Léteznek csodaszerek, amelyekkel megszüntethetőek a ráncok?
A ránctalanító krémek kavalkádjáról, gyakori tévhitekről és bőröregedési folyamatok okairól beszélgettünk Balogh Orsolya bőrápolási szakértővel, kozmetikussal, a Skin Elegance szépségszalon tulajdonosával, aki már húsz éve kutatja a szép, egészséges bőr titkát. Most nekünk is elárulta, hogyan lehet hatásosan csökkenteni a ráncok mennyiségét és mélységét, ha éppen a nagy téli ránctalanító vásárlás előtt állunk.
Tény, hogy előbb-utóbb mindenki ráncos lesz. Persze, csak akkor, ha nem veszünk igénybe semmilyen külső, mesterséges segítséget, gondolunk itt a plasztikára, sebészkésre, arcfelvarrásra, injekciókra, botoxra és társaira. De ezektől eltekintve tényleg mindenkinek lesz ránca, nem is egy. Csak az nem mindegy, hogy mikor.
Természetesen a genetika nagy szerepet játszik abban, kinek mikor alakulnak ki az első komoly, mély ráncai, de erről sajnos nem igazán tehetünk. Abba viszont van beleszólásunk, hogy milyen életet élünk, hiszen az életstílusunk pedig drasztikusan képes megváltoztatni azt az arcbőrt, amit a genetika adott nekünk.
A bőr magától is öregedik, de a ráncokat nemcsak az idő múlásának „köszönhetjük”
Balogh Orsolya bőrápolási tanácsadó szerint elsősorban az UV sugarak elleni védekezésre kellene ügyelni, mert ez az egyik legfőbb oka a bőr öregedésének. A megfelelő fényvédő használata ugyanis kulcsfontosságú abban, hogy ne legyünk idő előtt ráncosak (meg persze, az is fontos, hogy óvjuk a bőrünk egészségét). A szakértő szerint utána a városi környezet, a szmog és a szennyeződés okozta oxidatív stressz folyamatok okolhatóak azért, hogy gyorsulnak a bőröregedési folyamatok.
Újabb jó hír. Ezután jön csak a hideg, szeles, időjárás, a száraz levegő (mint például télen a benti fűtött levegő, ami teljesen kiszárítja az arcbőrt), illetve a dohányzás és az alkohol. Mindkettő káros a bőrre nézve: idősebbnek, megviseltebbnek és sokkal gyűröttebbnek tűnünk tőlük.
„A dohányzás csökkenti a kollagén termelést és az oxigénellátást, épp ezért, bármely életszakaszban fokozhatja a ráncok megjelenését. Akárcsak az alkoholfogyasztás, ami dehidratálja a bőrt. Arról pedig nem érdemes megfeledkezni, hogy „az vagy, amit megeszel”, ez egy nagy igazság. A kiegyensúlyozott étrend nagyon fontos a bőr egészsége szempontjából, támogatja ugyanis a bőr rugalmasságát és védekezőképességét” – meséli a bőrápolási tanácsadó.
Mindezeket olvasva tényleg megdöbbentő, mennyi minden van hatással arra, hogyan nézünk ki. Az, hogy milyen állapotban van a bőrünk, mennyi ránc jelenik meg rajta, pontosan hol és milyen mélyen, egy lenyomat arról, hogyan is élünk.
Ránctalanító krémekkel tényleg visszaforgatható az idő kereke?
Itt jönnek képbe a ránctalanítók. Csodaszerek, krémek, kencék, amiket elég felkenni a bőrre és már tova is tűnnek a ráncok. Hát persze: csak a mesében. A tudomány mai álláspontja szerint kerüljön bármekkora összegbe is egy ránctalanító termék, nem tünteti el százszázalékig a ráncokat. De az azért számít, hogy használjuk őket, vagy sem. Mert ezekkel a krémekkel halványítani, finomítani, késleltetni azért sikeresen lehet a ráncokat. A kérdés már csak az, mikor kezdjük el őket használni.
Erre viszont nehezen lehet válaszolni, mert ez a pillanat mindenkinél máskor jön el. Még az évtizedes tapasztalattal rendelkező szakemberek sem tudják megmondani, mikor. „Nehéz meghatározni, számszerűsíteni, mikor van a bőrnek szüksége ránctalanító krémekre. Ez ugyanis az életkoron túl számos más tényezőtől is függ: a bőr biológiai fejlődésétől, a környezeti hatásoktól, az életmódbeli szokásoktól. Az viszont biztos, hogy a bőr kollagén termelése a 20-as évek közepétől lassan csökkeni kezd.
