Plasztikáztatok, tehát vagyok – Ezeket gondold át, mielőtt mellplasztikára adod a fejed

Sok indok lehet, amiért valaki plasztikai sebész kezei alá fekszik, de minden esetben körültekintően kell eljárnunk
Sok indok lehet, amiért valaki plasztikai sebész kezei alá fekszik, de minden esetben körültekintően kell eljárnunk
Fotó: Shutterstock

Lapos. Kúp alakú. Körte. Dinnye. Mindössze néhány kifejezés, amelyeket a női mell leírására használunk a hétköznapokban. Melleink formája és mérete évszázadok óta közbeszéd tárgyát képezik: nem véletlen, hogy a plasztikai sebészeti mellnagyobbítás a mai napig az egyik legnépszerűbb beavatkozásnak számít világszerte. Mégis mi a jó motiváció, ha az operáció mellett tesszük le a voksunkat és mit érdemes átgondolni, mielőtt a műtőasztalon találjuk magunkat?

Hiba lenne azt gondolni, hogy Stifler mamájának keblei már a múlték: a mellplasztika ugyanis jobban virágzik a 2020-as években, mint eddig bármikor. A torontói plasztikai sebészek társaságának adatai szerint a mellplasztikai-műtét a második legnépszerűbb plasztikai beavatkozás a világon, a nők körében pedig az abszolút, első helyet tudhatja magáénak. Azonban korántsem mindegy, ki-milyen motivációval fekszik a hozzáértő kezei alá: Dr. Sobor György, a Dr. Rose Magánkórház plasztikai sebésze szerint ugyanis rendkívül gyakori, hogy a hozzá érkező, fiatal nők elképzeléseit a közösségi médiában látott fals kép határozza meg. Ez pedig – hosszú távon – nem sok jóra vezet.

Miért fekszünk a szike alá?

Abban valószínűleg mindannyian egyetértünk, hogy a női test az évek előrehaladtával rengeteg változáson megy keresztül. A havi hormoningadozások- és kilengések, a gyermekáldás, a szülés és az ezekkel együtt járó súlyfelesleg- és veszteség mind-mind befolyásolják a testalkatunk alakulását. Különösen, ami a melleket illeti.

Sosem fogom elfelejteni, amikor az egyik kisgyermekes barátnőm felzokogott egy „lányos összejövetelen”, és (lényegében) elsiratta a „régi” melleit, a jelenlegi állapotot pedig „üres tejeszacskóként” aposztrofálta. A számottevő változások nemcsak a testet, hanem a lelket is próbára teszik: egy másik, kétgyermekes ismerősöm például arról számolt be, hogy a gyerekek születése óta kizárólag melltartóban szeretkezik a férjével, annyira zavarja a jelenlegi állapot.

Dr. Sobor György szerint ugyan nagyrészt esztétikai céllal fordulnak meg a rendelőjében a mellnagyobbításra vágyó hölgyek, a fentieket olvasva kiegyezhetünk abban, hogy a méret- és formaproblémák, a szimmetria iránti vágy és az önbizalom visszaszerzése egyaránt a mellplasztikát fontolgatók motivációi között lehetnek. Ezt a statisztikai adatok is alátámasztják: ezek alapján a mellplasztika leginkább a 18-34 közötti nők körében a leggyakoribb. (A harmincadik életév betöltését követően a nők nagy része gyermekszülést követően látogat el az orvoshoz.)

glamour plusz ikon Miért olyan hívogató egy költséges sebészeti eljárás a kismamák számára, akiknek a gyermekük még alig múlt néhány hónapos?

Miért olyan hívogató egy költséges sebészeti eljárás a kismamák számára, akiknek a gyermekük még alig múlt néhány hónapos?

A plasztika én vagyok

Bár kétségtelen, hogy a test durva változásai erőteljes hajtóerők lehetnek a mellplasztikát tekintve, a közösségi média hatása is elvitathatatlan erővel bír 2024-ben. „Úgy kezelik a virtuális képeket, amelyeket ezeken az oldalakon látnak – főképp az Instagramon – mintha az valóság lenne. Azt hiszik, ez az igazság. Meggyőződésük, hogy mindenkinek ugyanúgy kell kinézni, mert akkor jobb lesz az életük,” – állítja Dr. Sobor György, akinek tapasztalatait mára konkrét kutatások is alátámasztják.

