Nemcsak fogyást, hanem feszesítést is ígér az új őrület, a kolumbiai testmasszázs
Futótűzként terjed Európában az új masszázsforma, a kolumbiai testmasszázs (más néven maderoterápia), amely fogyást, egyúttal feszesítő hatást ígér azoknak, akik kipróbálják. Vajon tényleg olyan szuper, mint ahogy mondják? Személyesen teszteltük az ország első maderoterápia masszőrét.
Manapság számos masszázsfajta között válogathatunk, legyen szó klasszikus svéd masszázsról, thai masszázsról vagy az egyik legújabb, mégis legtermészetesebb módszerről, a kolumbiai masszázsról. A leánykori nevén maderoterápiának nevezett eljárás nagyjából száz éve kezdett terjedni Dél-Amerika területén, egy szlovákiai szakembernek köszönhetően két éve pedig megjelent Magyarországon is.
Elsők között
Makatová Renáta vezető beosztásban lévő pozícióját hagyta ott, hogy elhozza magával Budapestre ezt a különleges módszert, és elsőként kezdett maderoterápiával foglalkozni. A szakember egy meleg tavaszi napon fogad minket újbudai szalonjában. A falon különböző fa eszközök sorakoznak, első ránézésre azt is mondhatnánk, hogy kínzóeszközök.
A szakember is megjegyzi a legelején: ne ijedj meg, ha másnap apróbb lila pöttyök jelennek meg a lábadon. Ami ennél is érdekesebb, hogy Renáta egy rövid has masszázzsal kezdi a terápiát. „A törzs stimulálása felkészíti a testet arra, hogy most bizony picit fel fogom pörgetni a nyirokrendszer keringését” – magyarázza, majd a beolajozott lábakat különböző fa eszközökkel kezdi el masszírozni. Ebben rejlik a maderoterápia titka.
A fa eszközök használata által sokkal intenzívebben tudom stimulálni a sejteket, miközben a fahengerek érdes felülete szó szerint kivasalja a bőrt.
Hatások gyűrűjében
A terápia élettani hatásai mellett mindenekelőtt érdemes tisztázni jótékony mellékhatását, amelyet alakformásnak nevezünk. “A cellulit masszázsok között a kolumbiai testmasszázst tartják a leghatékonyabbnak, hiszen a domború fa eszközök megtörik a zsírsejteket, valamint felszabadítják a bőr alatt lévő méreganyagokat, amelyek a kezelés után izzadság és vizelet formájában távoznak a szervezetből. Bár a masszázs nem helyettesíti a sportot, hatékonyan támogatja a testformálást.”
A zsírbontás látható jele a karcsúbb lábak és derék vagy a feszesebb fenék. Itt érdemes megjegyezni, hogy a maderoterápia elsősorban a láb masszírozására koncentrál. A kezelés alatt Renáta több fa eszközzel, több testhelyzetben is átmasszírozza a lábakat a vádlitól a combokig.
A lábmasszázs hason fekvésben kezdődik, ennek része az is, hogy felhúzzuk a lábunkat, hiszen így valóban minden irányból átmasszírozható a lábszár, végül a terápia hanyatt fekvésben zárul. Miért éppen a láb? „Gyakorlatilag nincsen olyan munka, amelyben ne terhelnénk a lábunkat. Mind az ülő, mind az állómunkát végző embereknek szüksége van a lábak átmasszírozására, hiszen a vérkeringés és az anyagcsere fokozásával elkerülhető a lábduzzanat, amelyet mindannyian megtapasztalhatunk egy hosszú nap végén.”
A kolumbiai testmasszázs tehát az alakformálás mellett egészségmegőrzésre is alkalmas. Ameddig a kolumbiai, spanyol vagy éppen szlovák orvosok rendszeres maderoterápiát javasolnak a páciensek számára (révén remek kiegészítő kezelés lehet), addig Magyarországon Renátán kívül még csak néhányan ismerik a módszert.
„A masszázs lényege, hogy a nyirokrendszer stimulálása által felgyorsítsa a vérkeringést és ezáltal anyagcserét, viszont alakformáló hatása sem utolsó. Ennek a kettős tulajdonságának köszönhető, hogy széles körben elterjedt a távolabbi országokban, valamint, hogy Szlovákiában is napról napra keresettebb.”
Arc- és hátterápia
Renáta célja, hogy oktatóként megismertesse a magyarokkal a kolumbiai testmasszázst, amelynek része a speciális arc- és hátmasszázs is. Mindkét masszírozás fahengerekkel történik, amely az arc esetében elősegíti a ráncok csökkentését vagy adott esetben a nem kívánt toka visszaszorítását.
„Az arcot kisebb fahengerekkel masszírozom, amelynek hatására felpezsdül a vérkeringés, ezzel fiatalítva és kisimítva az arcbőrt. Gyakorlatilag ugyanazt a hatást eredményezi, mint az arcjóga, azzal a lényeges különbséggel, hogy a vendégnek nincs más dolga, mint élvezni a kezelést. Ez egy lényeges pont! Onnan tudhatjuk, hogy jó kolumbiai masszőrt választottunk, hogy a fa eszközökkel nem okoz fájdalmat nekünk, sem a lábakon, sem az arcon, sem pedig a háton” – mondja Renáta, aki a fának különös jelentést tulajdonít.
Mivel egy természetes anyagról van szó, így a terápia teljes mértékben mentes az allergén anyagoktól. A szakember immár saját maga által fejlesztett hengereket is használ, amelyet egy magyar faiparossal készíttet.
Kizáró okok
Csak idő kérdése, hogy mikor nyitnak az újabb és újabb maderoterápia szalonok, addig is érdemes megjegyezni, hogy a technológia rohamos fejlődése mellett milyen jelentősége van egy olyan egyszerű módszernek, amely elektromosság, okostelefon vagy hormontartalmú eszközök nélkül segíti és támogatja a nyirokrendszer egészséges működését.
„Fontos megjegyezni, hogy várandósság, szoptatás alatt tilos a nyirokmasszázs, de ezt megelőzően növeli a fogantatás esélyét, hiszen a vérbőség hatására a női szervek is felélénkülnek.”
Renáta szerint az alakformáláshoz legalább tíz alkalom szükséges, ezt követően pedig emlékeztető kezelések javasoltak, míg az emésztési panaszok pár kezelés után is javulnak. Hogy miért nem hallottunk eddig erről a módszerről? Renáta szerint ennek főleg nyelvi akadályai voltak és vannak.
„Számos képzés elérhető a szláv nyelveken, így például Csehországban, Szerbiában vagy Szlovákiában is gyorsan terjed a maderoterápia. Magyarul azonban eddig senki sem tartott ilyen jellegű tanfolyamot. Éppen ezért még az idei évben elindítom az első hivatalos kurzusomat, ahol megmutatom és megtanítom, hogyan használjuk helyesen a faeszközöket, és hogy alkalmazzuk a technikát a mindennapokban.”
A maderoterápia tehát remek kiegészítő kezelés lehet a mindennapos rohanás közben. Hogy valóban olyan népszerű lesz-e hazánkban, mint a világ más pontjain? Az idő eldönti.
Szerzőnk, Vermes Nikolett Junior Príma-díjas újságíró, vezető magazinok munkatársa. Rendszeresen tudósít az Európai Parlamentről, fő területe a lélektan, teológiából szerezte második diplomáját. Otthonosan mozog a legtöbb területen, azonban minden írásával egy célt szolgál: hangot adni az élet napos oldalának.