Bőrrákkal fenyeget, mégis úgy tűnik, a szoláriumot nem lehet örökre száműzni

Minden lakótelepen találunk ma szoláriumot Magyarországon, kitörölhetetlen trendnek tűnik, pedig nagyon káros
Minden lakótelepen találunk ma szoláriumot Magyarországon, kitörölhetetlen trendnek tűnik, pedig nagyon káros
Fotó: Drazen Zigic/Getty Images

A szoláriumot újra felkapta a világ: a TikTok-on egyre négyszerűbb a #sunbed hashtag (már 320 milliós megtekintésnél járnak ezek a videók), pedig ez a világ egyik legegészségtelenebb szépségipari tevékenysége. Vajon mikor lesz fontosabb az egészség a barna bőrnél?

A szoláriumozás témaköre elképesztően összetett dolog. Sokan imádják, titkon csinálják, mások pedig egyenesen utálják. Vannak, akik még a ’90-es évek nagy szolibummjánál szoktak rá és azóta is függők; mások hihetetlenül cikinek tartják és nyíltan ellene is beszélnek. Olyanok is akadnak, akik úgy gondolják, hogy héba-hóba azért jót tesz a bőrnek egy kis mesterséges barnulás – mondván, ha már télen nincs nap, miért ne? Azt is sokan mondják, hogy felkészíti a bőrt a napozásra - ez teljes tévhit.

A szoláriumozás nemcsak ciki, hanem veszélyes is – mégis sokan csinálják

Elképesztő a megosztottság ennél a témánál, de egy biztos: a szolárium káros. Garzó Beatrix bőrápolási szakértő pedig el is árulja, pontosan miért olyan egészségtelen ezeket a mesterséges lámpaágyakat használni. „Amit először is tudni kell, hogy a barnulás (akár napon, akár szoláriumban), egyenlő a bőröregedés gyorsításával. A szolárium azonban veszélyesebb, mint a napozás, ezért nem ajánlom senkinek! Azért, mert a szoláriumban döntően UV-A sugárzást kapunk, aminek jelentős szabadgyökképző hatást tulajdonítunk” – szögezi le a szakértő.

A szabadgyökök olyan erős oxidáló hatással rendelkező molekulák, anyagok, amik káros hatással vannak a sejtekre, a szövetekre, a szervekre, tehát alapjában véve az egész szervezetre. Gyorsítják az öregedési folyamatokat, megrongálják a DNS-eket, ha pedig elszaporodnak, károsítják a sejteket és rákos, daganatos betegségeket alakítanak ki. Ezek nem feltételezések, hanem tények és bizonyított következmények.

glamour plusz ikon Terjednek az illegális töltőanyagok az esztétikai kezelésekben, az összetevők gyulladást, fertőzést vagy akár szövetelhalást is okozhatnak

Terjednek az illegális töltőanyagok az esztétikai kezelésekben, az összetevők gyulladást, fertőzést vagy akár szövetelhalást is okozhatnak

„A szolárium egészségkárosító kockázata még a napozásnál is magasabb. Ráadásul az UV-A barnulás nem tartós. Azon érdemes elgondolkodni, hogy megéri-e egy rövid ideig tartó barnulás, ami erős bőröregítő hatással és egészségre veszélyes következményekkel járhat?” – veti fel bőrápolási szakértő. A válasz sokak szerint igen. Még akkor is, hogy a kutatások szerint a rendszeresen szolizók 48%-kal nagyobb eséllyel lesznek a bőrrák áldozatai. A bőrrák legsúlyosabb fajtája, a melanóma pedig 75%-kal van jelen ezekben a daganatos betegedésekben.

Súlyos adatok ezek, kicsit bele is borzongunk. Úgy tűnik, mintha sokan nem értenék meg, hogy mit is kockáztatnak azzal, mikor befekszenek egy szoláriumos ágyba. Sugárzásnak kitenni a bőrt már önmagában is veszélyes, főleg akkor, ha valaki még rendszeresen is csinálja. A világon pedig több rendszeres szoláriumozó és szolifüggő van, mint az elsőre gondolnánk: a tanulmányok szerint ötből egy rendszeres szoláriumozó például biztosan szolifüggő!

A szolifüggőség ugyanolyan, mint bármely más függőség: nehéz belőle kiszállni

Jogtanácsost, tanárt, sőt, még kozmetikust is lehet találni a rendszeres szolizók között – igaz közülük sokan titkolják, mert attól félnek, hogy kevésbé fogják őket komolyan venni, ha kiderül: a valóságuk, a bőrük csak álca, igazából nem is olyan barnák, mint ahogyan azt mutatják. A szoláriumozás pedig egy gyors, rapid megoldásnak számít a szépségiparban, ami percek alatt változtatja meg a megjelenést, ráadásul úgy, hogy a barnulás után a szolizók 86%-a szebbnek és vonzóbbnak látja magát. Ezzel pedig nehéz versenyezni.

