Striák nyomában: így ápold a hasbőrt a szakértő szerint terhesség és szoptatás alatt
A várandósság alatt folyamatosan változik a testünk, ami nem is csoda, hiszen egy új életet hordunk a szívünk alatt. Valószínűleg nincs még egy olyan pont a szervezetünkben, ami akkora változáson menne keresztül ebben az időszakban, mint a hasunk, és a hasbőrünk: a terhesség alatt és után jelentkező striák pedig egyesek legrosszabb rémálmaként szerepelnek a változások listáján. Vajon létezik olyan hatóanyag, amellyel sikeresen kezelhetők a hasi csíkok? Szakértőt kérdeztünk a témáról.
Talán nem állítunk valótlant, amikor azt mondjuk: a várandósság következtében létrejövő hastájéki striák gyakran okoznak fejtörést a kismamáknak. A tudomány alátámasztja az állítást: a statisztikák szerint tíz nőből nyolcnál fordulnak elő csíkok a hastájékon, csípőn és combon a szülést követően. Akármennyire gyakori jelenségről van szó, a bőr megnyúlásával kapcsolatban számos tévhit kering a köztudatban: ezek nagy többsége (rettegett) hatóanyagokkal és a bőr áteresztő képességével kapcsolatos. Cikkünkben Szabóová Dóra kozmetikai vegyészt, az Okosszépség Instagram oldal működtetőjét kérdeztük a kerülendő és a jó szívvel ajánlott hatóanyagokról.
Tévhitek a gyakorlatban
Szabóová Dóra szerint a legtöbb tévhit a bőr felszívó képességével kapcsolatban terjeng a köztudatban. „Gyakran hallani azt a feltételezést, miszerint a bőrünk egy szivacs, amely mindent beszív, így csak a legtermészetesebb anyagokat szabad használnunk” – kezdi Dóra. „Ez azonban nincs így: a bőrünk nem egy szivacs, hanem egy jól működő barrier. Egy védőgát, ha sérüléstől mentes” – ismerteti a szakember a legfontosabb tudnivalót testünk első védővonaláról.
Dóra szerint az ehhez hasonló mítoszok borzasztóan károsak lehetnek a leendő édesanya pszichéjére, hiszen a gyártók sokszor „a számunkra jelenleg legfontosabb útvonalon, a leendő gyermekünk egészségét felhasználva próbálnak nem valós alapokon nyugvó információkkal manipulálni
– fogalmaz.
A bőr működésén kívül a folyadékfogyasztással kapcsolatban is félreértések keringenek a köztudatban. Sokak szerint, ha elegendő folyadékot fogyaszt a kismama, akkor nem lesz striája. A szakember ugyan fontosnak tartja a hidratálást (ésszerű keretek között, kívül és belül), a striák kialakulását két dolog: a genetika és a pocak alakulása befolyásolja leginkább.
A manipuláció és a tévhitek mellett különböző termékekkel kapcsolatban is előfordulnak félreértések, különösképp, ami a fényvédős termékeket, azon belül leginkább az organikus filtereket illeti („kémiainak” nevezett fényvédő). „Szimplán várandósság miatt nem releváns a bevált, organikus filtereket tartalmazó fényvédőnket lecserélni. Logikus magyarázat a cserére az, hogy várandósság során a hormonális hullámvasút miatt érzékenyebb lehet a bőr, ilyenkor értelemszerűen a bőrünk igényei az elsők. Azt azonban fontos szem előtt tartani, hogy nincs recept arra, mire lesz, és mire nem lesz érzékeny a bőrünk, ez mindig egyéni! Ásványi fényvédő, és bőrnyugtató termék is okozhat rossz reakciót, ha a bőrnek adott konkrét termék nem tetszik” – húzza alá a szakértő.
Amiket érdemes kerülni
Kár lenne azonban tagadni, hogy a 21. század túlkínálata ne lenne jellemző ezen a területen is ugyanúgy, mint a szépségápolás bármely pontján. A túlkínálat gyakran a kétely magját ülteti el bennünk („Vajon jól választottam?”) különösképp akkor, ha épp egy új élet növekszik a szívünk alatt. Dóra szerint ugyan kevés olyan kozmetikai összetevő van, amelyet érdemes kerülni terhesség alatt, azokkal nem árt tisztába kerülni, hogy félelemérzet nélkül válogathassunk a használni kívánt termékek között.
