Mind szenvedünk miatta, mégsem tudunk hátat fordítani neki - Pszichológus segít, hogyan kezeld magadban a technostressz jelenséget

2025. február 6.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A digitális világ egyre gyorsabb tempót diktál, és néha úgy érezhetjük, képtelenség lépést tartani vele. A folyamatos online jelenlét, a technológia rohamos fejlődése és az állandó pörgés könnyen kimeríthet minket. Ha neked is volt már olyan érzésed, hogy eleged van a képernyőkből, az értesítésekből és az új alkalmazásokból, valószínűleg megtapasztaltad már a technostresszt. Ez a jelenség nemcsak a munkahelyen, hanem a magánéletben is kihívásokat okozhat. Fuller Bianka pszichológus segít nekünk kibogozni, mi áll a technostressz hátterében, és hogyan védekezhetünk ellene.

A technostressz nemcsak egy adott korosztályt érinthet, hanem mindenkit, aki napi szinten használja a technológiai eszközöket
A technostressz nemcsak egy adott korosztályt érinthet, hanem mindenkit, aki napi szinten használja a technológiai eszközöket
Fotó: Fortepan, Getty Images, montázs: Herceg Éva

A modern technológia rengeteg előnnyel jár, de néha több stresszt okoz, mint amennyit könnyít az életünkön. A jelenség neve technostressz, amely kortól és foglalkozástól függetlenül bárkit érinthet – a diákokat, akik többet ülnek a gép előtt, mint az iskolapadban, az irodai dolgozókat, akikhez nonstop érkeznek az e-mailek, vagy épp azokat, akik egy hosszú munkanap után is az Instagramot pörgetik, mert félnek, hogy lemaradnak valamiről. Fuller Bianka, TikTok pszichológus árulja el, hogyan tudjuk meghúzni a határainkat, hogy ne váljunk a technológia rabszolgájává.

Mi is az a technostressz?

A technostressz a technológiai fejlődéshez való alkalmazkodás nehézségeiből fakadó mentális és érzelmi megterhelés. Akkor alakul ki, amikor valaki úgy érzi, nem képes lépést tartani az új digitális eszközökkel és folyamatokkal. A tünetek közé tartozhat a szorongás, a mentális kimerültség és az eszközökkel szembeni frusztráció. A problémát súlyosbíthatja az információs túlterheltség, a folyamatos online jelenlét és a munkahelyi elvárások növekedése.

„A technostressz legnagyobb veszélye véleményem szerint az, hogy nagyon nehéz védekezni ellene, különösen, ha az ember nem elég tudatos. A mai modern világban technológiai eszközök nélkül szinte lehetetlen boldogulni, hiszen rengeteget segítenek az életünkben. Ugyanakkor, ha nem vagyunk elég körültekintőek, ugyanennyit árthatnak is. Az egyensúly megtalálása pedig elképesztően nehéz” – hangsúlyozza Fuller Bianka pszichológus.

Ismered a telefonod titkos funkcióit? Helyetted jegyzetel, megvéd a csalóktól, pénzt spórol és segít fogyni

Ismered a telefonod titkos funkcióit? Helyetted jegyzetel, megvéd a csalóktól, pénzt spórol és segít fogyni

Bárkit érinthet

A technostressz bárkit érinthet, aki napi szinten használ technológia eszközöket, de egyes csoportok különösen veszélyeztetettek. Az idősebb generáció számára az új digitális megoldások elsajátítása nehezebb lehet, míg a fiatalabb munkavállalók a folyamatos elérhetőség és az online munkavégzés miatt tapasztalhatják meg a stresszt.

Azok a szakemberek, akik nagy technológiai terhelésnek vannak kitéve, például az IT és pénzügyi szektorban dolgozók, szintén fokozottan érintettek. Egy kutatás szerint a technostressz csökkentheti a munkateljesítményt és az elégedettséget, valamint hozzájárulhat a kiégéshez és egyéb mentális egészségügyi problémákhoz.

Hogyan védekezhetsz ellene?

A technostressz csökkentésének egyik kulcsa a tudatos digitális határok kialakítása. Fontos, hogy meghatározzuk, mikor és mennyi időt töltünk a képernyő előtt, és rendszeresen beiktassunk offline tevékenységeket. A munkahelyi környezetben a technostressz csökkenthető szünetek beiktatásával és az új digitális eszközök megismeréséhez szükséges képzésekkel. Azok a szervezetek, amelyek támogatják az alkalmazottak digitális jólétét, csökkenthetik a stresszt, növelve ezzel a munkavállalói elégedettséget és teljesítményt. A magánéletben pedig tudatosan is törekedhetünk arra, hogy megtaláljuk az arany középutat.

