5 egyszerű szokás, ha sokkal kevesebbet betegeskednél

2024. május 12.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A jó idő beköszöntével az allergiaszezon is tombol, ami önmagában is sokunk számára okoz bosszúságot. Ha pedig a folyamatos tüsszögésen, orrfújáson, köhögésen és szemviszketésen túl még valamilyen más betegséget is elkapunk, az különösen megnehezítheti a napjainkat. Azonban van jó néhány egyszerű szokás, amely most és gyakorlatilag egész évben segíthet, ha kevesebbet betegeskednél.

Te mit teszel az egészségedért?
Te mit teszel az egészségedért?
Fotó: Kseniya Ovchinnikova/Getty Images

Egészséges szokásokat kialakítani gyakran nem könnyű, a fenntartásuk pedig még nehezebb lehet. De mit szólnál ahhoz, ha csak egy kis idődbe kerülnének, cserébe viszont sokkal kevesebbet betegeskednél? Szerencsére nem egy ilyen szokás van, és tényleg rengeteget számít már az is, ha otthon, vagy a munkahelyeden szánsz rájuk akár csak néhány percet.

HIRDETÉS

Mozogj többet, ülj kevesebbet

Sokan vagyunk, akik nehezen vesszük rá magunkat az edzésre, főleg hetente többször. Ez viszont még nem jelenti azt, hogy ne haladhatnánk legalább kis lépésekben egy aktívabb életmód felé. Rengeteget számít például az is, ha csökkented az üléssel töltött időt, és munka közben felállsz, sétálsz egyet, lift helyett pedig a lépcsőt használod. De mozgékonyabb lehetsz úgy is, ha kertészkedsz, hátrébb állsz meg egy parkolóban, vagy a közeli kávézókig, üzletekig inkább gyalog mész.

Moss gyakrabban kezet

Te hányszor mosol egy nap kezet? Ha csak a mosdó használata után és evés előtt, akkor itt az ideje, hogy változtass! Valójában orrfújás vagy tüsszögés után, a szemünk, a szánk vagy az orrunk megérintése előtt, ha egy kisbabát szeretnénk a karjainkba venni, és sebkötözés előtt és után is kellene kezet mosnunk. Sőt minden olyan felület megérintése után is, amelynek a közelében beteg járt, és természetesen akkor is, ha a kezünk piszkosnak tűnik vagy annak érezzük.

De hasonlóan fontos az is, hogy valóban alaposan mossunk kezet, ami azt jelenti, hogy használjunk meleg vizet és szappant, illetve legalább 20 másodpercig tartson. Így jó eséllyel már eltávolíthatunk minden kórokozót vagy vírust, amelynek éppen ki van téve a kezünk. Arra az esetre pedig, ha éppen nincs lehetőségünk kezet mosni, mindig érdemes magunknál tartani egy alkoholos kézfertőtlenítőt.

Szinte már félelmetes, mit okoz a cukor a testedben és a lelkedben!

Szinte már félelmetes, mit okoz a cukor a testedben és a lelkedben!

Figyelj az alapos takarításra

A rendszeres kézmosás mellett sokat tehetsz a betegségek elkerüléséért azzal is, ha mindig alaposan takarítasz otthon, beleértve azoknak a felületeknek a letisztítását is, amelyek első ránézésére talán nem is tűnnek piszkosnak. Tipikusan ilyen az asztalok felülete, az ajtókilincsek, a bútorok fogantyúi, a villanykapcsolók és a csapok is. Hogy valóban tiszták legyenek, általában a forró szappanos víz vagy egy normál háztartási tisztítószer bőven elegendő, utóbbinál természetesen a gyártó utasításait betartva.

De számít az is, hogy mivel takarítasz. Ezeknél a felületeknél a legegyszerűbb megoldás az, ha eldobható törlőkendőket vagy papírtörlőt használsz. Ha pedig újrafelhasználható törlőkendőt használnál, akkor nagyon fontos, hogy minden egyes használat után fertőtlenítsd és szárítsd is meg, mert a baktériumok és a vírusok a nedves törlőkendőkön is életben maradhatnak.

Szellőztess többet

Akár otthon vagy, akár a munkahelyeden, az alapos takarítás mellett aranyat érhet az is, ha naponta többször is szellőztetsz. De ha teheted, akkor még jobb lehet, ha a nap nagy részében nyitva hagysz egy ablakot. Így ugyanis folyamatosan frissülhet a levegő, és könnyebben távozhatnak a kórokozók, baktériumok az adott helyiségből, ezzel csökkentve az esélyét annak, hogy elkapj különféle megbetegedéseket.

Készülj tudatosan az alvásra

Ha nem alszunk eleget, jól tudjuk, hogy rengeteg negatív következménnyel szembesülhetünk, beleértve, hogy kevés energiánk lehet vagy kevésbé fogunk tudni koncentrálni, idővel pedig akár krónikus betegségek kialakulásához is vezethet. Hogy ne így legyen, érdemes nap mint nap tudatosan is készülnöd az alvásra.

Ebben segíthet a már említett aktívabb életmód, ha teljesen elsötétíted a hálószobádat, ha késő délutántól nem fogyasztasz koffeint, könnyű ételeket eszel vacsorára vagy az is, ha törekszel arra, hogy minden nap nagyjából ugyanakkor feküdj le és kelj fel. Összességében pedig bármelyik szokást is sajátítod el (persze minél többet, annál jobb), biztos lehetsz benne, hogy máris sokat tehetsz vele azért, hogy kevesebbet betegeskedj.

Forrás: intermountainhealthcare.org, houstonmethodist.org, info.health.nz

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Már hivatalos: ezt a súlyos betegséget diagnosztizálták Kamilla királynénál

Már hivatalos: ezt a súlyos betegséget diagnosztizálták Kamilla királynénál

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Pár használat és újra ragyogni fog a bőröd - Mutatjuk, az 5 legtutibb hidratáló krémet (x)

Pár használat és újra ragyogni fog a bőröd - Mutatjuk, az 5 legtutibb hidratáló krémet (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Íme a tökéletes hajápolási rutin, ha hajhullás ellen keresel megoldást (x)

Íme a tökéletes hajápolási rutin, ha hajhullás ellen keresel megoldást (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit muszáj kipróbálnod! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit muszáj kipróbálnod! (x)