Tényleg öregít a stressz? Szakértőkkel beszélgettünk a témáról

2024. október 23.
Nem hiába mondják, hogy a lelki traumák és a stressz, a nehéz időszakok kiülnek az ember arcára
Nem hiába mondják, hogy a lelki traumák és a stressz, a nehéz időszakok kiülnek az ember arcára
Fotó: fotojog/Getty Images

A kortizol arc jelenségről egyre többen beszélnek a közösségi médiában, de pontosan mi ez és hogyan köthető a stressz, a rohanó életmód az arcbőr állapotához? Egy bőrgyógyász és egy hormonegyensúly-tanácsadó véleményét kértük ki a dologról és kiderült: a stressz nagyon is hatással lehet arra, hogyan nézünk ki.

Te is jártál már úgy, hogy belenéztél a tükörbe és szinte nem ismertél magadra? Puffadt, kerek arc, szem alatti karikák, pattanások és még sorolhatnánk. Ha igen, akkor tudd: nem vagy egyedül, ez egy teljesen hétköznapi dolog, ami minden második nővel előfordul. Oka lehet a kialvatlanság, az egészségtelen életmód, a túl sok só vagy épp kevés víz fogyasztása, a hormonális változások, szinte bármire - a beauty és wellness influencerek azonban meg vannak arról győződve, hogy a kortizol stresszhormonnak „köszönhető”.

A kortizol tényleg képes befolyásolni a megjelenést

A kortizol stresszhormont a mellékvesék termelik, a szervezetnek pedig alapvető szüksége van rá a működéshez. Szerepe van a vércukorszint szabályozásban, az anyagcsere-folyamatokban és az immunrendszer működésében. A legtöbbször azonban azért kerül emlegetésre, mert nagy hatással van a stresszre adott válaszok kibocsátásában. Szintje reggelente magasabb, este pedig alacsonyabb és ezt így van rendjén. Ám ha túlzott stresszhatás alatt élünk, a kortizol szint kiegyenlítődik éjjel és nappal, ez pedig rossz a szervezetnek.

Talán mondanunk sem kell, de a megjelenésnek is árt. Nem hiába mondják, hogy a lelki traumák és a stresszes periódusok, a nehéz időszakok kiülnek az ember arcára. Ezt Dr. Beke Dóra bőrgyógyász is megerősíti. „Számos összefüggés van a stressz és a bőr állapota között. De természetesen nem minden reggeli puffadt arc hátterében áll a kortizolszint emelkedése! Ha azonban nagyon stresszes az életünk, nem alszunk eleget, éjszaka közepén gyakran felébredünk és nem megmagyarázható a hízás, az arci szőrösödés, akkor érdemes a kortizol szintet laborban ellenőriztetni, illetve endokrinológushoz fordulni” – mondja a szakértő.

A felsoroltak azonban már komoly egészségügyi tüneteknek számítanak. Szerencsére a többség nem szenved ennyire drasztikus külsőt érintő tünetekben a stressz miatt. Csak éppen pont annyiban, hogy a puffadt, kerek arc és a pattanásos bőr zavaró legyen a mindennapokban.

A kortizol arc problémáját könnyen és egyszerűen lehet kezelni

De hogyan lehet ezeket a nem annyira esztétikus, de kellemetlen azért még nem mondható tünteket enyhíteni? „A stresszes életmóddal járó pattanások nagyon zavaróak tudnak lenni és bármikor elő tudnak jönni. Érdemes ezért olyan készítményeket tartani otthon, amiket azonnal le lehet kapni a polcról. Ilyen például a szalicilsav, a benzoil-peroxid és a retinol. A szalicilsav segít a pórusok csökkentésében, míg a benzoil-peroxid kiválóan küzd a gyulladás és a baktériumok bőrben való felhalmozódása ellen.

A retinol pedig segít felgyorsítani a bőr természetes hámlási folyamatát, tehát új, egészséges sejteket, bőrfelszínt hoz létre” – mondja Dr. Beke Dóra bőrgyógyász szakorvos. Könnyen rendbe lehet tehát tenni a dolgokat, nem kell pánikolni, ha néha kicsit vizesebbnek, puffadtabbnak vagy pattanásosabbnak tűnik az arc. A szakértő szerint ráadásul a gua sha kövek és a különböző arcmasszázsok is szuper kezelések lehetnek a puffadt arcra, hiszen a masszírozás serkenti a vér- és nyirokkeringést.

glamour plusz ikon Az influenszerektől a szépségszakértőkig mindenki a gua sha köveket használja, de tényleg jók valamire ezek az ásványok?

