A B-vitamin kevésbé ismert, ám annál ijesztőbb mellékhatásai: ez történik a szervezettel, ha túladagolod
Vitaminokra hatalmas szükségünk van az egészségünk megőrzéséhez, bizonyos fajtákból sokan mégsem viszünk be eleget a szervezetünkbe, ami rengeteg negatív következményhez vezethet. De gondoltál már arra, hogy ugyanez fordítva is igaz? Vagyis az is borzasztóan veszélyes tud lenni, ha egy vitamint véletlenül túladagolsz. Igaz ez a B-vitamin esetében is.
Ezeket láttad már?
Ha a vitaminok szedéséről van szó, sokan esünk abba a hibába, hogy túl keveset viszünk be belőlük. Hogy ne így legyen, a legbiztosabb általában egy kiegyensúlyozott, változatos étrendet követni, olykor pedig étrend-kiegészítőket is ajánlott szedni. Utóbbi esetben viszont különösen ajánlott figyelnünk, hogy ne essünk túlzásba. Na de mi történhet, ha mondjuk a B-vitamin szedése közben elszámoljuk magunkat?
Ilyen könnyen vihetünk be túl sok vitamint
Ha te is azoknak a táborát erősíted, akik örülnek, ha egy adott étrend-kiegészítő beszedését egyáltalán nem felejtik el, még akkor sem biztos, hogy sosem érinthet a túl sok vitamin bevitele. Napjainkban ugyanis bőven vannak olyan élelmiszerek, amelyek eleve különféle vitaminokkal dúsítottak, és ha melléjük meggondolatlanul szedsz be különféle vitaminokat, akkor már könnyen előfordulhat, hogy egyes vitaminokból nem biztonságos adagot viszel be.
Ennyire fontos a B-vitamin
Ami a B-vitamint illeti, fontos, hogy alapvetően B-komplexről beszélhetünk, ugyanis összesen nyolc B-vitamin létezik: a tiamin, a riboflavin, a niacin, a pantoténsav, a piridoxin, a biotin, a folsav és a kobalamin. Mindegyik nélkülözhetetlen a szervezetünk számára, hozzájárulnak a testünk alapvető funkcióihoz. Egyes fajtákból általában még egy nagyobb mennyiség bevitele sem veszélyes, másokból túl sokat szedni viszont annál inkább veszélyes lehet.
Mivel B-vitaminból sokan B-komplexet és nem kifejezetten az egyik fajtát szedik, így hiába nem mindegyikből veszélyes legtöbbször nagyobb mennyiséget bevinni, összességében komoly veszélyeket rejthet magában. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy ha bármilyen formában B-vitamint szeretnél szedni, arról előbb egyeztess a háziorvosoddal vagy egy dietetikussal, aki segíthet megállapítani, tényleg szükséged van-e rá, és ha igen, milyen formában és mekkora mennyiségben.
Sok ijesztő mellékhatása lehet
A számodra szükséges mennyiségű B-vitamin bevitele valóban kulcsfontosságú; segít fenntartani a szervezeted megfelelő működését és sok egyéb egészségügyi előnnyel is jár. Azonban ha túl sok B-komplexet szedsz vagy kifejezetten az egyik fajtáját adagolod túl, akkor enyhétől súlyosig terjedő tünetekkel szembesülhetsz, amelyeket semmiképpen sem szabad figyelmen kívül hagynod.
- Bőrkiütéseid lehetnek: a B-vitamin túladagolása kiütéseket okozhat a bőrödön, pirosasság és kis dudorok mellé pedig a tested bármely pontján megjelenő viszketés is társulhat.
- Emésztőrendszeri problémák jelentkezhetnek: ha túl sok B-vitamint szedsz be, az a gyomrodnak sem tesz jót, és hasfájást vagy akár hasmenést is előidézhet.
- Álmatlanok lehetnek az éjszakáid: a túl sok B-vitamin bevitele megnehezíti az alvást is, főként, ha B12-vitaminból (kobalaminból) viszel be túl sokat, amely híres az energizáló hatásáról.
- Bizsergő érzést, zsibbadást tapasztalhatsz: ha hosszú ideig szedsz túl sok B-vitamint, különösen B12-vitamint, az bizsergő érzést, zsibbadást is kiválthat.
- Rosszul hathat a vérnyomásodra: a túl sok B-vitamin bevitele befolyásolhatja a vérnyomásodat is. A túl sok B1-vitamin (tiamin) növelheti (hipertónia), míg a túl sok B2-vitamin (riboflavin) csökkentheti (hipotenzió), és bármelyiket is tapasztalod, hosszú távon is kihathat a szíved és az érrendszered egészségére.
- Ingadozhat a hangulatod: végül, de nem utolsó sorban a túl sok B-vitamin bevitele miatt a hangulatod is ingadozhat, beleértve azt is, hogy gyakran lehetsz rosszkedvű, nyugtalan, szomorú, sőt akár még pánikrohamot is előidézhet.
Amire mindig ügyelj
Mindent összevetve tehát a B-vitamin nélkülözhetetlen a szervezetünk számára, azonban az is kulcsfontosságú, hogy csak a kellő mennyiséget vigyük be belőle. Ez gyakran biztosítható egy kiegyensúlyozott, változatos étrenddel, ha viszont mégis felmerül benned, hogy étrend-kiegészítőt szednél, akkor mindenképpen beszélj róla a háziorvosoddal vagy egy dietetikussal. Ha pedig bármilyen furcsa tünetet tapasztalsz, akkor azzal mielőbb fordulj orvoshoz!
Forrás: healthline.com, medicoverhospitals.in, news-medical.net