A tapasztalataim szerint a legtöbben 25-30 éves korban kezdenek el gondolkodni a megelőző bőrápolásban, a ránctalanító krémek használatában” – mondja a bőrápolási szakértő, aki szerint egyébként ez is a kulcsa mindennek. „A prevenció és a megelőzés rendkívül fontos a bőrápolásnál. A ráncok kialakulását elkerülni nem tudjuk, de késleltetni igen. Ki lehet tolni a megjelenésük idejét.”
Ránctalanító és ránctalanító között is van különbség
A bőrápolási tanácsadó hangsúlyozza, hogy még ekkor is különbséget kell tenni az intenzív ránctalanító kezelések és a prevenció, azaz a ráncok megelőzése között. A kettő ugyanis nem ugyanaz, bár nagyon sokat szeretik azt hinni. „Míg a fiatal bőr számára elegendőek lehetnek a hidratáló termékek, az antioxidánsok, addig az érettebb bőr számára szükségek lehetnek a kollagén termelést támogató kezelések is. Egy húszas éveiben járó nőnek más ránctalanító krémeket kell használnia, mint egy érettebb bőrrel rendelkező negyvenesnek.”
Ha tehát bemész a drogériába és szemben találsz egy hatalmas sort tele ránctalanítóval, elsősorban azt érdemes levenned a polcról, ami az életkorodnak jó. „A húszasoknak érdemes az enyhébb, a bőr megelőző védelmét támogató krémeket használniuk, megfelelő fényvédelemmel és antioxidánsokkal. A harmincasoknak szükségük lehet célzottabb krémekre, kezelésekre: kollagéntermelést és finom ráncok halványítását ígérő termékekre.
A negyvenes életkortól felfelé pedig a ránctalanító krémek mellett javasolt az intenzívebb kezelések rendszeresítése. Ezek azért fontosak, mert a krémek nem, de a kezelések képesek megújítani a bőrszövetet és pótolni a bőrben egyre inkább csökkentő természetes anyagokat (pl. elasztin, kollagén)” – mondja Balogh Orsolya.
Egyik sem fogja teljesen eltüntetni a ráncokat
Hogy hogyan jönnek képbe a ránctalanító kezelések, mikor krémekről volt szó? „Sajnos ezek a krémek nem képesek eltüntetni a már kialakult ráncokat, nem tudnak beavatkozni a bőr öregedésének visszafordításába. Az aktív hatóanyagok (pl. retinoidok, peptidek, hialuronsav, antioxidánosok) azonban segíthetnek csökkenteni azok mélységét, illetve késleltethetik az újak kialakulását.
Véleményem szerint a magas minőségű hatóanyagokat tartalmazó ránctalanító krémek megelőző hatásúak lehetnek, amik segíthetnek a bőr hidratálásában és a már meglévő ráncok mélységének csökkentésében. De szakértőként inkább egy ránctalanító kiegészítőként gondolok rájuk” – vallja be a szakértő, aki a vendégeinek inkább otthoni tartalékként szokta javasolni a ránctalanító krémek használatát. Hogy miért?
Véleménye szerint a ránctalanító kezelések (pl. rádiófrekvenciás, mezoterápiás, ultrahangos, dermapen, dermaroller, skinbooster és tűs kezelések) mélyebbre hatolnak a bőr rétegeibe a krémeknél, ami miatt sokkal hatékonyabbak a ráncok csökkentésében. „Ezekkel a kezelésekkel a bőr természetes folyamatai gyorsulnak. Jobban termelődik a kollagén és az elasztin, ezáltal helyreállítható a bőr rugalmassága, feszessége. Különösen a tűs kezelésekben látom a megoldást.
Ezek során apró, vékony tű segítségével finoman stimuláljuk a bőrt, hogy elinduljon belülről a természetes megújulási folyamata. Ez járul igazából hozzá a kollagén és az elasztin termeléséhez, tehát végső soron a ránctalanító hatásnak is” – hangsúlyozza. A ránctalanítók tehát jó, hogy vannak, érdemes őket használni, sőt kell is, mert a kenekedés a minimum, amit meg lehet tenni azért, hogy simább arcbőrünk legyen. Azonban ne ringassuk illúzióba magunkat: nem fognak elmúlni tőle a mély ráncok és az idő kerekét sem forgatják vissza.