„Ebben az időszakban érdemes elkerülni a retinoidokat (kivéve a retinyl palmitátot, amelyet egyébként sok kismamás kozmetikumban megtalálunk, tehát nem rossz formulázásról van szó), az arbutint és a hydroquinone-t” – fogalmazza meg a szakértő.
Dóra szerint emellett vannak olyan összetevők, amelyeknél inkább a százalék, semmint a konkrét hatóanyag a döntő, tehát nem kell fixen kerülni, csupán a hatóanyagtartalomra érdemes ügyelni. „Ide tartozik a szalicilsav is, de a legtöbb kozmetikumban használt maximális két százalék teljesen biztonságos. Emellett a benzoyl peroxidot érdemes még megemlíteni. (A hatóanyag a patikás akneroxid termékekből lehet ismerős, öt, valamint tíz százalékos változata érhető el.) Az öt százalékos formát nyugodtan lehet használni, ha a bőrnek szüksége van rá!”
Hatóanyagok, amelyekért hálás lesz a testünk
Ami a hasbőr ápolást illeti: ugyan nagyrészt a genetika kegyén múlik, mennyire lesz „csíkos a hasunk” (ahogy a közbeszédben emlegetik), a kozmetikai vegyész szerint egy kis odafigyelés segíthet kiegyensúlyozni a bőr állapotát. „A hasbőr ápolása során az olajozás és a testápolás kiemelten fontos a bőr megnyúlása miatt. Hasznos hatóanyag lehet ebben az időszakban a mandulaolaj, a makadámia olaj, a kakaóvaj, a sheavaj és az E-vitamin” – foglalja össze a legfontosabbakat Dóra.
Ha az arcbőrünk ápolásáról van szó, a szakértő e tekintetben is mankóval szolgál: „A fent említett konkrétumokon kívül általánosságban bármi probléma nélkül beilleszthető a bőrápolási rutinunkba. Bátran nyúljunk olyan vízmegkötőkhöz, mint például a hialuronsav, a poliglutaminsav, a glicerin, az aloe vera, a betaine és a tejsav. Gyulladáscsökkentők kapcsán érdemes olyan hatóanyagokban gondolkodni, mint a pantenol, az azelainsav, a madecassoside – cica és a mandulasav” – állítja a szakértő. Dóra emellett antioxidánsokat is ajánl: véleménye szerint nyugodtan használjunk C-vitamint, zöld tea-kivonatot, E-vitamint vagy polifenolokat, ám kiemeli, hogy nem kötelező hosszadalmas, bonyolult rutint követni ilyenkor. „Arctisztítás, hidratálás és fényvédő használata bőven elegendő ilyenkor. Támaszkodjunk a bőrünk igényeire!” – tanácsolja Dóra.
Élet a szülés után
A legtöbben leginkább a szülés után szembesülnek a striákkal, de ilyenkor sem kell megijedni. A szakértő szerint ebben a fázisban se feledkezzünk meg a hasbőr hidratálásáról és olajozásáról, emellett viszont hasznosak lehetnek a szülést követően a retinoidok is. Ezen a ponton azonban Dóra kiemeli: tényként kezelhető, hogy ilyenkor leginkább a szakember által végzett mikrotűs vagy lézeres kezelések a leghatékonyabbak, ugyanakkor ezügyben érdemes szakorvossal konzultálni, hogy kiderüljön, a szülés után pontosan mikor érdemes ezirányba elindulni.
Ami a szoptatást illeti, a kozmetikai vegyész aláhúzza: ilyenkor nincs hatóanyag-korlát (már ami a szabadon vásárolható, főképp „kenegetős” termékeket illeti), az viszont kiemelten fontos, hogy a baba vagy gyermek szájába semmiképp ne jusson semmiféle kozmetikum!