„Maximum 35-nek néznek, pedig már elmúltam 40” - Tényleg lassabban öregszünk a jógától és a meditációtól?

Riport Hullai Vikivel

A jógik szerint mindenkinek annyi idős marad a teste, ahány évesen belevág a jógába
A jógik szerint mindenkinek annyi idős marad a teste, ahány évesen belevág a jógába
Fotó: Bognár Bogi

Észrevetted már, hogy vannak időszakok, amikor belenézel a tükörbe, és egyszerűen tetszik, amit látsz? Más a tekinteted – nyugodt és kiegyensúlyozott –, nincsenek sötét karikák a szemed alatt, az arcizmaid ellazultak, a bőröd pedig úgy szép, ahogy van. Jobban mondva te vagy szép, úgy, ahogy vagy. Pedig még csak a szépségápolási rutinodon sem változtattál – legalábbis kívülről nem.

Nem is hinnéd, mennyi olyan dolog van, aminek nem kifejezetten célja, hogy belülről támogassa a szépséged, mégis egyfajta mellékterméke az adott folyamatnak. Amint belül, úgy kívül! – szögezi le gyorsan Hullai Viki jógaoktató, aki bár még sosem állított össze külön ászana sort vagy meditációt abból a célból, hogy a vendégei szebbnek érezzék magukat, mégis rendre azt tapasztalja: amíg egy sor stresszes ember érkezik az óráira, annyi kisimult, ragyogó arcot lát a gyakorlás végén.

Jógázd magad kortalanná!

Vikiről például rendre nem hiszik el, hogy átlépte a negyvenet, maximum harmincötnek nézik. Ami tökéletesen alátámasztja a jógik állítását, miszerint mindenkinek olyan idős marad a teste, ahány évesen belevágott a jógába. Nem véletlenül mondják azt, hogy a jóga az egyik legjobb szépséget támogató mozgásforma.

Ha csak a tradicionális napüdvözlet számtalan jótékony hatását figyeljük meg, akkor megtapasztalhatjuk a keringésre, emésztésre gyakorolt pozitív hatását (ami hatással van a bőrre), ugyanúgy, mint a csavarások is, míg a legjobb anti aging ászanák közé az olyan pózok tartoznak, mint a gyertya, az eke, a fülprés, a jógahíd és egyéb fordított testhelyzetek.

De a szakember szerint érdemes gyakorolnod a csípőnyitást is, hiszen itt raktározunk, hordozunk minden ki nem mondott dolgot, haragot, dühöt, félelmet, fájdalmat, és ugyanilyen nélkülözhetetlen a hétköznapokban a mellkasnyitás, mely nemcsak a tartás javításában segít, hanem az érzelmeink megélésében, befogadásában.

Hullai Viki szerint a jóga lenyugtatja az elmét, és ha benne vagy a folyamatban, nem tudsz másra koncentrálni
Fotó: Bognár Bogi

És hogy egy fokkal ennél is konkrétabbak és gyakorlatiasabbak legyünk: ha ragyogó arcbőrre vágysz, az íj ászana lesz segítségedre, hiszen fokozza a keringést a hasi régiókban, és segít a méregtelenítésben, miközben hatékonyan oldja a feszültséget. Ha beépíted és rendszeresen gyakorlod, azzal nem csak a bélrendszered egészségesebb működését támogatod, de a bőröd szépségét is.

A Paschimottasana, vagyis a gerinc, a vállak és a combizmok nyújtása ugyancsak az egyik leghatékonyabb módja a stressz oldásának és az emésztés javításának, amitől nem csak a pattanásaid tűnhetnek el, de sokkal szebb és egészségesebb arcszínt is kölcsönöz, míg a lefelé néző kutya póz tökéletesen felfrissít, ráadásul olyan hatással lesz a bőrödre, amiről eddig azt gondoltad, csak a kedvenc pirosítód képes – pedig te magad is, ha szeretettel, odafigyeléssel és gondoskodással fordulsz magadhoz.

„A jóga lenyugtatja az elmét, és ha benne vagy a folyamatban, nem tudsz másra koncentrálni. Ha felveszel egy ászanát, annyi mindenre kell azon belül összpontosítanod, hogy minden mást kizársz, ami korábban foglalkoztatott, így csak arra figyelsz, mi esik jól a testednek az adott pillanatban. Igazi luxus, hogy hatvan percet önmagadra szánsz, és ennek hatása van. A jóga ezt adja meg. Ha valaki figyelmet, szeretet kap, az mindig megszépíti az embert, és ezt mindenki önmagának adja meg.” – magyarázza a szakember, aki nem győzi hangsúlyozni a hasi légzés fontosságát sem.

„A légzés sokkal többet tud adni, mint gondolnánk. Sok nő behúzza a hasát, hogy véletlenül se látszódjon a pocakja, és mellkasból lélegzik, de ezzel közel sem tudunk annyi oxigént juttatni a szervezetünkbe. A fiatalító, szépítő légzés hasi légzés. A férfiak ezt ösztönösen jól csinálják, nekünk, nőknek tanulnunk kell.”

