Magyarország fürdőkultúrája sokkal mélyebb gyökerekkel rendelkezik, mint az gondolnánk

Termálfürdőbe járni télen-nyáron egyaránt kiváló program, ami nem csak a testi, hanem a mentális feltöltődést is szolgálja
Termálfürdőbe járni télen-nyáron egyaránt kiváló program, ami nem csak a testi, hanem a mentális feltöltődést is szolgálja
Fotó: Jacob Wackerhausen/Getty Images

A víz életünk esszenciája, mely pihenést, élményt, gyógyulást és sportolási lehetőséget nyújt, ráadásul könnyedén elérhető. Nemcsak szervezetünk hidratálása szempontjából fontos, hanem testi és lelki felfrissülésünkben is jelentős szerepet játszik.

Magyarország földrajzi elhelyezkedésének köszönhetően rengeteg gyógyvízzel büszkélkedhet, amellyel világviszonylatot tekintve az ötödik helyen szerepel. Az ország csaknem kétharmada alatt gyógyvizek csörgedeznek, arra várva, hogy a felszínre törhessenek, és az emberek örömüket, illetve gyógyulásukat leljék bennük.

Évente több, mint négymillióan látogatnak el hazánkba a világ minden tájáról, hogy kiváló minőségű termálvizeinkben megmártózhassanak.

A víz gyógyító ereje

„Túlnyomó többségében mozgásszervi panaszokkal érkeznek az emberek, azon belül kopást, gyulladást, csontritkulást, mozgásszervi műtétek utáni állapotot emelhetünk ki”- kezdi a beszélgetést dr. Szentiványi Csilla reumatológus, balneológus és a reuma-lezer.hu szerkesztője. Emellett kiemelte, hogy nőgyógyászati- urológiai, bőrgyógyászati betegségek, gyulladások is nagy számban előfordulnak a gyógyulni érkezők között.

A gyógyvíz-nagyhatalomként ismert Magyarország kiváló kutatási helyszín a balneológusok számára, akik orvosokként praktizálnak, de a gyógyvizek ismeretével kellemes és hatékony terápiás módszereket tudnak javasolni betegeik számára. A balneológia kifejezetten a gyógyvizek hatásával és az általuk való gyógyítással foglalkozó tudományág. Gyors enyhülést és élvezetes gyógymódot jelent, ha ellátogatunk hazánk egyre nagyobb népszerűségnek örvendő gyógyfürdőinek egyikébe.

glamour plusz ikon Tizenháromszor jegyezték el, nyolcszor házasodott, és ő volt az első színésznő, aki egymillió dolláros fizetést kapott - Elizabeth Taylor elképesztő életútja

Tizenháromszor jegyezték el, nyolcszor házasodott, és ő volt az első színésznő, aki egymillió dolláros fizetést kapott - Elizabeth Taylor elképesztő életútja

A víz fizikai és a kémiai sajátosságaival egyaránt hozzájárul a gyógyuláshoz. „A fizikai tulajdonságok közül a hőmérséklete, a felhajtóereje, a hidrosztatikai nyomása emelhető ki, míg a kémiai tulajdonságok közül az ionösszetétel és a savasság- lúgosság a legfontosabb” - tájékoztat a szakértő. A vizes kezelés lehet medencefürdő, kádfürdő, tangentor, egyéni vagy csoportos vízi gyógytorna, súlyfürdő, vagy épp szénsavas fürdő.

Érdemes olyan intézményt választani, ahol lehetőség nyílik száraz kezelések igénybevételére is, például iszappakolásra, parafangó kezelésre, masszázsra, gyógytornára és elektroterápiára. A kezelést kiegészíthetjük szauna és gőzfürdő használatával is. A reumatológus elmondta, hogy a víz különböző hatásait igen hamar megtapasztalhatjuk. A hidrosztatikus nyomás például azonnal hat a keringésre és a kiválasztásra, emellett a hő jótékony élménye is egyből érzékelhető.

