Mutasd a kezed, megmondom, hány éves vagy - a kézfej fiatalságának megőrzése kihívás, de nem lehetetlen

A kézfej bőre mutatja meg legjobban egy ember életkorát - de miért?
A kézfej bőre mutatja meg legjobban egy ember életkorát - de miért?
Fotó: Shutterstock

Van egy mondás, amely szerint hiába fiatalos az arcunk, hiába használunk annyi kollagént és ránctalanító krémet, a korunkat sosem tagadhatjuk le. Persze nem a ragyogó arcbőr fog lebuktatni minket, hanem a kézfejünk. Becslések szerint az emberek 72 százaléka képes helyesen megbecsülni egy másik személy életkorát a kézfeje alapján. Nézzünk csak rá a saját kezünkre, majd nézzük meg a körülöttünk lévő emberek kézfejét. Ugye, hogy milyen árulkodó? De vajon mit tehetünk azért, hogy kézfejünk simább legyen? Merthogy erre is van megoldás.

A kéz ugyanolyan kommunikációs eszköz, mint a szavak, sokszor még talán beszédesebb is, mint egy elejtett mondat. Nem csoda, hogy az indiai kultúrában az esküvő előtt aprólékos hennafestéssel díszítik a menyasszony kezét, amely a házasság első hete után azonnal elárulja, hogy jól ment-e férjhez.

A megállapítás egészen pontosan így néz ki: a házasságkötés után egy héttel a friss feleség találkozik a szüleivel, és ahelyett, hogy nyíltan beszélne arról, hogy milyen volt az első házas hét, egyszerűen megmutatja a kezét. Ha az esküvő előtt készített henna megmaradt, akkor a szülők tudják, hogy a lányuknak jó férjet választottak. Ha viszont megkopott a henna, akkor egyértelmű, hogy az új férj bizony sokat dolgoztatja feleségét, hiszen a henna csak akkor kopik le egy hét alatt a kézfejről, ha sok házimunkát végez a festés viselője.

A kézfej tehát mindent elárul rólunk, és ez igaz az életkorunkra is. Minél ráncosabb, minél egyenetlenebb a bőr a kézen, annál idősebb a kézhez tartozó személy. A jó hír az, hogy tehetünk a kézfej frissességének megőrzése érdekében.

Mit árul el rólunk a kezünk?

Az Amerikai Plasztikai Sebészek Társasága szerint sok esetben elegendő egyetlen pillantás a kézfejre, és máris megállapítható valakinek a valós kora. De miért éppen a kéz ilyen árulkodó, és miért olyan nehéz eltüntetni a ráncokat, szemben az arcbőr ráncaival? A válasz egyszerű, a kézfej bőrének sajátos tulajdonságai és az evolúciós okok mind befolyásolják a kézfej gyorsabb öregedését.

Ugyanis a kézfej bőre nagyon vékony, ráadásul folyamatosan ki van téve a környezeti hatásoknak, például a napfénynek, hidegnek vagy vegyszereknek. Ehhez hozzátartozik, hogy az emberi kéz evolúciója során több funkcióra specializálódott: a precíziós fogástól kezdve a tárgyak cipeléséig, de a védelem szempontjából is kiemelkedő szerepe van. Bár az ember fejlődése során a bőr megvastagodott a tenyéren a fokozott igénybevétel miatt, a kézfej vékony bőre nem változott meg, hiszen ott nem volt szükség ilyen védelemre, éppen ezért az öregedés jelei is hamarabb mutatkoznak meg rajta.

Vagyis az emberi kéz évmilliók óta pontosan ugyanolyan ráncos maradt az évek múlásával, így volt ez az ősembernél, a középkori hölgyeknél és uraknál, és így van ez a modern korban is. A különbség annyi, hogy a mai ember nem szeretné nézegetni ráncosodó kézfejét, helyette inkább arra vágyik, hogy a keze is olyan sima legyen, akár az arcbőr. Csakhogy ez nagy kihívást jelent.

glamour plusz ikon Elég, ha csak nyáron használunk fényvédőt? Szakértőket kérdeztünk

Elég, ha csak nyáron használunk fényvédőt? Szakértőket kérdeztünk

Miben más a kézfej és az arcbőr?

A kézfej bőrének szerkezete eltér az arc és a test más részein található bőrtől. Ennek oka, hogy a kézfejen vékonyabb a bőr, és kevesebb zsírréteg található alatta, ami azt jelenti, hogy az öregedés jelei gyorsabban megjelennek, és sokkal nehezebb eltüntetni őket. A bőr öregedésével együtt kevesebb olajat is termel, ami kiszáradáshoz vezet, és a ráncok kialakulása gyorsabb ütemben történik, mint az arcon. Ez magyarázza azt is, hogy az arcfeszesítő krémek nem fogják eltüntetni a kézfejen megjelenő ráncokat.

Többek között ezért fejlesztettek ki olyan extrém beavatkozásokat, amelyek instant megoldást kínálnak a kézfej öregedése ellen.

Az egyik ilyen a zsírátültetés, amikor a test más részéről, például a combokból vagy a hasból vett zsírt fecskendeznek a kézfej bőre alá.

Ez a módszer pótolja az idővel elveszett zsírréteget, és visszaadja a bőr teltségét és feszességét. Az eljárás tartós hatású, de invazív, és helyi érzéstelenítésben végzik.

Nem túl kellemes, és nem túl költséghatékony. Hasonló megoldást kínálnak a hialuronsavas injekciók, amikor töltőanyagok segítségével szintén a bőr alatti zsírréteget pótoljak. Ez már kevésbé tartós, mint a zsírátültetés, igaz, kevésbé fájdalmas is. Egy fokkal természetesebb, de még mindig a bizarr kategóriába tartozik a kémiai peeling. Az eljárások során eltávolítják a bőr felső rétegét, ezzel serkentve az új, egészséges bőr növekedését. Az eredmény néhány hónapig tart.

Ijesztően hangzik? Valljuk be, az is. De nézzük, mit tehetünk otthon annak érdekében, hogy megőrizzük a kézfej simaságát?

glamour plusz ikon Amikor nők is borotválják az arcukat - eszement vagy hasznos gyakorlat?

Amikor nők is borotválják az arcukat - eszement vagy hasznos gyakorlat?

Mutasd a kezed, megmondom, hogy mennyire vagy tudatos

A cél érdekében az első és legfontosabb a hidratálás, akárcsak az arcápolásnál: a kézfej bőrének is folyamatos nedvességre van szüksége, hogy megőrizze rugalmasságát. Emellett a fényvédő használata és a kéz folyamatos ápolása is segít megelőzni az öregedés jeleit. De legalább ilyen fontos a megfelelő táplálkozás és a dohányzás elkerülése, érdekesség, hogy utóbbi hosszú távon sokkal nagyobb hatással van a bőrünkre, mint gondoltuk. A számok alapján egy harmincéves dohányos keze olyan, mint egy negyvenéves nem dohányzó emberé.

A kézfejünk tehát nemcsak az életkorunkról árulkodik, hanem arról, hogy mennyire élünk tudatosan, mennyire figyelünk a hidratálására és az egészséges életmódra. Elgondolkodtató, hogy mennyi mindent elárul rólunk ez a testrészünk. Ne hagyjuk, hogy a kézfejünk alapján ítéljenek meg minket, a kéz is megérdemli a törődést, arról nem beszélve, hogy végső soron jobb benyomást kelthetünk egy ápolt kézfejjel.