„A szoli kétségkívül egy “maceramentes”, gyors módja, hogy valaki elérje a kívánt színt. Sokan szebbnek látják magukat utána, ennek oka pedig az, hogy közvetlen a szolárium használata után pillanatnyilag mindig szebbnek tűnik a bőr. A szolifüggők ezt az állapotot szeretnék tartósítani, de igazából ez csak egy ördögi kör, amiből nehezen lehet kiszállni.

A barnasághoz egyre inkább hozzá lehet szokni, emiatt pedig van, aki belekerül abba az állapotba, hogy hófehérnek látja magát akkor is, mikor igazából egészen mélybarna színe van” – mondja a bőrápolási szakértő. Ez a szoláriumfüggőség egyik egyértelmű jele. Azt azonban érdemes tudni, hogy a függőség általában nem felnőttkorban alakul ki, hanem már jóval előtte elkezdődik, akár már 12 éves korban.

Persze, kivételek vannak, de a kutatások szerint sokan már az általános iskola utolsó éveiben, legkésőbb a gimiben válnak a modern napozóágyak rabjaivá. Ők 20 éves korukra a legtöbbször függők lesznek, ráadásul úgy, hogy legtöbbjük nem is kap semmilyen profi útmutatót vagy tanácsot arra vonatkozólag, hogyan is kell, vagy hogyan is lehetne biztonságosan használni ezeket a gépeket. Csak magukra csukják az ajtót és kész, várják a barnulást. Többek között ezért lehetséges az is, hogy a szolizók 91%-a tapasztalt már bőrégést egy-egy kezelés után, ami visszafordíthatatlan károkat tud okozni a szervezetben.

Rengeteg tévhit terjed a szoláriumokkal kapcsolatban

Sokan az orvosok által végzett kutatások ellenére azt is hiszik, hogy a szolárium egészséges. Garzó Beatrix bőrápolási tanácsadó is találkozott már olyan emberekkel, akik kifejezetten jónak tartották a szoláriumok használatát. „Sokan hiszik azt például, hogy a szolárium felkészíti a bőrt a nyári napozásra. Ez tévhit. Röviden és tömören azért, mert az UV-A sugárzás nem vastagítja meg a bőr hámrétegét: ugyanolyan védtelen lesz a bőr napsugárzásra, mintha nem szoláriumoztuk volna.

Másik nagy téveszme, hogy a szolárium hozzájárul télen a D-vitamin pótlásához. Ehhez viszont a napból eredő UV-B és nem az UV-A kell. De a tévhiteket akármeddig sorolhatnánk! Egyetlen alátámasztott tényt sem lehet arra találni, ami bármilyen jótékony hatását igazolná a szoláriumhasználatnak.” Ez azonban nem mindig győzi meg az embereket. A felmérések alapján a rendszeresen szolizók 51%-nak például az a meggyőződése, hogy a szolárium elmulasztja az aknékat és a pattanásokat, ami szintén nem igaz.

glamour plusz ikon Így győzte meg a világ a nőket, hogy muszáj szőrteleníteniük

Így győzte meg a világ a nőket, hogy muszáj szőrteleníteniük

Ahogyan az sem, hogy a procedúrával eredeti bőrszín is megváltozik, ha valaki elég sokáig és kitartóan csinálja. Tehát tényleg rengeteg ilyen kamu hír terjed a szoláriumozással kapcsolatban, ami még kifejezetten támogatja és védi, sőt, népszerűsíti ezeknek a barnító ágyaknak használatát – pedig a WHO (vagyis az Egészségügyi Világszervezet) a szoláriumokat az 1. csoportba tartozó rákkeltő anyagok közé sorolta.

A barnaságért vajon milyen árat fizetnek?

A bőrgyógyász szakértő szerint a legjobb, amit tehetünk, ha egyszerűen kitöröljük a szoláriumok létezését a tudatunkból és nem veszünk arról tudomást, hogy egyáltalán léteznek. A legideálisabb, ha egyszerűen csak megszeretjük a saját bőrszínünket, mert igenis az áll mindannyiunknak a legjobban. Ez azonban nehéz feladat lehet, főleg egy hosszabb ideig tartó szoláriumhasználat után.

Ilyenkor ugyanis nemcsak azzal a világosabb bőrszínnek látványát kell megszokni, amit a tükörben látunk, hanem szolárium okozta károkkal is meg kell küzdeni. Ahhoz, hogy minden visszaálljon a régi, szoláriumozás előtti kerékvágásba, szükséges egy jól működő és hatóanyagspecifikus, napi bőrápolási rutin, amivel újra egységes és üde lehet majd a bőr.

Mi van akkor, ha valaki egyáltalán nem tudja megszokni az eredeti bőrszínét? Ha tényleg barnább bőrre vágyik, mert egyszerűen nem érzi jól magát a világosabb bőrszínével? „Amennyiben valaki mindenképp barnaságra vágyik, a barnító krémek, cseppek és habok ideális választások lehetnek".