A napozás a hajunknak is súlyos károkat okozhat: ősszel érhet a kellemetlen meglepetés
Erős kockázatot vállalsz, ha túlzásba viszed a napozást, ami bizony nem csak a bőrödre, hanem a hajadra is hatást gyakorol. Szakértő árulja el, hogyan ápold tincseid, hogy azok újra a legszebb állapotukban tündököljenek, ha már megtörtént a baj.
Ezeket láttad már?
Habár a nyár a strandolásról és a felejthetetlen kalandokról szól, nem árt óvatosnak lenni, hiszen a nyári hónapokban a legerősebb a napsugárzás. Nem kérdés, hogy mindenki imád napozni, azonban ha túlzásba viszed a napozást, nem csak a bőrödön fogod tapasztalni a jeleket, hanem még a hajad is károsodhat.
Ha te is észrevetted a túlzásba vitt napozás jeleit a hajadon, aggodalomra semmi ok: Dr. Lieber Andrea orvos kozmetikus árulja el, mit tegyél, hogy tincseid újra legszebb mivoltukban tündökölhessenek.
Több hajszál a fésűben
Ha arra figyeltél fel, hogy a hajad jóval szárazabb, fénytelenebb, és egyre több hajszálat találsz a fésűdben, ahogy közeledik a nyár vége, valószínűleg kevés tápanyagot vittél be a szervezetedbe az elmúlt időszakban, túl sokat edzettél, ezenfelül pedig a túlzásba vitt napozás is indikálhat hasonló tüneteket.
A szakértő szerint a haj egyfajta természetes mutató a szervezet egészségügyi állapotát tekintve. „A hajunk egészségügyi állapotunk indikátora. Szervezetünk mindig mérlegel és optimalizál, ezért ha kevés a tápanyag, azt a szervezet a létfontosságú szervek felé irányítja, így a haj az egyik olyan első terület, mely megszenvedheti a tápanyaghiányt" - mondja Andrea.
„Ez az oka annak is, hogy hosszú fogyókúrák után több hajszálat találunk a fésűben, de a túlzásba vitt testedzés is okozhat a hajhagymákban tápanyaghiányt. Sokan tapasztalják az őszi hajhullást erősebben egy napos nyár után: a 'napstressz' több okra visszavezethetően befolyásolja a hajhagymák és a hajszálak állapotát” - folytatja az orvos kozmetikus.
Van megoldás!
Aggodalomra semmi ok, van megoldás a napstressz okozta hajkárosodás kezelésére. Dr. Lieber Andrea összegyűjtött néhány hasznos praktikát, amelyekkel hajkoronád újra a régi mivoltában ragyoghat:
- Következő évben kezdj el még a nyári időszak előtt hajbarát táplálékokat beiktatni az étrendedbe! Jó választás például a szőlő, az articsóka, a lenmagolaj, vagy a tengeri algák.
- A kenderkefű a hajhullás egyik csodaszere: ez a gyógynövény egyensúlyt teremt a haj és a fejbőr területén. A patikában kapható hajhullás elleni étrend-kiegészítők és samponok esetében érdemes megnézni, tartalmaznak-e kenderkefüvet.
- A megfelelő táplálkozás mellett hasznos lehet a C- vagy E-vitamin, mivel ezek együtt védik a sejteket az oxidatív stressztől.
- Hagyd magától megszáradni a hajadat! Amikor csak lehetséges, nyáron kerüld a hajszárító használatát, mert a magas hő is a haj gyengüléséhez vezethet!
- Ügyelj a fokozott folyadékbevitelre, amely a vitaminok garantált felszívódása és a fejbőr szárazságának legyőzése miatt is fontos! A dehidratáció a hajat erőtlenné teszi és növekedési ciklusát is megzavarhatja.
- Védd magad az UV és a hő hatásától! Viselj kalapot, ha lehetőséged van rá, húzódj árnyékba vagy napernyő alá! A napfény szabadgyököket képez a hajban, ami roncsolja a hajhagymákat, és kiszárítja a haj védő zsírrétegét.
- Nincs szükség minden haj- vagy fejöblítésnél, illetve hűsítésnél sampon használatára. A samponokat érdemes mindig hígítani, mert a sűrűbb hajmosás jobban terheli a fejbőrt és a hajszálakat.