Tényleg őszülhet a hajad a stressztől? Megkérdeztünk egy szakértőt
Az köztudott, hogy a stressz hatással van a fizikai és mentális egészségünkre, de vajon tényleg őszülhet a hajad a stressztől? Profi szakembert kérdeztünk meg róla.
Ezeket láttad már?
A stressz okozta hirtelen hajszínváltozás nem tartozik a szervezetünket érintő természetes hatások közé. Ahhoz, hogy jobban megértsük a stresszszint és az ősz haj közötti összefüggést, és azt, hogy megtudjuk, vajon a stressztől tényleg őszülhet a hajad, szakértőhöz fordultunk. Megkerestük a sztárfodrászt, Frohner Fecót, a Salon Frohner tulajdonosát, aki a már megszokott stílusában, közvetlen, mégis professzionális válaszokat adott nekünk.
Mitől alakulnak ki az ősz hajszálak?
Fontos tudni, hogy az őszülés oka elsősorban a melanin termelésének csökkenése a hajtüszőkben. A melanin az a pigment, amely a haj, a bőr és a szem színéért felel.
Ahogy az ember öregszik, a hajtüszők kevésbé képesek ezt az anyagot termelni, ami az ősz hajszálak megjelenéséhez vezet. Ez a folyamat természetes része az öregedésnek, de mindenkinél más korban kezdődik el.
Az ősz hajszálak kialakulásának legjelentősebb oka a kor, de sűrűn előfordulhat az is, hogy a stressz hatására ez a folyamat fokozódik. Amikor valaki éppen egy stresszesebb időszakát éli, az ősz hajszálak növekedése felgyorsul, emellett pedig a hajhullás is egy gyakori mellékhatás lehet
– mondja Fecó.
A stressz okozhat ősz hajszálakat?
„Egyértelműen igen. Természetesen nem kifejezetten a stressztől alakulnak ki az ősz hajszálaink, de nagy mértékben fel tudja gyorsítani a folyamatot. Az ismeretségi körömben is megtörtént már, hogy valakit annyira durva sokk ért, hogy szinte egyik pillanatról a másikra megőszült, de van olyan vendégem is, aki 21 éves, és már szinte csak ősz hajszálai vannak” - mesélte a szalon tulajdonos.
Fecó válaszaiból egyértelművé válik, hogy az őszülés pontos ideje és mértéke egyénenként eltérő, és több tényezőtől is függ, mint például a genetika, az életmód, a stressz szintje és az egészségi állapot. Néhány ember már fiatal korban, míg másnál csak később, az ötvenes vagy hatvanas éveikben jelentkezik ez a változás.
Más külső tényező is hatással lehet a hajunk állapotára?
„Azzal tisztában kell lennünk, hogy a haj képes változni. Gondoljunk csak vissza arra, hogy gyermekkorunkban mennyivel másabb volt a hajunk a mostani állapothoz képest. Sokszor szoktam hangsúlyozni, hogy általában 7 évente van egy bizonyos szintű hajváltozás az ember életében. Ebből kifolyólag az idő és a stressz együttesen mindenképpen tud hatással lenni a hajunk minőségére és állapotára egyaránt. A vendégeimnek azt szoktam mondani, hogy a szem a lélek tükre, a haj viszont a szervezeté! – hangsúlyozza a szakértő.
Ez nagyon jól bebizonyítja azt, hogy a szervezetben lévő gyulladások mindig kiütköznek a hajban, legyen szó pajzsmirigy problémáról, vagy éppen egy begyulladt fogról.
Rengeteg ilyennel találkoztunk például a covid idején, akár egy oltás vagy egy fertőzés esetén mennyire meggyengült a haj. Olyat is tapasztaltam már, hogy egy vastag szálú haj szép lassan az idő előrehaladtával elvékonyodott, gyulladás hatására
– teszi hozzá.
Hogyan érdemes ápolni az ősz hajat?
Természetesen másképpen kell ápolni egy ősz hajat, mint például egy festett, vagy egy natúr színt, hiszen ez már egy valamennyivel merevebb, élettelenebb haj. Sokkal puhább anyagokat kíván, és több ápolást igényel. Ezt a sztárfodrász is megerősítette.
„Azzal is kell számolnunk, hogy egy ősz hajba visszatáplálni olyan mennyiségű tápanyagot, mint egy natúr vagy egy festett hajba nagyon nehéz, szinte lehetetlen. Összességében ősz hajra való termék nem kifejezetten létezik. Általában, aki őszül az festeti a haját, tehát neki már festett hajra való kondícionálókat, pakolásokat és samponokat kell használnia.” – meséli a fodrász.
Mi a helyzet azokkal, akik aggódnak az ősz hajszálak miatt?
Fecót ezen a ponton kifejezetten „bekapcsoltuk” a témával kapcsolatban, hiszen állítása szerint nem lehet eléggé nyomatékosítani a nőkben azt, hogy mennyire fontos, hogy elfogadják a változást.
„A legnagyobb probléma manapság az, hogy azáltal, hogy megjelenik egy ősz hajszál, az emberek rögtön összekapcsolják az öregedéssel. Nem győzöm hangsúlyozni a vendégeim számára sem, hogy ez egy normális folyamat, ami minden ember életében jelen van, és sokszor értelmetlenül aggódunk emiatt. Mindig azt látom az embereken, hogy minden kornak megvan a maga szépsége, és ezt tényleg, őszintén mondom! A legfőbb tanácsom az, hogy ezt ne egy negatívumként éljük meg, hanem kapcsoljuk össze az érettség és a nőiesség értékeivel" – biztat minket Frohner Ferenc.
Ezt használd festett hajra
A festett haj ápolása kulcsfontosságú a színek hosszú távú megőrzése és a haj egészségének fenntartása érdekében. Először is, használj szulfátmentes samponokat és kondicionálókat, mivel ezek kíméletesebbek a festett hajszálakra és segítenek megőrizni a hajszín vibrálását. Másodszor, rendszeresen alkalmazz mélyhidratáló hajpakolásokat, hogy tápláld és hidratáld a festés által igénybe vett hajszálakat. Végül, kerüld a túlzott hőhasználatot, mint a hajszárítók és hajsütővasak, mert ezek károsíthatják és kiszáríthatják a festett hajat; ha mégis szükséges a használatuk, ne felejtsd el hővédő termékek alkalmazását.