Ezzel ellentétben a kémiai hatáshoz, tehát az ionok felszívódásához idő kell. Kiemelte, hogy a javasolt fürdőidő túllépése fürdőreakciót okozhat, ami kellemetlen általános tünetekkel jár, így ennek elkerülésére fokozottan ügyeljünk.

Rejtélyek és különlegességek

Vizeink két részre oszthatóak; az egyik a Pannon tenger után maradt sós, hidrogén-karbonátos vizek, főleg az alföldeken. A másik csoport a meszes-dolomitos vizek, gazdag kalcium és magnéziumtartalommal, a Dunántúli-középhegység területén. A gyógyvizek számos összetevőt tartalmaznak, balneológiai szemszögből leginkább domináns ásványösszetételről beszélhetünk. A hőmérséklet és az ionösszetétel alapján beszélhetünk termál- illetve ásványvizekről.

Termálvíznek nevezzük a harminc foknál melegebben felszínre törő vizeket, ásványvíznek pedig a minimum 1000 mg/l ásványianyag-tartalommal bíró vizeket. A magyarországi fürdőkultúra kialakulását keresztülszövi a római, a görög és nagyrészt a török kultúra. Jellegzetes vonásaikat felfedezhetjük a fürdők építészetében, mint például az aranyozott belsőkupolát az egri Török Fürdőben. A többszáz éves épületekben nemcsak a fürdőzést élvezhetjük, hanem a rejtélyekkel és különlegességekkel teli kultúrát is.

glamour plusz ikon Kivilágítatlan utcák, hosszú pisisorok: a városaink nincsenek felkészülve a nőkre

Kivilágítatlan utcák, hosszú pisisorok: a városaink nincsenek felkészülve a nőkre

Különféle szobrokat, márványoszlopokat, Zsolnay csempékkel kirakott falakat, mozaikképeket, ólomüvegeket csodálhatunk meg a történelmet megelevenítő műemlékfürdőink falai között. Varázslatos fürdőinkért számos híresség látogatott már országunkba, köztük Richard Nixon, Jane Fonda, Madonna, Ashton Kutcher és még sokan mások. Legtöbbször a budapesti fürdőkben vendégeskedtek, noha a fővároson kívül is csodálatos élmények várják a gyógyulni, illetve egészségüket megőrizni vágyókat.

Dr. Szentiványi Csilla kiemelte a kénes vizéről ismert Mezőkövesd városát, Zsór környékét, Harkányt, és a Sopronhoz tartozó Balf községet. Emellett a nátriumban gazdag vizű Sárvárt és környékét, a jódos- brómos dominanciájú Hajdúszoboszlót, a szénsavas vizű Balatonfüredet, és a magnéziumos Nagyigmándot sem hagyhatjuk említés nélkül.

Világszínvonalú élmények

Érdekesség, hogy a fürdők hazánkban társadalmi osztálytól függetlenül használhatók voltak, így lényegében bárki választhatta ezeket kikapcsolódása helyszínéül. Számos legenda kötődik a mélyből előtörő folyadékról, amely mankóktól, sebektől és temérdek panasztól szabadította meg az embereket. Az állandó népszerűségnek örvendő fürdőházak jelentős szereppel bírtak a szociális interakciók terén is.

Politikusok, jogászok, orvosok, újságírók, tanárok, költők, és a társasalom szélesebb rétegei is ide jártak inspirációt gyűjteni, töltekezni, kapcsolatokat építeni, sőt néha még bálozni is. 1994 óta a legtöbb szombaton a Széchenyi fürdő nyújt otthont a Sparty elnevezésű rendezvénysorozatnak, amely egy óriási medencés buli. Rendszerint teltházas esemény, de temérdek külföldi vendég érkezik kizárólag ezért a rendhagyó partiért hazánkba.

