Miért olyan hívogató egy költséges sebészeti eljárás a kismamák számára, akiknek a gyermekük még alig múlt néhány hónapos?
A plasztikai beavatkozások között egy új trend ütötte fel a fejét. Az úgynevezett kismama-plasztika komplett helyreállító csomagot kínál a szülés után álló nőknek, hogy szinte azonnal visszanyerjék régi formájukat, sőt még karcsúbbak, feszesebbek, fiatalosabbak legyenek, mint szülés előtt. De kik vállalkoznak arra, hogy szülés után rögtön kés alá feküdjenek? Mit mondanak a szakemberek? Az új és megosztó trendet jártuk körbe.
Az utóbbi években egyre több plasztikai sebészeti központ kínál kismama-plasztika csomagot, amely kifejezetten a szülés után álló nők számára nyújtanak esztétikai beavatkozásokat. Vagyis a beavatkozás célzottan azokra a területekre fókuszál, amelyek veszítettek a régi formájukból a várandósság alatt. Elvégre egy egészséges terhesség alatt egy nő minimum tíz, vagy akár húsz-harminc kiló pluszt szed magára, ami valljuk be, ijesztően hangzik.
Ezt nem lehet elkerülni, és ha a baba egészségére gondolunk, akkor nem is érdemes, hiszen egy várandós nő szervezetének jóval több energiára van szüksége, hogy megfelelően fejlődjön a szíve alatt hordott új élet. A hiúság korában viszont plusz tíz-húsz-harminc kiló elképzelhetetlenül soknak tűnik, és minekutána egyre kevesebb nő akar megbarátkozni a gondolattal, mely szerint időre lesz szükség a régi forma visszanyeréséhez, ezért egyre több plasztikai központ nyújt azonnali megoldást. Ahogy növekszik a kereslet, úgy növekszik a kínálat is, így lehetséges, hogy ma bárki számára elérhető a kismama-plasztika csomag. De nézzük, mit is tartalmaz ez a szolgáltatás.
Mit tartalmaz a csomag?
A kismama-plasztikai beavatkozások között leggyakoribb a hasplasztika, amikor eltávolítják a szülés után megmaradt bőr- és zsírfelesleget. Ezt követi a mellfelvarrás, amely visszaállítja a mell eredeti formáját, végül pedig a zsírleszívás, amely a szülés utáni súlyfelesleg eltávolításában segít a comb és a kar esetében. Emellett egyre gyakrabban kínálnak arcesztétikai beavatkozásokat is, hogy a kismamák frissebbnek és kipihentebbnek tűnjenek a fájdalmas beavatkozás és persze a szülés után.
Egy ilyen csomag ára közel 2 millió forint, de ez lehet több és kevesebb is, attól függ, hogy ki, milyen csomagot választ. Önmagában a hasplasztika 800 ezer és másfél millió forint között mozog, míg a mellfelvarrás 600-900 ezer körül, a zsírleszívás pedig 300-600 ezer forintba kerül. Sokan az utóbbit tartják a legfontosabbnak, ezt követi a mellek esztétikai javítása, így a hasplasztika lecsúszik a népszerűségi lista utolsó helyére.
Egy 2023-as felmérés szerint a kismamák 35 százaléka fontolgatja a plasztikai beavatkozásokat a szülés utáni első évben, ebből mindössze 5 százalék vállalkozik a beavatkozásra, és minden jel arra utal, hogy a 2024-es számok ennél is magasabbak lesznek. A kérdés már csak az, hogy miért olyan hívogató egy költséges sebészeti eljárás a kismamák számára, akiknek a gyermekük még alig múlt néhány hónapos?
Segít elkerülni a szülés utáni depressziót?
Néhai Dr. Ranschburg Jenő pszichológus már az 1990-es években kijelentette, hogy a plasztikai beavatkozásoknak igenis lehetnek pozitív hatásai a mentális egészségre. „Azok a nők, akik elégedettebbek a testükkel, magabiztosabbak is, és kevésbé hajlamosak a szülés utáni depresszióra" – jegyezte le Dr. Ranschburg egy olyan korban, amikor nemhogy a kismama-plasztika, de önmagában a plasztikai sebészet is újdonságnak számított.
A magyar pszichológia egyik legjelentősebb alakja ugyanakkor azt is megállapította a kutatások során, hogy a plasztikai műtétek nem oldják meg a mélyebb mentális problémákat, mint mondta, a testképzavarral küzdő nők a műtét után is elégedetlenek lesznek az eredményekkel, mert a probléma gyökere nem a külsőből fakad. A mai pszichológia álláspontja vajmi keveset változott a témában, miközben a plasztikai sebészeti beavatkozások szinte mindenki számára elérhetők lettek.
Dr. Belső Nóra pszichológus szerint ez egy optimális megoldás lehet, ha az érintett önmagért hozza meg ezt a döntést, és az énképe egészséges. „A plasztikai műtétek kétségkívül segíthetnek a kismamáknak abban, hogy jobban érezzék magukat a bőrükben. Azonban, ha valaki depresszióval küzd, vagy érzékeli ennek a jeleit, akkor a műtétek mellett pszichológiai támogatásra is szüksége lesz.” Tehát helyes önismeret kell ahhoz, hogy a kismama-plasztika valóban elérje a célját, amely nem a mentális problémák megoldása, hanem a régi alak visszanyerése, méghozzá rövid idő alatt.
Mit tehetünk még?
Elavult módszer, de a torna csodákra képes. Dr. Belső Nóra is hangsúlyozza, hogy a rendszeres mozgás legalább olyan jó hatással lehet a kismamákra, mint egy beavatkozás, amely gyors változást kínál. Igaz, a mozgás több időt vesz el az életünkből, amiből egy csecsemő mellett mindenkinek kevesebb jut, a szakemberek mégis inkább arra bátorítanak, hogy előbb fogadjuk el a testünket annak minden változásával, és csak akkor vállalkozzunk esztétikai beavatkozásra, ha ez kell ahhoz, hogy újra magabiztosak legyünk.
Elvégre minden újszülöttnek egy kiegyensúlyozott kismamára van szüksége. Az más kérdés, hogy ezt mi adja meg az anyának.