Számoljunk le a tévhitekkel: tökéletes szőrtelenítési módszer márpedig nem létezik

Az intimkozmetika ma már önálló szakmává nőtte ki magát
Az intimkozmetika ma már önálló szakmává nőtte ki magát
Fotó: VladimirFloyd/Getty Images

Álomszerűnek tűnhet a selymesen puha bőrfelület, hiszen sokszor kipattogást, bőrpírt és irritációt tapasztalunk. A szőrtelenítés terén mindenkinek más válik be, és néhány egyszerű praktikával pedig tökélyre fejleszthetjük a rutinunkat. Szakértő avat be a megfelelő módszerek és az utóápolás rejtelmeibe.

Mindenki testét szőr fedi, nincs ebben semmi különös és szégyellnivaló. Ha nem akarod megtartani, megszabadulhatsz tőle, de nem mindegy, hogyan és milyen módszerrel. Nagy Krisztina intimkozmetikussal, a Naturiti alapítójával beszélgettünk arról, vajon melyik módszerekhez érdemes nyúlni.

Milyen funkciót tölt be a szőr a testen?

A szőrzetünk számtalan funkciót lát el, amibe többnyire bele sem gondolunk. Fontos szerepe van a hőszabályozásban, az izzadság elvezetésében, ugyanakkor védelmi feladatokat is ellát. Lassíthatja vagy megakadályozhatja, hogy a kórokozók a bőrfelszínre és azon keresztül a szervezetünkbe juthassanak.

A szőrzet hatékonyan csökkenti a súrlódást a hajlatokban, így védelmezve a bőrünk egészségét. A védelmi feladatokon túl még a csábításban is segíthet bennünket: a szőrszálak segítik továbbítani azokat a testünkre jellemző titkos illatokat, amelyek azt üzenik a másiknak, hogy vonzódunk hozzá.

Mitől függ, hogy kinek milyen vastagságú, mennyire erős a szőrzete?

A szőrzet mennyisége és minősége születési adottság, ugyanakkor a szőrtelenítési szokásaink meghatározóak lehetnek ezen a téren. A rendszeres gyantázás hatására például idővel még az erősebb szőrzet is puhábbá, finomabbá válhat, míg a gyakran borotvált szőrzet erősebbnek tűnhet.

glamour plusz ikon A csípőnk rengeteg felgyülemlett érzelmi feszültséget tárol, de hogyan tudjuk ezt feloldani?

A csípőnk rengeteg felgyülemlett érzelmi feszültséget tárol, de hogyan tudjuk ezt feloldani?

Honnan tudhatjuk, hogy melyik szőrtelenítési módszer a legjobb számunkra, hogyan válasszunk?

Először is fogadjuk el, hogy tökéletes szőrtelenítési módszer nem létezik, mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai. Tegyük ezeket mérlegre és ennek megfelelően válasszuk ki a számunkra legélhetőbb eljárást. Milyen rendszerességgel szeretnénk szőrteleníteni? Mennyire fontos számunkra a természetesség? Milyen a bőrtípusunk, illetve intim szőrtelenítés esetén az intim bőrtípusunk? Ezeket a szempontokat mindig érdemes figyelembe vennünk, mielőtt szőrtelenítési módszert választunk.

Mik a különféle szőrtelenítési módszerek előnyei és hátrányai? Milyen esetben melyiket érdemes választani?

Jó ha tisztában vagyunk vele: a gyantázás egy gyűjtőfogalom, amelynek számtalan változata létezik. A gyantázási eljárások között nagyon komoly különbségek vannak módszer, anyaghasználat és még jó néhány jellemzőt illetően. Intim szőrtelenítés esetén ez a megoldás az egyik leghatékonyabb és egyben legbiztonságosabb eljárás, ami tartós szőrtelenséget eredményezhet - ez viszont csak akkor igaz, ha megfelelő környezetben, felkészült szakember keze által történik.

A borotválás a szőrtelenítés legegyszerűbb módja és ha betartunk bizonyos szabályokat, teljesen biztonságos.

