A mentális egészség és a szépség között erősebb kapcsolat van, mint gondolnád
Sokan gondolják úgy, hogy egy jó rúzzsal vagy alapozóval minden problémájuk megoldódhat. Néhány kellemes percet, rövid ideig tartó örömöt tényleg adhatnak nekünk a csodás szépségápolási termékek, de a belső boldogságot és a csorbított énképeket nem tudja helyre rakni egy drága sminkpaletta sem.
Tudományos kutatások sora bizonyítja, hogy a mentális és lelki egészség a megjelenésre és fizikai jóllétre is kihat. Valószínűleg ezért érzi úgy a nők 74%-a, hogy smink nélkül nem néz ki elég jól, 54%-uk pedig úgy gondolja, hogy sminkkel sokkal jobbak, szebbek és magabiztosabbak, mint nélküle. Ezek hatalmas arányok, holott nem sminkkel születtünk.
Mi találtuk ki magunknak a sminkelés hagyományát, amitől – kár tagadni – néha tényleg jobb lesz a kedvünk. Egy jó sminkpaletta vagy rúzs doppingként hathat ránk, amitől boldognak, megállíthatatlannak és szebbnek érezzük magunkat. De vajon meddig tart ez a hatás?
A smink nem segít a torzult önképeken
A szépségápolási termékek használatát a helyén kell kezelni. Ha a mindennapi használatuk nélkül szorongást, önbizalomhiányt, szégyenérzetet tapasztalunk, az már valami rossznak a jele. Mondjuk annak, hogy nem érezzük magunkat elég jónak vagy elég jól a bőrünkben: a belső, csorbult valóságunkat pedig úgy próbáljuk leplezni, hogy egy halom terméket magunkra kenünk. Így az énképünk is fényesebb lesz. Ez azonban csak addig működik, amíg az arcunkon ott virítanak a kozmetikumok. Utána ott marad velünk a csupasz valóság.
Ha nem tudjuk a helyén kezelni a dolgokat, az önbecsülésünk kárára megy a folyamat és kezdődik minden elölről. Ördögi kör ez, egy mánia, aminek a torzult önkép miatt soha nem lesz vége. Kivéve persze csak akkor, ha ezt idejében felismerjük és a belsőnkkel is elkezdünk foglalkozni. A smink mindennapi használatával ugyanis az a baj, hogy tartósan nem rakja helyre az önbecsülést: egy jó rúzs is csak addig jó, amíg rajtunk van. Amint lemossuk, utána vége is a varázslatnak.
Egy jó smink sem fedi el a belső problémákat és nem is tünteti el azokat, maximum csak addig feledkezünk meg róluk, amíg viseljük őket. Sajnos azonban ez a hatás sem tart sokáig, mert a testi-lelki tényezők nagyon szoros kapcsolatban állnak egymással: kevés ideig lehet titkolni, ha belül, lelkileg valami nem oké. Közhelynek hangzik, de a letargia, a szomorúság azonnal meglátszik az arcon, és ugyanígy a boldogság is. A mentális egészséget nem lehet függetleníteni a megjelenéstől.
Ágics Enikő pszichológus szerint nem is érdemes, sőt, nem is lenne szabad a különválasztani a kettőt egymástól. „Ez egy érem két oldala. Ép testben ép lélek és fordítva. Azonban nem mindegy, hogy a lelki-szellemi jólét állapotát és az egészséges testi állapot kapcsolatát analizáljuk vagy az esztétikus megjelenést. Ugyanis lehet, hogy az, aki esztétikus megjelenésű, nem teljesen egészséges mentálisan. Hiszen sok embernél már nagyon is a kényszeresség és az addikció irányába mennek el a végeláthatatlan mennyiségű szépészeti és plasztikai beavatkozások.
Akkor pedig egy sérült személyiségről beszélünk. Egy erős megfelelési kényszerről, önbizalomhiányról, nem reális én-képről. Akár egy identitás válságról is. Mert sokan úgy járnak ajkat töltetni és botoxoltatni, mintha kozmetikushoz vagy fodrászhoz járnának, ami nem egészséges” – mondja a pszichológus szakértő, aki szerint a mentális egészség egyensúlyát és a szépséghez való hozzáállást nagyban befolyásolják a közösségi média trendek.
A szétplasztikázott celebek látványa, a felismerhetetlen arcot varázsló instafilterek és a már erőltetetten fiatalosan kinéző sztárok folyamatosan szembe jönnek velünk, ami mesterséges szépségideált teremt meg az emberek fejében. „Az örök fiatalság és szépség csak egy illúzió, hiszen minden ember halandó. Ami fontos, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben és a mentális/lelki egészségünk kiegyensúlyozott legyen! Soha ne fizessünk az egészségünkkel a vágyott szépségért vagy fiatalságért!”