Fürdőkultúránkkal kapcsolatosan a gyógyvizeken kívül fontos továbbá megemlíteni a számos élményfürdőnket, csúszdaparkunkat, ahonnan a legkisebbek és legnagyobbak egyaránt kipirult arccal, mosolyogva térhetnek haza. Dr. Szentiványi Csilla elmondta, hogy akár otthonunk kényelméből is élvezhetjük a hidroterápia hatását. Külső alkalmazásként kádfürdővel segíthetjük elő a jótékony folyamatok beindulását a szervezetünkben, illetve fürdősók használatával a bőrünk állapotát is javíthatjuk.

glamour plusz ikon Utazás tudatosan: egyensúly a tömegturizmus helyszíneinek felkeresése és a lassú turizmus között

Utazás tudatosan: egyensúly a tömegturizmus helyszíneinek felkeresése és a lassú turizmus között

Belső egészségünk érdekében pedig ivókúrát érdemes beiktatnunk. Bármi is legyen tehát az elképzelésünk, mind megtalálhatjuk a szívünkhöz igazán közel álló élményt hazánk változatos, világszínvonalú fürdővilágában.

A fürdőkultúra kialakulása

  • 1565: Megnyílik a Király Gyógyfürdő, hazánk egyik legrégebbi fürdőháza. Jelenleg éppen felújítják ezt a csodás török épületet, de 2023-ban ismét élvezhetjük vizeinek jótékony hatását.
  • 1881: Megnyitja kapuit a Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda, ami a pesti oldal első termálfürdője, és mindmáig az egyik leglátogatottabb spa.
  • 1927: Az első hullámmedence kipróbálására nyílik lehetőség a Gellért Gyógyfürdő és Uszodában. A hullámok generálását egy dugattyús hullámkeltő berendezés biztosítja, ami a mai napig üzemel.
  • 1934: A Gellért Fürdő hullámmedencéje mellett pezsgőfürdőt is kialakítottak, így Európa első élményfürdőjévé vált.
  • 1953: A hidroterápia egyik vívmányát, a „súlyfürdőt” Dr. Moll Károly, hévízi orvos kikísérletezi. Mai napig igen hatásos módszer a gerinc, illetve a porckorongok helyreállítására.
  • 2010: Az első Magyar Fürdőkultúra Napja megrendezésre kerül október második szombatján, és ez azóta is minden évben ismétlődik.
  • 2016: A Széchenyi Fürdőben és a Lukács Fürdőben sokak örömére sörben is csobbanhatunk. A Thermal Beer Spa igazán különleges élményt nyújt. A hangulatos dézsákat termálvízzel öntik tele, amihez a sörfőzéshez használatos összetevőket kevernek, köztük malátát, árpát és sörélesztőt.
A magyar termálfürdők régen is nagy népszerűségnek örvendtek
Fotó: Fortepan

Kedvet kaptál egy kis wellnesshez? Erre az 4 dologra érdemes odafigyelned, mielőtt megmártóznál:

  1. Mindenki pihenni szeretne, ügyelj rá, hogy ne zavarj másokat. Tartsd tiszteletben a kizárólag felnőtteknek, vagy gyerekeknek fenntartott fürdőrészlegeket! Beszélgess, érezd jól magadat, de ne hangoskodj.
  2. Hogy öltözz fel? Vedd tudomásul az adott fürdőház dresscode-ját. Vannak fürdők, ahol nem gond, ha alulöltözünk, de sok esetben az erre ki nem jelölt helyeken zavaró lehet másoknak, ha nem megfelelő szettben mutatkozunk.
  3. Fókuszban a fokozatosság! A 36 foknál melegebb víz megterheli a szív-és érrendszert. Ügyelj arra, hogy a szervezetünknek legyen ideje megszokni az új körülményeket, illetve arra is, hogy mennyi időt töltesz a medencékben, szaunákban.
  4. Hidratálj! Nagyon fontos, hogy sok vizet igyál, a fürdőkben eltöltött napokon fordíts még nagyobb figyelmet a megfelelő mennyiségű víz bevitelére.