Ez történik a testeddel, ha lefekvés előtt alkoholt iszol: a helyedben egyáltalán nem kockáztatnánk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Jól esik néha esténként a barátainkkal iszogatni, különösen a nyári időszakban, amikor a hűvös italok különösen csábítóak. Azonban a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az alkohol fogyasztása lefekvés előtt negatív hatással lehet az alvásunkra. Még ha úgy is tűnik, hogy egy pohár bor vagy sör segít az elalvásban, valójában hosszú távon álmatlan éjszakákhoz vezethet.

A szakértők szerint érdemes kétszer is meggondolni, hogy bevállalod-e azt a pohár bort közvetlenül lefekvés előtt
A szakértők szerint érdemes kétszer is meggondolnod, hogy bevállalod-e azt a pohár bort közvetlenül lefekvés előtt
Fotó: vladans/Getty Images

Az éjszakai pihenés elengedhetetlen az egészségünk szempontjából, de vajon tudjuk-e, milyen hatással lehetnek a szokásaink az alvásunkra? A szakértők egyértelműen kijelentik, hogy az alkohol, a koffein és a nikotin mind-mind olyan tényezők, amelyek jelentős mértékben „ronthatják az alvás minőségét”. Az alkohol különösen megtévesztő tud lenni: bár segíthet gyorsabban elaludni, az alvás minősége csökkenhet - a szakértők ezért egyáltalán nem ajánlják az alkoholfogyasztást lefekvés előtt.

HIRDETÉS

Alkohol és alvás – Miért jobb elkerülni?

Esténként egy pohár bor vagy sör kifejezetten jól eshet, különösen egy fárasztó nap után vagy egy baráti összejövetel során. Azonban a Bed Kingdom alvásszakértői figyelmeztetnek, hogy az alkohol fogyasztása lefekvés előtt egyáltalán nem segíti elő a pihentető alvást. „Míg az alkohol gyakran gyorsabban elaltat, lefekvés előtti fogyasztása megszakított alváshoz vezethet, és gyakori éjszakai ébredést okozhat” – hangsúlyozzák a szakértők.

A probléma az, hogy az alkohol hatása alatt az alvás mélysége csökken, különösen a REM-fázis, amely az álmok és a mély pihenés időszaka. Ennek eredményeként az alvás kevésbé lesz pihentető, és az ember gyakrabban ébred fel az éjszaka folyamán.

Ez hosszú távon fáradtsághoz, koncentrációs problémákhoz és hangulatingadozásokhoz vezethet. A szakértők azt tanácsolják, hogy ha mégis szeretnénk alkoholt fogyasztani, azt legalább négy órával lefekvés előtt tegyük meg, hogy a szervezetnek legyen elegendő ideje lebontani azt.

glamour plusz ikon Addiktológus mondja el, mit tehetünk az örökölt függőség ellen

Addiktológus mondja el, mit tehetünk az örökölt függőség ellen

Koffein – Az alvás lopakodó ellensége

Nemcsak az alkohol lehet veszélyes az alvás minőségére, hanem a koffein is, amely a nap folyamán gyakran elfogyasztott italokban található meg, mint például a kávé, a tea, és bizonyos üdítők. A koffein hatására a szervezet készenléti állapotba kerül, mivel az blokkolja az adenozin nevű neurotranszmitter hatását, amely az álmosságért felel.

Bár köztudott, hogy a koffein megzavarhatja az alvást, sokan nem tudják, hogy a szervezetben való lebomlása sokkal hosszabb időt vesz igénybe, mint gondolnánk. A National Library of Medicine egyik tanulmánya szerint a koffein felezési ideje öt óra, ami azt jelenti, hogy a nap folyamán elfogyasztott koffein még késő este is hatással lehet a szervezetünkre.

Bár extrémnek hangozhat, ha nehezen tudsz elaludni este, fontold meg a koffein fogyasztásának elhagyását 8-12 órával lefekvés előtt

– tanácsolják a szakértők.

Nikotin – A stimuláns, ami ébren tart

A nikotin szintén hatással van az alvásunkra, és gyakran álmatlansághoz vezet, mivel stimulánsként hat a központi idegrendszerre. A Bed Kingdom alvásszakértői szerint a nikotin nemcsak az elalvást nehezíti meg, hanem a mély alvás elérését is akadályozza, így a szervezet nem tudja teljes mértékben kipihenni magát. A nikotinfüggők számára különösen nehéz lehet az elalvás, mert annak megvonása további nyugtalanságot okozhat, ami tovább rontja az alvás minőségét.

A cél: frissen ébredni

A pihentető éjszakák érdekében érdemes odafigyelni arra, hogy mit fogyasztunk lefekvés előtt. Az alkohol, a koffein és a nikotin mind-mind olyan anyagok, amelyek megzavarhatják az alvást, és hosszú távon negatív hatással lehetnek az egészségünkre. Ha álmatlansággal küzdünk, a szakértők azt javasolják, hogy konzultáljunk orvosunkkal, ha a probléma egy hónap múlva is fennáll, és nincs összefüggésben olyan tényezőkkel, mint az alkohol-, a koffein- és a nikotinfogyasztás.

Forrás: mirror.co.uk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Nem véletlen, hogy ezek a csillagjegyek sikeresek lehetnek külföldön

Nem véletlen, hogy ezek a csillagjegyek sikeresek lehetnek külföldön

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen beszélnek róla (x)

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen beszélnek róla (x)

Íme 6 hazugság, amit a sorozatok elhitetnek velünk a szerelemről (x)

Íme 6 hazugság, amit a sorozatok elhitetnek velünk a szerelemről (x)

18+: Íme 10 tévhit a hüvelyszárazságról, amit azonnal el kell felejteni (x)

18+: Íme 10 tévhit a hüvelyszárazságról, amit azonnal el kell felejteni (x)

Így zsebelhetsz be még több kedvezményt a GLAMOUR-appban (x)

Így zsebelhetsz be még több kedvezményt a GLAMOUR-appban (x)