Ha csak időnként szőrtelenítünk, jó megoldás lehet, ám a rendszeres borotválás bőrirritációhoz, kellemetlen bőrproblémákhoz, például szőrbenövéshez vezethet, ráadásul egy borotvált bőrfelület sosem lesz képes olyan simaság élményt biztosítani, mint például a gyantázás.

Az epilálás is hatékony, de csak a nagyon-nagyon ügyeseknek és kitartóknak javasolnám, ugyanis helytelen használata nemcsak fájdalmas, de kimondottan veszélyes is lehet. Könnyen beszakíthatjuk vele a szőrszálakat, ami csúnyán benőtt szőrszálakat eredményez, például a hajlatokban kimondottan kockázatos lehet a használata.

Tehát ha a rendszeres szőrtelenítés mellett döntünk, jobb, ha szakember segítségét vesszük igénybe?

Az esetek többségében szőrtelenítést otthon, szakember nélkül is meg tudjuk oldani, ha betartunk néhány alapszabályt, rászánjuk a kellő időt, figyelünk a higiéniára és a bőr előkészítésére, illetve a szőrtelenítés utáni bőrápolásra, akkor nem lesz semmi gond. A legjellemzőbb probléma, amikor felkészületlenül állunk neki a szőrtelenítésnek vagy rosszul mérjük fel a képességeinket.

A legtöbb otthoni baleset az intim szőrtelenítésnél történik, ami érthető, hiszen ez egy eleve érzékeny, sérülékeny terület, amit nem is látunk rendesen.

Egy rossz mozdulat könnyen vezethet hámsérüléshez, de akár komolyabb, vérző sebet is ejthetünk magunkon. Megfelelő kezelés nélkül a sérült vagy irritált bőrfelület gyulladásba jön, ami aztán egy sor hetekig tartó kellemetlen tünet okozója lehet.

glamour plusz ikon Mihalik Enikő: „Sosem gondoltam, hogy szép vagyok, a mai napig nem gondolom ezt”

Mihalik Enikő: „Sosem gondoltam, hogy szép vagyok, a mai napig nem gondolom ezt”

Milyen elő- és utóápolási módszereket javasolsz?

A biztonságos szőrtelenítés alapvető feltétele, hogy a bőrünk egészséges, hidratált és rugalmas legyen. Ha nincs megfelelő állapotban, a szőrtelenítés szinte biztosan bőrproblémához vezet.

Intim szőrtelenítés előtt elengedhetetlen a bőr megfelelő előkészítése és utóápolása, de még jobb lenne, ha intim bőrápolással nemcsak a szőrtelenítés apropóján foglalkoznánk, hanem a mindennapi rutin részévé válna.

A nem megfelelő minőségű vagy rosszul alkalmazott intimkozmetikumok használata inkább árt, mint használ. Kiválasztásuknál ügyeljünk arra, hogy az alkalmazkodjon az intim bőrtípusunkhoz. A legbiztosabb megoldás, ha az intim szőrtelenítést eleve intimkozmetikai környezetben végeztetjük, így elkerülhetjük a kellemetlenségeket.

3+1 tipp, ami megkönnyíti a szőrtelenítést:

  1. Fontos, hogy a bőrünk kellőképpen hidratált legyen a szőrtelenítés előtt - radírozzunk rendszeresen, de a szőrtelenítést követő napokon ne használjunk peelinget!
  2. Intim területeken kerüljük a cukor tartalmú készítményeket!
  3. A szőrtelenítés után fellépő bőrpír vagy gyulladás kezeléséhez használt intimkozmetikumok kiválasztásához kérjük intimkozmetikus szakember véleményét vagy tájékozódjunk intimkozmetikai oldalakon!

+1. Kerüljük a mesterséges illatanyagokkal és tartósítószerekkel rendelkező készítményeket, ha lehetőségünk van rá, használjunk natúr, vegán intimkozmetikumokat!

Glam-tipp: Ha érdekel, milyen az intim bőrtípusod és milyen szőrtelenítési megoldás számodra a legideálisabb, mivel ápold szőrtelenítés előtt és után a bőröd, látogass el a naturiti.hu oldalra és töltsd ki a kérdőívet!