Az, hogyan érezzük magunkat belülről, a külsőnkön is meglátszik
Ugyan ki akar belebutulni a tökéletes szépség utáni hajszába, az elérhetetlenség utáni vágyakozásba? Hatalmas butaság és nagy felelőtlenség ennek fényében leélni egy életet. Mégis sokan teszik ezt. Ha belegondolsz, épp elég teher az, hogy a rossz közérzet és a negatív stressz már önmagában is csorbítja azt, amit a tükörben látunk. Nem kell a szépségideáloknak megfelelő, teljesíthetetlen elvárásokat állítani magunk felé, mert az csak boldogtalanságot szül.
Az esztétikai tökéletesség amúgy is egy nagy kamu! Mindig változik, mi a tökéletes, aki pedig belekezd a hajszába, az sosem fog békére lelni önmagával. A fontos az, hogy a testi-lelki-mentális egészség rendben legyen, azután pedig a helyén tudjuk kezelni a dolgokat. Ezt most így könnyű mondani, de apró lépésenként is el lehet kezdeni ennek a támogatását. Akár úgy is, hogy több időt töltünk a természetben. Ha a városban laksz, és ez nehezen megvalósítható a mindennapjaiban, akkor csak menj el egy egyszerű sétára, játssz az állatokkal, süss-főzz, horgolj vagy kezdj bele valamilyen más alkotói folyamatba.
„A lényeg az, hogy kilépj a rendszerből és offline modalitásra kapcsolj. Mert az a sok stressz, amit nap, mint nap átélünk, a mai kor emberére szakad, ami a külsőn is meglátszik” – mondja a pszichológus, aki úgy gondolja, hogy a már felsorolt kikapcsolódási módok mellett a természetes érintkezési folyamatok (így a családban, a párkapcsolatban, különböző csoportokban vagy barátok között) is elengedhetetlenek ahhoz, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben.
Nem kell tehát nagy dolgokra gondolni, ha a mentális egészség fenntartásáról van szó. Már a társas kapcsolatok offline ápolásával is sokat lehet tenni azért, hogy rendben legyél önmagaddal. Az emberek különbözőképpen látnak bizonyos dolgokat: abban is segíthetnek például, hogy felismerd, mikor nem vagy rendben önmagaddal. Ha bizonytalan vagy a mindennapjaid során, az a külsőre is ki fog ülni, a szeretteid azonnal meg fogják azt látni.
A kulcs azonban az, hogy te is felismerd azokat a dolgokat, melyek nem tesznek boldoggá, csak így lehet harmonikus életet élni. A külső-belső harmónia legfontosabb eleme ezért az önismeret. „Az önismeret az, hogy pontosan tudjuk, mire van szüksége a testünknek, a lelkünknek és az elménkhez ahhoz, hogy lazítani tudjunk. Érdemes tisztában lenni a határainkkal is, hogy mire vagyunk képesek és mikor kell megállnunk vagy pihennünk. A gyengeségek és az erősségek meghatározása is fontos, akárcsak a nemet mondás képessége. Mindezekért pedig önszeretet és pozitív(abb) önértékelés a jutalom, ami a külsőnkre is ki fog hatni” – mondja Ágizs Enikő pszichológus.
Klisé, de a szépség tényleg belülről fakad
Az, hogy a rosszabb napjainkon kevésbé érezzük magunkat szépnek és csinosnak, mint a jobb napjainkon, egy teljesen normális jelenség. Előbb-utóbb mindenki elfárad, besokall vagy éppen kiül rá valamilyen bizonytalanság, vagy élethelyzettel kapcsolatos válság, ami a megjelenést garantáltan befolyásolja. Ezzel nincs is semmilyen gond. Csak akkor, ha olyan önértékelési gondjaink vannak, amitől nem tudjuk feldolgozni a stresszt és a nehézségeket.
Emiatt aztán különböző személyiségbeli fejlődések is végbe mehetnek bennük, amik súlyos esetben éveken át tartó, drasztikus hatással lehetnek a külsőnkre. A legfontosabb tehát, hogy jól érezd magad a bőrödben: szocializálódj vagy éppen vonulj el, ha kedved tartja. Nyiss a világ felé; amikor pedig túl sok lenne mindenkiből, akkor koncentrálj a saját kis világodra. Találd meg a harmóniát és az egyensúlyt, azt, ami neked működik és senki másnak nincs beleszólása! Nagy valószínűséggel ez a szépség receptje.
Hiába létezik ugyanis annyi töménytelen make-up és plasztikai beavatkozás, a külső szépség csak a belső szépségből eredhet. Semmi értelme a külsőre koncentrálni, ha a belső nincs rendben, mert csak egy vakolatról beszélünk, nem egy stabil, biztos alapról. Ha az viszont megvan és öröm ér, az az egész megjelenésedre ki fog ülni. Akkor pedig tényleg be fogod ragyogni a világot, de nem a megjelenéseddel, hanem a boldogsággoddal!