Vedd komolyan a téli bőrápolást!
A tél, a hideg időjárás viszontagságai miatt bőröd még extrább törődést igényel. A bőrszárazság és annak bizonyos változatai rengeteg kellemetlenséget okozhatnak. Ne hagyd, hogy ez veled is megtörténjen, vesd be a legjobb bőrápolási termékeket.
Dr. Kádas Martina bőrgyógyász segítségével utánajártunk, mi okozza a bőrszárazságot és egyúttal azt is elárulta, hogy milyen megoldásokat javasol a probléma kezelésére.
A téli időjárás kifejezetten megviseli bőrünket. Miért?
Téli időszakban a hideg levegő, fűtés (alacsony páratartalom), a hőmérsékletingadozások befolyásolják bőrünk állapotát. A bőr nedvességtartalma csökkenhet, ilyenkor még érzékenyebbé válik a környezeti hatásokkal szemben is.
Miért igényel extra törődést a kiszáradásra hajlamos bőr?
Kifejezetten igaz ez száraz bőr esetén, melynek a faggyútermelése, lipid- és nedvességtartalma eleve alacsonyabb, a téli időszak különösen próbára teszi. A hangsúlyt fektessük a megelőzésre, a kialakult problémát mindig nehezebb orvosolni. Használjunk olyan hidratáló készítményeket, melyek segítenek megőrizni a bőr nedvességtartalmát, erősítik a bőr védőrétegét.
Mi befolyásolja a szárazság kialakulását?
Genetikai, környezeti tényezők, folyadékbevitel és a bőr elégtelen visszazsírozása mind-mind közrejátszanak a száraz bőr megjelenésében.
Mi a különbség a száraz, extra száraz és az atópiára hajlamas bőr között?
Száraz bőr esetén a természetes faggyútermelés, lipid- és nedvességtartalom csökken, mely extra száraz bőr esetén még kifejezettebb. Atópiás bőr esetén a barrierfunkció (a bőr védőrétege) is sérül, így a környezeti hatásokra érzékenyebb, irritálódhat, mely miatt bőrgyulladás alakul ki.
Hogyan kell ápolni ezeket a bőrtípusokat?
Ezen bőrtípusok esetén fokozott figyelemmel kell lenni a bőr hidratáltságára, megfelelő lipidtartalmára. Ennek a napi rutin részévé kell válnia. Kerüljük a hosszú, forró fürdőket - még ha ez jól is esne a kinti hideg levegő után – maradjunk a gyors, langyos vízzel történő zuhanyzásnál, mely kevésbé szárítja bőrünket.
Emellett a bőrbarrier, a bőr védőrétegének helyreállítását már zuhanyzáskor meg kell kezdenünk, melyre kitűnő választás lehet az olajos tusfürdő. A testápolókat érdemes fürdés után használni, még enyhén nedves bőrön, ekkor sokkal jobb a felszívódása.
Emellett figyeljünk oda az ajkak, szem körüli régió, kezek ápolására is.
Itt említeném meg, hogy a komplex bőrápolás része, hogy használjunk rendszeresen ajakápolót, szemkörnyékápolót, kéz- és körömápolót, melyek kifejezetten ezen érzékeny területekre fókuszálnak.
Milyen folyamatok zajlanak az atópiás bőrben?
Az atópiás dermatitis egy genetikai hajlamon alapuló, krónikus bőrgyulladással járó állapot, mely kifejezetten száraz bőrrel, kínzó viszketéssel társul. A bőr természetes védőrétege sérül, mely miatt a környezeti ingerek irritációt váltanak ki, melyet gyulladás, viszketés követ.
Mik a tünetei, hogyan lehet kezelni?
Atópiás bőr esetén jellemző a száraz, hámló, viszkető, feszülő, gyulladt bőr, mely az életminőséget jelentősen ronthatja, kisbabáknál főként az arcon jelentkezhet, később a tünetek a nyak, könyök, csukló, térdhajlat területére terjedhetnek, súlyos esetben akár testszerte is jelentkezhetnek.
Az ekcéma (bőrgyulladás) akut fellángolása esetén mindenképpen javasolt bőrgyógyász felkeresése, ekkor korlátozott ideig szükséges lehet helyi, kortikoszteroid tartalmú gyulladáscsökkentő készítmények alkalmazása. A cél a nyugalmi időszak minél hosszabb ideig történő elnyújtása, melynek kulcsa a megfelelő testápolási rutin kialakítása.