Ez a legegészségesebb tej, amiből csak ihatsz
A tej napjaink egyik legmegosztóbb alapvető élelmiszerének számít. Míg vannak, akik teljesen jó opciónak tartják a hagyományos tehéntej fogyasztását, addig mások szerint ha már állati eredetű, jobb választás a kecsketej, és persze rengetegen vannak, akik kizárólag növényi tejet fogyasztanak. A különféle tejek széles választékát tekintve pedig könnyen elbizonytalanodhatunk, melyik is a legegészségesebb.
Ezeket láttad már?
Ami a hagyományos tehéntejet illeti, sokan manapság azért sem fogyasztjuk, mert érzékenyek vagyunk rá. De mi a helyzet akkor, ha alapvetően nincs tudomásunk olyan egészségügyi okról, amely indokolná a mellőzését, és nem is folytatunk vegán életmódot? Nos, annyi biztos, hogy elsősorban mindenképpen azt érdemes figyelembe vennünk, hogy kifejezetten a mi testünk számára melyik típusú tej lehet a legjobb választás.
Létezik legjobb és legrosszabb tej?
Dr. Taz Bhatia integratív szemléletű orvosként gyógyítás során a teljes ember figyelembevételét helyezi előtérbe. Régebben a különböző típusú tejeket elsősorban a kalóriatartalmuk vagy a bennük lévő telített zsírok alapján rangsorolták, a mai szakirodalom és a kutatások alapján azonban az inzulinra és a vércukorszintre gyakorolt hatást érdemes előtérbe helyezni.
Ha pedig a különböző tejfajták tápértékük alapján való értékelésről van szó, nehéz legegészségesebb tejről beszélni, mert mindegyiknek egyedi és jellegzetes tulajdonságai vannak. A nap végén viszont egyetlen dolog tűnik biztosnak: legrosszabb tej egyértelműen létezik, így akár önmagában iszol tejet, akár a reggeli kávédhoz vagy egy tál zabpehelyhez fogyasztod, egyáltalán nem mindegy, milyen tejet választasz.
Tehéntej
Hagyományos tejből sokféle létezik, a teljes tejtől a zsírszegényen át egészen a laktózmentesig. Amit biztosan tudunk, hogy kalciumot, káliumot, magnéziumot, cinket, jódot, A-, B- és D-vitamint is tartalmaz, ami sokak számára jó választássá teszi. Azonban világszerte rengeteg embernek okoz problémát a tejben található természetes cukor, a laktóz emésztése vagy a tejfehérje.
Kecsketej
A kecsketej könnyebben emészthető, mint a tehéntej, és tápanyagdúsabb is. A-vitaminból például jelentősen többet tartalmaz, mint a tehéntej, és a világ leghosszabb életű emberei közül is sokan fogyasztják. A jellegzetes, erős íze azonban nem mindenkinek nyeri a tetszését, és jóval nehezebb is beszerezni, mint a gyakorlatilag szinte minden élelmiszerboltban elérhető tehéntejet.
Alternatív tejek
Ha alternatív tejeket szeretnél fogyasztani, akkor függetlenül attól, hogy miért döntesz mellettük, dr. Bhatia szerint van néhány szabály, amit érdemes betartani. Ilyen például az, hogy válasszunk egy cukrozatlan opciót, hogy csökkentsük az általános cukorterhelést a szervezetünkben. De gondoljunk arra is, hogy ezekben a tejekben jellemzően nincs sok fehérje, ezért ha cukrot adunk hozzá, az jelentősen megemelheti a vércukorszintünket.
Szójatej
A szójatej ugyanabból a szójababból készül, mint a tofu és az edamame, általában dúsított, vagy a gyártási folyamat során további tápanyagokat adnak hozzá. Így kalciumra, illetve A- és D-vitaminra számíthatunk benne. Bár nagyszerű opció lehet azoknak, akik intoleranciában szenvednek, Dr. Bhatia arra figyelmeztet, hogy általában jobban feldolgozott, mint a többi alternatív tej, ami azt jelenti, hogy több cukrot tartalmaz.
Mandulatej
A közelmúltban a mandulatejet sok kritika érte a környezetre gyakorolt hatása miatt, ugyanis egy tanulmány megállapította, hogy a hozzá felhasznált víz tekintetében a tehéntej után a második helyen áll. Egyébként a vízzel átitatott mandulából állítják elő, a szervezetünk pedig egy normális glükózválaszt ad rá, ezért ilyen szempontból határozottan a jobb alternatívák közé tartozik.
Zabtej
A zabtej manapság nagy népszerűségnek örvend, Dr. Bhatia viszont ezt a tejet tartja a legkevésbé egészséges választásnak (az ő felsorolásában a kecsketej nem szerepelt). Ezzel Jessie Inchauspé biokémikus is egyetért, ugyanis bár a zabtej tartalmaz rostot, sok cukor és nagyon kevés fehérje van benne, így jelentősen megugorhat tőle a vércukorszintünk. Éppen ezért rostbevitel szempontjából határozottan vannak sokkal jobb opciók is.
Kókusztej
A kókusztej a kókuszhús préselésével keletkezik, és bár kifejezetten édes íze van, dr. Bhatia szerint ez a második legjobb alternatív tej. Méghozzá azért, mert olyan zsírsavakat tartalmaz, amelyek nem emelik meg túlságosan a vércukorszintünket. Emellett közepes láncú trigliceridekkel rendelkeznek, amelyek támogatják a bél mikrobiomunkat.
Kender tej
Végül, de nem utolsó sorban Dr. Bhatia elárulta azt is, hogy szerinte mindazok számára, akik nem fogyasztanak állati eredetű tejterméket, a kendertej a legjobb választás. A Cannabis sativa növény magjából készült tej ugyanis megfelelő mennyiségű fehérjét tartalmaz, van benne némi élelmi rost, és nagyon kíméletes a bélrendszerünkhöz is.