A sminkelés aranyszabályai közé tartozik az eszköztisztítás: komoly bajod lehet tőle, ha nem teszed
Hirtelen pattanásos lesz az arcod és fogalmad sincs mitől? Fájó arca, érzékeny aknéra ébredsz, pedig nem is használtál semmilyen új sminkterméket? Az irritáció oka valószínűleg a sminkeszközeidben rejlik: ha ugyanis nem tisztítod őket, ezernyi baktérium lappanhat meg bennük. Utána pedig már csak egy lépés a csúnya, gennyes fertőzés.
Képzeld el a következőket: egy amerikai influencer észrevett egy kis lyukat a beauty blenderén, de hónapokon át nem foglalkozott vele – egyszer azonban kíváncsi lett és szétvágta az egészet. Gusztustalan folyadék jött ki belőle, a végén még néhány bogár is kicsusszant onnan. Egy másik esetben apró fehér folt jelent meg a szivacson, ami nem más volt, mint penész.
Kiderült, hogy a lány egy átlátszó műanyag dobozban tárolta a blenderét, amit azonban soha nem fertőtlenített (úgy gondolta, hogy az épp elég tiszta), tehát teljesen hiába fertőtlenítette le a szivacsát minden egyes használat után, így is a penészes blender áldozata lett. És ez csak pár példa a sok közül. Ezek az elrettentő esetek azonban nem olyan nagy képtelenségek: veled is bármikor megtörténhetnek, ha nem figyelsz.
A sminkecsetek tisztasága sokkal fontosabb a jó sminknél
A szakértők szerint különösen sok alkalmat nem is kell arra várni, hogy a koszos sminkszivacstól teljesen irritált legyen az arcod: már az is elég, ha csak egyszer kihagyod a dolgot és megtörténhet a baj. Nem hiszed? Pedig így van! Különösen érzékeny bőrnél estére például már simán megérezheted, ha nem jól tisztítottad le a szivacsodat, mert pattanások lehetnek az arcodon – épp ezért, az a biztos, ha minden egyes használat után letisztítod az ecseteket.
Ezt egyszerűen nem éri meg kihagyni. „Fontos, hogy védjük a bőrünket és a szemünket, hiszen, ha nem tisztítjuk ki minden egyes használat után az eszközeinket, azokon megtelepszenek és elszaporodnak a kórokozók. Azok aztán a következő használat után a sminkecsetről a kozmetikumokba is könnyen bekerülhetnek! Érdemes ezért több ecsetet is tartani és mindig azt használni, amelyik tiszta” – mondja Dr. Pónyai Katinka bőrgyógyász szakértő, aki szerint a sminkecsetek tisztítása nem egy nagy ördöngösség, főleg a sminkeléshez képest nem.
Bárki könnyen elsajátíthatja, hogyan kell könnyen, egyszerűen és alaposan megtisztítani a sminkecseteket, ami nem egy különleges extrának, egy ritka tevékenységnek kellene, hogy számítson pluszban a sminkelés mellett, hanem annak a természetes velejárójának, amit egyszerűen nem szabad és nem is lehet kihagyni. „A tisztításra elég sokféle termék létezik. A sebbenzin (papírtörlőre kiöntve, majd abban finoman átdörzsölve az ecsetet) például gyors megoldás.
Ezzel a szerrel az ecsetből is kiszedhető a szín, valamint zsírtalanít is; a fertőtlenítésre pedig eszközfertőtlenítő spray használható. Ha valaki a vizes-samponos átmosást választja, ott ügyelni kell arra, hogy megfelelően száradjanak ki az ecsetek. Ha ugyanis a víz bejut a fém nyélbe, ott a nedves közegben szintén megtelepednek a baktériumok” – mondja a bőrgyógyász.
A sminkeszközök megtisztítása tehát hasonló a mosdóhasználat utáni kézmosáshoz: van, aki lustaságból, meggondolatlanságból és/vagy igénytelenségből kihagyja, de nem érdemes, mert semmi (jóra) nem lehet vele menni. Teljesen higiéniátlan, ráadásul fénysebességgel vezet egészségügyi kockázatokhoz, a bacilusok és a vírusok elszaporodásához.
Ideális esetben az eszköztisztítás a sminkelés része
A sminkeszközök használatának tehát vannak veszélyei, de azért nem kell róla teljesen lemondani. Ha például rendszeresen, minden egyes alkalommal lefertőtleníted, áttisztítod az ecseteket, a minőségi darabok akár egy teljes éven át megállják a helyüket – a szivacsokkal viszont más a helyzet. A szemhéjpúderekhez járó szivacsos applikátorokat jóval gyakrabban kell cserélni, mert kisebb a felületük, nehezebben tisztíthatóak, és a felületük miatt jobban magukba szívják a bacikat.