Az influenszerektől a szépségszakértőkig mindenki a gua sha köveket használja, de tényleg jók valamire ezek az ásványok?

Ez azért jó, mert így elvezetésre kerül az arcban felhalmozódott víz és élénkebb, simább, vékonyabb lesz az arcbőr. Különböző technikák is vannak erre, amiket érdemes elsajátítani, de ha nem szereted csipkedni, húzogatni az arcod, van egy sokkal jobb tanácsa is a bőrgyógyász tarsolyában: aludj sokat! „Az alváshiány a stressz és a pattanások egyik leggyakoribb oka. Amikor alszunk, az immunrendszerünk természetes fehérjéket szabadít fel, melyek segítenek helyreállítani a szervezetünkben a károsodásokat, gyulladásokat és a fertőzéseket.

Extra sokat tehát megéri aludni, mert nemcsak az elménk lesz pihentebb, a mentális állapotunk is nyugodtabb lesz, a külsőnk pedig egyre csak szépül. Mindezek ellenére nem kell félni a kortizoltól.

A stressz nem rossz dolog – de csak mértékkel belőle

A kortizol arcról és a stresszről sokan azt gondolják, hogy egyfajta mumus, egy ördögtől való dolog, amitől jobb távol tartani magunkat, de ez nem igaz. A stressz nem feltétlenül jelent rossz dolgot, legalábbis a szakértők szerint. Dr. Bagaméry Judit szakgyógyszerész és hormonegyensúly tanácsadó szerint például rengeteg különböző stressztípus létezik, ami miatt nem lehet azt mondani, hogy mindegyik egy ártalmas, rossz dolog. Vannak például „jó stresszek” is, amik kifejezetten hasznosan a szervezet számára.

„A stressz és a kortizol körül számos tévhit és félreértés. Az egyik az, hogy minden stressz káros. Pedig az úgynevezett „jó stressz” motiválhat és segíthet a teljesítmény növelésében – például egy vizsga vagy egy fontos munkahelyi feladat során. Akkor van gond, mikor a stressz már állandósul és krónikussá válik, a szervezet pedig nem tud leállni” – mondja a szakértő, aki hangsúlyozza, hogy az imént megfogalmazottak a kortizolra is ugyanúgy igazak.

„Bár maga a kortizol stresszhormonként van megfogalmazva, az sem mindig káros. Létfontosságú szerepet játszik ugyanis a szervezet normál működésében (vérnyomás, anyagcsere vagy a gyulladásos folyamatok szabályozása). A probléma ebben az esetben is akkor válik aktuálissá, ha a kortizol szintje tartóson magas. Azt viszont érdemes elkerülni.”

glamour plusz ikon Az arcjóga gyógyítja a lelket, de vajon tényleg van anti-aging hatása? Kipróbáltuk egy hónapig!

Az arcjóga gyógyítja a lelket, de vajon tényleg van anti-aging hatása? Kipróbáltuk egy hónapig!

A harmonikus belső a külsőn is megmutatkozik

És vajon hogyan tudjuk elkerülni? A szokásos, már-már közhelynek tűnő egészséges életmóddal, a megfelelő alvással, tápláló étrenddel, természetben töltött idővel, rendszeres sporttal, különböző stresszkezelési technikákkal (meditáció, légzőtechnika) és persze mindennel, aminek hála kiegyensúlyozottabbak lehetünk. A lényeg tehát itt is azonban van, hogy egy olyan életet kell élni, ami testileg és lelkileg is feltölt. Az stresszkezelésre ugyanúgy igaz az arany középút mondása, mint az élet többi területére.

Valószínűleg pedig ez az egészséges, harmonikus élet kulcsa is. Gyakran gondoljunk , hogy a stresszt kizárólag a külső tényezők (munka, család, pénzügyi gondok) okozzák, de a hormonegyensúly tanácsadó szerint legalább akkor szerepet játszik az, hogy valójában mi a stresszre adott reakciónk. Az, ahogyan a kihívásokra reagálunk, jelentősen befolyásolja, hogy mennyire érint minket a stressz. Ezért is fontos a mély alvás állapota, ahogyan a társas kapcsolatok fenntartása is, amely védőpajzsként működhet az életünkben.

A tudatosság és az önelfogadás, valamint a tökéletességre való törekvés szintén nagy stresszforrás, ezért nem érdemes túl nagy nyomás helyeznünk magunkra. Hangsúlyozom, hogy a harmonikus, egészséges és boldog élet nem a stressz teljes elkerüléséről szól, hanem az egyensúly megtalálásáról” – mondja Dr. Bagaméry Judit.