Hormonok játékban

És ha jóga, akkor elcsendesedés és meditáció, ami Viki szerint elengedhetetlen egy kiadós gyakorlás után. A meditáció, vagyis az a néhány perc, amikor úgy igazán jelen vagy, nem csak arra szolgál, hogy erőforrást építs (ne felejtsd el, egyszerre nem tudsz építeni és rombolni, jó és rossz érzést táplálni magadban), de ugyanolyan hatékonyan szépít, mint a jóga. A Sheffield Egyetem kutatása is alátámasztotta, hogy a meditáció, a relaxáció vagy a kognitív viselkedésterápia támogatja az olyan bőrbetegségek gyógyulását, mint az ekcéma, a pikkelysömör vagy az akné.

A rendszeres jógagyakorlóknak nemcsak a bélrendszere lehet egészségesebb, hanem a bőrünk szépsége is
Fotó: Bognár Bogi

A tanulmányból kiderül, hogy azok a pikkelysömörben szenvedők, akik a kezelés során vezetett meditációt hallgattak, négyszer olyan gyorsan gyógyultak, mint azok a társaik, akiknek nem egészítették fel a kezelésüket ilyen módon. Török Móni szépségszakértő is úgy gondolja, hogy a bőrproblémákért - a táplálkozáson túl - nagyban a stressz felelős. És mindegy, hogy kisebb vagy nagyfokú stresszfaktorral állsz szemben, azok minden esetben túlélési reakciót váltanak ki a testedből, ami olyan hormonokat szabadít fel, mint az adrenalin vagy a kortizol.

Ezek a kémiai vegyületek segíthetnek és hatékonyabbá tehetnek a megfelelő pillanatban – de ha rendszeresen az életed részeivé válnak, az a bőrödön is komoly pusztítást végez majd. A túl sok kortizol például rosaceát idézhet elő, de felpörgetheti a faggyúmirigyek aktivitását, ami eltömődött pórusokhoz és pattanásokhoz vezet. A relaxáció az egyik leghatékonyabb eszköz lehet a kezedben, ami csökkenti a stresszt, és ezzel minimalizálja a bőröd gyulladását.

A szépségszakértő azt is hozzáteszi, hogy tizenéves korban indul el bennünk a másokhoz való állandó hasonlítgatás, és a harmincas éveink második felében kezdjük el igazán szeretni és értékelni azt, akik vagyunk. A szakember egyébként az önszeretetet támogató, léleksimogató rituálékra esküszik. „Eldöntheted, hogy futással fogsz lefogyni, de ha gyűlölöd ezt a mozgásformát, akkor semmi értelme belevágni a folyamatba” – magyarázza Móni. Azt javasolja, alakítsunk ki olyan rutinokat, melyek tényleg jól esnek a testünknek.

Amikor az ásványokkal való arcmasszázsról kérdezem, akkor sem győzi kiemelni, hogy bár a jáde remek a problémás bőrre, de a hegyi kristály és a rózsakvarc is alapnak számít már az új bőrápolási trendekben, ha a nőiességről és a szépség támogatásáról van szó. De a titok, hogy az adott cselekvést azért végezzük, mert igazán jó érzés, kikapcsol és feltölt bennünket. A szépség mindig belülről fakad. Szeretni és elfogadni magad, ez a lényeg. Megbarátkozni azzal, ha csontos az arcod, nagyobb az orrod, és az ajkaidat is pont olyan asszimetrikusnak szeretni, ahogy kaptad. Így vagy egyedi és tökéletes.

Hangban az erő

A vezetett meditációhoz vagy a kényeztető rituálékhoz hasonlóan egy kellemes hangtálfürdő során sincs más dolgod, csak jelen lenni és lubickolni a folyamatban. És persze annak paraszimpatikus hatásában, ami egy sor öngyógyító folyamatot indíthat be a testedben, emeli és erősíti az önbizalmad, a közérzeted, és javítja az alvásod minőségét is.

Tusch Gabriella hangterapeuta azt mondja, hogy a hangtálakkal történő munka során nem csak annyi történik, hogy pihensz és élvezed a kellemes hangokat: azokat ugyanis nem csak a levegő közvetíti, hanem a testünk is. A foglalkozás során keletkezett hang átmozgatja a sejtfalakat, valamint a sejteken belüli folyadékot, ezzel is támogatva a megújulást, a méregtelenítést és azt, hogy harmóniába kerülj önmagaddal, ami mindennek az alapja.

Te jössz!

A meditációval kapcsolatban szokták emlegetni, hogy a gondolkodás egy ponton nem képes meghaladni önmagát, így problémákat sem oldhatsz meg kizárólag ezzel az eszközzel. Ideje, hogy elkezdj ugyanígy gondolni a saját szépséged ápolására, építésére is: messzire elvezet, ha kívülről gondozod, de az igazi áttörést az hozza majd, ha a saját egyensúlyodon keresztül leszel önmagad legszebb, legkisimultabb változata. Valahogy úgy, mint amikor a tükör előtt állsz, amit nem győzöl tisztára törölni, a dolgok egy ponton túl mégsem változnak. A tükör ugyanis már rendben van. Nagy levegő – most te jössz!