Ez a finomság nagyban csökkenti a demencia kialakulásának kockázatát: a te hűtődben ott van?
Szendvicset készítesz és azon gondolkodsz, hogyan tudnád egy kicsit egészségesebbé tenni? Semmiképp ne hagyd le róla a különféle salátaleveleket, de akár avokádószeleteket is vághatsz rá. Ami pedig szintén fontos: ne feledkezz meg a sajtról sem, amelyről nemrég kiderítették a szakemberek, hogy nagyon fontos szerepet játszik egészségünk megőrzésében.
Ezeket láttad már?
A sajt sokunk kedvence, van, hogy jól megpakoljuk vele a szendvicsünket, olykor kirántjuk és az ínyencek néha magában is fogyasztják, például egy kevés szőlővel, dióval. Jó hír, hogy erről a remek ételről most bebizonyosodott, hogy sokat tesz egészségünk érdekében is, megakadályozhatja például a demencia kialakulását is.
Ezért is fontos, hogy beillesszük étrendünkbe a sajtféléket
Az Egyesült Királyságban közel egymillió ember szenved demenciában. A betegség visszafordíthatatlan, ugyanakkor lassítható, sőt a kialakulása ellen is nagyon sokat tehetünk, ha odafigyelünk életmódunkra. Kutatók most például rájöttek arra, hogy a szendvicsek egyik kedvelt összetevője, a sajt is remek fegyver lehet a vele folytatott harcban.
Japán kutatók több mint 1500 alanyt vontak be a kutatásba és vizsgálták meg egészségi állapotukat, fizikai aktivitásukat és étkezési szokásaikat. Rengeteg információt gyűjtöttek be, többek között a diétájukról, esetleges krónikus betegségeikről, izomzatukról, testzsírjukról, vérnyomásukról, a vádlijukról, a járásuk sebességéről, a koleszterinszintjükről vagy épp a mentális állapotukról.
A résztvevők mintegy 80 százaléka fogyasztott sajtot, egy-két naponta vagy kétszer egy héten. Főként feldolgozott sajtokat választottak, de népszerű volt még a fehérpenészes sajt (brie vagy camembert), a friss sajt (feta, mascarpone és ricotta), valamint a kékpenészes sajt (Stilton, gorgonzola).
Megvizsgálták a résztvevők kognitív képességeit egy 30 kérdésből álló kérdéssor segítségével, amelyben kitértek a memóriára, a nyelvtudásukra, a tájékozódási-, a koncentráló- valamint a vizuális-térbeli képességeikre. Akik 23 pontnál alacsonyabb eredményt értek el, azoknál alapvetően gyengébb kognitív funkciókat mutattak ki. Az érdekes összefüggésre ezt követően jöttek rá a szakemberek: akik ennél jobban teljesítettek, azok étrendjében nagyobb valószínűséggel szerepelt a sajt.
Látványos eredmények
Azok az emberek, akik rendszeresen fogyasztottak sajtot, átlagosan 28 pontot, akik pedig csak nagyon ritkán, azok 27 pontot értek el. A sajtfogyasztóknak alapvetően alacsonyabb volt a vérnyomásuk és a testtömegindexük (BMI), valamint gyorsabb a járásuk és változatosabban táplálkoztak. A kutatók megjegyezték viszont, hogy esetükben a koleszterin- és a vércukorszint is magasabb volt, ami negatívumként könyvelhető el. További érdekesség, hogy akik nem igazán fogyasztottak sajtot, lassabban sétáltak, kisebb volt a vádlijuk és a foguk is kevesebb.
„Korábbi kutatások már bebizonyították, hogy a különböző szójatermékek, zöldségek, tengeri algák és tejtermékek rendszeres fogyasztása, valamint a gabonatermékek csökkentése összefügg a demencia kialakulásának kisebb esélyével. A mi eredményeink is azt támasztják alá, hogy minél több sajtot fogyasztunk, annál kisebb lesz az esély arra, hogy demencia, illetve Alzheimer-kór kialakuljon nálunk" - mondták a szakemberek, majd hozzátették, természetesen a jövőben több kutatásra lesz még szükség, hogy még jobban alátaszthassák a sajtfogyasztás pozitív hatásait.
Forrás: mirror.co.uk