Reneszánszukat élik a növényi olajok - szakértő oszlatja el a velük kapcsolatos tévhiteket
Egykor a legnépszerűbb beauty termékek voltak, később a gyógyszeres kencék és krémek javára mellőzték őket, ma viszont újra a reneszánszukat élik a növényi olajok. De vajon tényleg megéri használni őket? Vagy egy újabb szépségipari fellángolásról van szó, ami igazából sosem volt jó? Most szakértő segítségével szemléztük a dolgot, és segítünk eloszlatni pár tévhitet a növényi olajok használatával kapcsolatban.
Hogy mi a jó a növényi olajokban? Azon kívül, hogy nagyon kellemes érzés velük kenekedni, táplálják és puhítják a bőrt. Segítenek a csökkenteni az arcbőr vízveszteségét, ezáltal fiatalosabbá és kisimultabbá tehetik a megjelenésedet – akkor is, ha nem használsz egy halom kencét, sminket, highlightert, primert és társait azért, hogy szép legyél. Mert ezek nélkül is az vagy. Ha pedig a rosszabb napokon úgy érzed, mégsem, tudd, hogy egy növényi olaj is elég ahhoz, hogy sima arcod legyen.
Évezredek óta népszerűek a növényi olajok, most miért lenne ez másként?
Tulajdonképpen ezért is szerette annyira a növényi olajokat a külsejére mindig nagyon igényes és tejben-vajban fürdő ókori királynő, Kleopátra. Az ő kedvence állítólag a szezám- és az olívaolaj volt, ezekkel szépült, de azt mondják, hogy a görögszéna- és moringaolajra is olyan nagy volt a kereslet az ókori Egyiptomban, hogy sokszor ezzel fizették ki az embereket. Később aztán rengeteg római filozófus is említést tett a növényi olajok rendkívül kedvező, bőrgyógyászati hatásáról, amiket a középkorban is előszeretettel használtak a nők.
A 19. és a 20. század nagy felfedezőkorszakában az emberek hátat fordítottak a természetes, növényi eredetű olajoknak és nyugaton számtalan káros tartalmú szert, gyógyszert, már-már mérget (pl. ólom, petróleum) kentek az arcukra. Ők nem jártak jól! A hatvanas évek végén Japánban azonban szépen lassan újra népszerűek lettek a növényi olajok: egyre több japán beauty brand került megalapításra, akik folyamatosan alkalmazták a különböző olajokat a bőrápolási termékeik megálmodása során.
Úgy is mondhatnánk, hogy ezek az összetevők voltak a legendás japán szépségápolás alapjai, amiket aztán szépen lassan hozzánk is bevezettek a szépségipar nagyjai. Ma már pedig nincs olyan bőrápolási márka, akinek ne lenne valamilyen növényi olajat tartalmazó készítménye. Megtalálhatjuk őket a drogériákban, a gyógynövényes boltokban és a drága parfümériákban is: mindenki a saját igényeihez és pénztárcájához szabva tud válogatni a kisebb-nagyobb hatóanyagtartalmú készítmények között, már rengeteg fajta létezik belőlük. Egy azonban biztos: hiába árulnak olyan sokat belőlük, még mindig nagyon sok tévhit kering körülöttük.
Száraz vagy zsíros, teljesen mindegy: mindenki használhatja őket
Az egyik legelterjedtebb tévhit például az, hogy a növényi olajok eltömítik a pórusokat. Ez viszont nem történhet meg akkor, ha a bőrtípusodhoz illő növényi olajat választod (hamarosan részletezzük). A másik gyakori tévhit, hogy a használatuktól pattanások, mitesszerek és más bőrkellemetlenségek jelennek meg az arcon. De ez sem igaz, ha a jó típust használod. A legnagyobb tévhit azonban mégis az a növényi olajjal kapcsolatban, hogy csak a száraz bőrrel rendelkezők használhatják őket, a zsíros és kombinált bőrtípussal rendelkezők nem.
Sokan azt gondolják, hogy ha már önmagában is problémás, olajos, zsíros a bőr, akkor felesleges, sőt, kifejezetten káros használni őket, hiszen csak rontanának a helyzeten. Ugyan, kinek hiányzik egy mindig fénylő, pattanásoktól hemzsegő, dimbes-dombos arcbőr, amivel csak kínlódni lehet, bátran az utcára menni nem? Az igazság azonban az, hogy a megfelelő körültekintéssel kiválasztott növényi olajokat a zsíros bőrre jól lehet használni, nem ártanak, nem kártékonyak.
