük, nehogy fals eredmény szülessen. Illetve vannak élelmiszerek, amelyek fogyasztása után sokan azt tapasztalják, hogy előjönnek/romlanak a tüneteik, de ezt a tudományos bizonyítékok kevésbé támasztják alá. Ezek a következők:
- citrusfélék
- paradicsom
- hagyma
- bab és lencse
- diófélék és magvak
- pácolt és fermentált ételek
- szervhúsok, például marha- és csirkemáj
- sózott, füstölt és szárított halak
- tejtermékek, például tej, sajt, tejszín, fagylalt és joghurt
- gyümölcslevek és szénsavas üdítők
- palackozott salátaöntetek és csomagolt mártogatósok.
Fontos azonban, hogy tudd, bár az étrendi változtatások sok migrénnel küzdő ember számára hasznosak lehetnek, nem mindenki számára jelentenek azonnali megoldást vagy segítenek egyáltalán. Ha olyan élelmiszerek elhagyását tervezed, amelyeknek eleve sem jó ötlet a rendszeres, nagy mennyiségű fogyasztása (alkohol, feldolgozott húsok, stb.), azzal mondhatni biztos, hogy csak nyerhetsz, viszont akkor is mindenképp érdemes konzultálnod egy orvossal is.
Forrás: healthline.com, healthmatch.io