„Fontos, hogy legyen egyfajta kiegyensúlyozottság” – mondja Bianka. „Sokan akkor döntenek a digitális detox mellett, amikor már túltelítődtek, és ilyenkor próbálják kompenzálni a túlhasználatot – például egy teljes hétvégére kikapcsolják a telefonjukat. Ez azonban szélsőséges hozzáállás. Jobb megoldás lehet, ha kijelölünk a mindennapokban olyan időszakokat vagy helyzeteket, amikor nem használjuk az eszközeinket. Így ez inkább egy határhúzás lesz, mintsem radikális detox, és segíthet csökkenteni a FOMO (fear of missing out – félelem a lemaradástól) érzését.”

A szakértő hozzáteszi: „Ilyenkor óhatatlanul bennünk lehet az érzés, hogy lemaradunk valamiről, nem tartjuk a lépést. Viszont ha átkeretezzük ezt a gondolatot, és felismerjük, hogy amikor nem használjuk az eszközeinket, az valójában jót tesz nekünk, könnyebben elfogadhatjuk, hogy a saját jólétünk legalább olyan fontos – ha nem fontosabb –, mint az, hogy mindig tartsuk a tempót. Ez a szemlélet segíthet enyhíteni a lemaradottság miatti szorongást.”

Ismerkedj meg a félelmeiddel

Fuller Bianka pszichológus szerint az első lépés mindig az, hogy tudatosítsuk a saját félelmeinket és bizonytalanságainkat. „Sokan egyszerűen csak sodródnak az árral, és hagyják, hogy az impulzusok irányítsák őket anélkül, hogy belegondolnának, mi áll a háttérben. Félünk attól, hogy lemaradunk? Hogy a barátaink nem fogadnak be? Hogy háttérbe szorulunk, vagy elszalasztunk egy lehetőséget? Mindenkinél más ez az érzés, és ha sikerül feltérképeznünk a saját belső félelmeinket, sokkal könnyebben tudunk szembeszállni velük.”

Kevesen ismerik, pedig a krónikus betegségeket is segít megelőzni: egy igazi csodaszer, amit érdemes beiktatni étrendedbe

Kevesen ismerik, pedig a krónikus betegségeket is segít megelőzni: egy igazi csodaszer, amit érdemes beiktatni étrendedbe

A szakember kiemeli, hogy érdemes tudatosan olyan hobbikat keresni, amelyeket offline végzünk, főként, ha a munkánk miatt különösen sok időt kell a képernyő előtt töltenünk. „A munkavégzés sok esetben megköveteli, hogy szinte egész nap a számítógép előtt üljünk, ami valóban megterhelő lehet mind fizikailag, mind mentálisan" teszi hozzá.

„Ugyanakkor kijelölhetünk olyan időszakokat, amikor kiszakadunk a technológia világából – akár teljesen mellőzve a digitális eszközöket, akár olyan tevékenységeket választva, amelyek ennek ellensúlyozására szolgálnak, például amilyen a természetjárás. Ezzel valamelyest kompenzálhatjuk a folyamatos digitális terhelést, amelyet a munkánk miatt nem tudunk elkerülni.”

A technostressz tehát a modern világ egyik elkerülhetetlen mellékhatása, de megfelelő stratégiákkal és tudatossággal csökkenthetjük a negatív hatásait. Ahogy a szakember is kiemelte: a digitális egyensúly megteremtésével megőrizhetjük a mentális egészségünket, miközben lépést tudunk tartani a technológia fejlődésével is.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
0 seconds of 1 minute, 52 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
01:52
01:52
 

Ez is érdekelhet

Combig felsliccelt ruhában mutatta meg magát Jennifer Lopez, az 55 éves énekesnő hihetetlenül fest

Combig felsliccelt ruhában mutatta meg magát Jennifer Lopez, az 55 éves énekesnő hihetetlenül fest

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ne hagyd, hogy a kékfény rontsa a látásod – ezt az 5 trükköt már most is bevetheted (x)

Ne hagyd, hogy a kékfény rontsa a látásod – ezt az 5 trükköt már most is bevetheted (x)

Utazz idén a Zadar régióba: íme 7 programötlet, amiket imádni fogsz! (x)

Utazz idén a Zadar régióba: íme 7 programötlet, amiket imádni fogsz! (x)

Ragyogóan fiatalos arcbőr? Ezekkel a természetes anyagokkal lehetséges! (x)

Ragyogóan fiatalos arcbőr? Ezekkel a természetes anyagokkal lehetséges! (x)

Mi kell a nőnek? Ezt gondolják a férfiak és ezt a nők (x)

Mi kell a nőnek? Ezt gondolják a férfiak és ezt a nők (x)