Sőt, ezeknek pont az ellenkezője igaz, mert némelyik fajta nemcsak jót, hanem egyenesen csodákat tesz a zsíros arcbőrrel. Sélley-Gyulai Laura kozmetikus, bőrápolási szakértő szerint például minden arcbőr típusnak megvannak a maga kedvenc növényi olajai, amik a lehető legjobb formába hozzák a bőrt, és elsősorban ezekre kell koncentrálni. „Tiszta formában, különálló szérumként elsősorban a száraz, vízhiányos bőrűeknek szoktam javasolni a növényi olajok használatát.
De ez nem jelenti azt, hogy a zsíros bőrűek egyáltalán nem használhatják őket! A szkvalán olaj (ami a cukornádból vagy az olívaolaj előállítása során keletkezett préspogácsából származik) például kifejezetten jó választás a zsíros bőrűek számára; a tiszta olívaolajat vagy a kókuszolajat azonban érdemes kerülniük” – mondja a szakértő, aki érett bőrre az argán- és a marula, érzékeny bőrre pedig a csipkebogyóolajat ajánlja.
„De vannak olyan növényi olajok, melyek bárki számára biztonsággal használhatóak: ilyen például a jojoba- és az édesmandula olaj. Ha pedig a kedvenc hidratáló krémed összetevőlistáját is megnézed, valószínűleg abban is fogsz találni növényi olajokat!” – teszi hozzá Sélley-Gyulai Laura.
Tartsd meg a hidratálódat, ezentúl is szükséged lesz rá
A növényi olajok tehát működnek, szebbé tesznek és kisimítanak, akármilyen bőrrel is rendelkezz. Csak meg kell találni a hozzád legjobban illő változatot – de erre érdemes nagyon ügyelned. Az ugyanis nagyon nem mindegy, hogy milyen típusú a bőröd, mert az egyes növényi olajokat csak az egyes bőrtípusokra ajánlott kenni. Erre jól figyelj! Meg persze, arra is, hogy akármilyen jó is egy növényi olaj, azért ne cseréld le rá az egész arcápolási rutinodat. Ha ugyanis a drogériás polcok előtt álldogálva azon gondolkodsz, hogy a hidratálódat inkább az olajra váltod, ne tedd.
A növényi olajok a közhiedelemmel ellentétben önmagukban nem hidratálják a bőrt
– mondja a szakértő. De miért is nem? Azért, mert a két termék (a hidratáló krém és a növényi olaj) teljesen különböző szerepet tölt be a bőrápolásban, maximum csak támogatni tudják egymást. Míg ugyanis a krémek és szérumok hidratálják és aktív összetevőket juttatnak a bőrbe, az olajok a bőr tetejét táplálják és kondicionálják. Amolyan extra táplálással kényeztetik a bőrt, megszüntetik a kellemetlen, feszülő érzést és puhává, simává varázsolják azt.
„Erre általában a téli hónapokban van szükség, mikor a bőrünket amúgy is sokszor száraznak, érdesnek érezzük és extra táplálásra szomjazik. A hatásukat viszonylag gyorsan, akár már egy-két használat után is lehet érezni, tehát nem feltétlenül kell állandóan használni őket. Hosszútávon alkalmazva viszont segíthetnek az öregedési folyamatok lassításában, valamint erősítik a bőr védőrétegét” – mondja a bőrápolási szakértő, aki szerint a növényi olajokat a legokosabb hidratáló krémbe keverve, vagy a krém felkenése után felvinni az arcbőrre, de csakis vékony rétegben.
Lefekvés előtt tehát ne áztasd el az arcodat mindenféle növényi olajjal, mert hiába lesz jó érzés, abból semmi jó nem fog kisülni. Ha viszont élvezed a dolgot, akkor másra is használhatod őket - a legtöbb növényi olaj például kitűnő testápolásra és masszírozásra is. Sőt, még csak nem is kell egyedül bajlódnod a kenekedéssel: partner esetén még közös kis esti rituálét is csinálhattok a dologból. Ez pedig egy csapásra élvezetesebbé teheti a növényi olajok használatát. Végtére is, pont ez a célja a jó dolgoknak: élvezni őket, miközben egyre csak szebb leszel tőlük.