Míg egy 2020-as vizsgálat „csendben” csak annyit jegyez meg, hogy a felmérésben résztvevő plasztikai sebészeti intézmény pácienseinek információszerzését és mellnagyobbítással kapcsolatos döntéseit erőteljesen befolyásolja az Instagram, addig egy másik, lengyel nők körében készített felmérés már konkrétan kimondja, hogy a fiatal nők körében erősítheti a mellimplantátum iránti vágyat a közösségi média platform gyakori használata.

A szakértő szerint az elvárások egyre nőnek, az Instagramon látott, fals képek miatt pedig magukra nézve veszélyes döntéseket hozhatnak a kliensek. „Ha a trendeket nézzük, mára még nagyobbak lettek a beültetett implantátumok. Gyakori, hogy 18-20 éves nőknél a harmadik műtéten nyolcszáz vagy ezer köbcentis implantátumokat helyeznek be a kollégák, nem gondolva a későbbi következményekre. Onnantól ugyanis, hogy a bőr megereszkedik, nincs tovább: a felvarrás a következő állomás” – int a szakorvos. „Soha senki nem akarja elfogadni, hogy a jövőre is kell gondolni, és nem húszévesen kell kimaxolni a méretet” – teszi még hozzá.

glamour plusz ikon Sokan tévesen azt gondolják, hogy egy plasztikai beavatkozás olyan egyszerű, mint egy fodrászati szolgáltatás - Angliában praktizáló magyar testvérpár mesélt nekünk

Sokan tévesen azt gondolják, hogy egy plasztikai beavatkozás olyan egyszerű, mint egy fodrászati szolgáltatás - Angliában praktizáló magyar testvérpár mesélt nekünk

Megfontolandó aspektusok

Ezt figyelembevéve érdemes több dolgot (is) fontolóra venni, mielőtt mellplasztikára adnánk a fejünket. „Nem mindegy például a probléma nagysága: ezt mindenképp érdemes megvizsgálni és mérlegre tenni, mielőtt bárki belevágna.” – kezdi a szakértő. Fontos, hogy tisztában legyünk saját egészségügyi történetünkkel, és utánanézzünk a beavatkozás esetleges komplikációinak is. „Tudni kell, hogy a beavatkozásnak káros mellékhatásai is lehetnek: csökkenhet például a bimbó érzékenysége, de attól függően, hogy sikerül a műtét, további beavatkozásokra is szükség lehet” – magyarázza Dr. Sobor György.

Érdemes tisztában lenni a fájdalomtűrő képességünkkel is: közvetlenül a műtét után természetes, hogy némi fájdalmat érzékel a szépülni vágyó, ugyanakkor ez néhány napon belül megszűnik. A mellnagyobbító beavatkozást követően néhány hónapig időnként még tapasztalható kisebb mértékű fájdalom, de ez – a tapasztalatok szerint – fél évvel az operációt követően magától elmúlik. A hegesedés is természetes velejárója a beavatkozásnak: a seb legtöbb esetben vékony, maradandó hegvonalként gyógyul, de az idő múlásával fokozatosan elhalványodik.

A változáshoz való alkalmazkodás sem elkerülhető aspektus: miután a műtét által megváltozik a külső megjelenésünk (a mellek egyébként jellemzően fél- egy év után nyerik el végleges formájukat), fontos, hogy mentálisan képesek legyünk elengedni régi „én-képünket”, és befogadni az újat. Természetesen mindezt a realitás talaján. Nem véletlen, hogy a mellplasztika egyik sarkalatos pontja az előzetes konzultáció, amely során a szakorvossal közösen pontos képet kell alkotnunk a végleges állapotról.

Ugyanilyen fontos, hogy ne más (például a partnerünk) kedvéért feküdjünk „kés” alá, hanem önszántunkból. „Az a jó páciens, aki saját maga akar változtatni és nem a partner elvárásainak megfelelni” – fogalmazza meg az aranyszabályt Dr. Sobor György, és nem tudunk nem egyetérteni vele.