Azok aztán sokszor meg is állnak, meg is telepednek bennük, amiket már csak operálási hadművelettel lehetne kiszedni, de az sem vezetne 100%-os tisztasághoz. Szóval ezeket, és az alapozáshoz, korrektorozáshoz használt beauty blendereket nagyjából 2-3 havonta ki kell cserélned. De ha minden egyes nap (vagy naponta többször) használod őket, akkor lehet, hogy pár hetente is érdemes újat venned belőlük!
A kozmetikumoknál ez megint kicsit máshogy van, mert náluk a termék csomagolása egyértelműen segít az eligazodásban: nincs sakkozgatás, mikor kell ezt-azt cserélni, kidobni. Érdemes tehát még a vásárlás előtt megnézni a címkés jelöléseket és azok tudatában használni az adott terméket. „A csomagolásokon lévő nyitott tetejű tégely szimbólum, amin egy szám van, a kinyitás utáni szavatossági időt jelzi. Ez a legtöbbször hónapot (m-month), de van, hogy hetet jelöl (w-weeks).
Mivel a legnagyobb egészségügyi kockázatot a szemkörnyékre szánt sminktermékek jelentik, a szempillaspirált vagy a folyékony tust 3 havonta ki kell cserélni. A folyékony rúzsokat, ajakbalzsamokat a felbontás után maximum 6 hónapig használjuk, a krém állagúakat pedig 12 hónapig. Véleményem szerint a korrektort és az alapozót is érdemes egy év után cserélni. A legtovább pedig a szemhéjpúderek, illetve a pirosítók használhatóak.” – oszlatja el azt a nagy szépségápolási tévhitet Dr. Pónyai Katinka bőrgyógyász, miszerint a kozmetikumok akár éveken át is elállnak.
Felejtsd el anyukád rúzsát és a nagyid pirosítóját
Sajnos ez nem így van: anyukád szuper árnyalatú és tartós, még a 90’-es évekből megmaradt rúzsát tehát inkább ne használd, mert még a végén bepállik tőle a szád és kenekedheted mindenféle gyógyszeres kencével az ajkaidat. A tinikorodból megmaradt csillámos szemhéjfestékeket vagy Barbie-szájfényeket se használd, mert elképesztően megszívhatod miattuk. Persze, nem biztos, senki sem tudja, hogy milyen hatással lesznek a bőrödre a régi kozmetikumok, szépségápolási termékek; de azért a tapasztalat azt mutatja, hogy a többség alaposan befürdik miattuk.
„A régi kozmetikumoktól, illetve a koszos sminkeszközöktől gennykeltő baktériumok, gombás fertőzések is megtelepedhetnek a bőrön, amelyek aknés tüneteket és elhúzódó bőrgyulladást tudnak produkálni. Ezekből keletkezhetnek a gennyesedések és a felülfertőzést produkáló bőrproblémák, melyek nyomait sokáig magán hordozhatja az arc. A friss sérülések gyógyulása pedig igen elhúzódó is lehet: a védekezőképességét vesztett, kezelésekre nehezen reagáló bőrön pedig akár a mélyebb, még egészséges szövetek felé is elterjedhet a gyulladás és gennyesedés, ami még komolyabb problémákat tud okozni” – mondja a bőrgyógyász szakértő.
Fontos tehát, hogy mindig a megfelelő higiéniával rendelkező helyiségekben, tiszta körülmények között sminkelj. Ehhez pedig nemcsak az tartozik, hogy mindig tiszta kézzel festegeted az arcodat, hanem az is, hogy az eszközeid is mindig fertőtlenítettek, és persze, maguk a kozmetikumaid is azok. Nem nyúlsz beléjük, nem tunkolod, nem kevergeted az ujjaddal őket, mert annak a vége csak baktériumtenyészet lesz, aztán pedig veheted az újabb szereket az arcbőrödre – és azzal sem fogsz elérni semmit.
A már kialakult gyulladást, gombát és gennyesedéseket ugyanis nem fogja egy otthoni csodaszer, házi praktika vagy drogériás kencefice sem elmulasztani: fontos, hogy ilyenkor minél hamarabb a bőrgyógyász felé vedd az irányt, mert a kísérletezgetéssel csak ártasz önmagadnak! Ha tehát, valaha is benne lennél a pakliban (amire tényleg, soha-soha ne kerüljön sor), barátkozz meg a gondolattal és az első dolgod legyen szakértői segítséget kérni – akkor fogod a leghamarabb visszakapni szép, egészséges arcbőrödet.