Az öt leghatékonyabb illóolaj, aminek minden háztartásban ott a helye
Az illóolajok gyógyító ereje ma már nem boszorkányság hanem tudomány és olyan tudás ami mindenkinek hasznos lehet a hétköznapokban. Az illatok mindig is körülvettük bennünket, akárcsak a növények. Vajon mennyire merjük használni ezeket az ősi erőket a XXI században?
Sokan járnak kozmetikushoz, sokan használnak illóolajokat és olyanok is akadnak akik a kettőt egybe teszik. Az illóolajokat legtöbbször növényekből, növények virágaiból vagy épp gyümölcsökből nyerik. A velük foglalkozó tudomány az aromaterápia, aminek két nagy iskolája van: az angol és a francia.
Az angol iskolának a lényege, hogy csak belélegezve használják, a francia iskola viszont teljes mértékben felhasználja az illóolajat, bőrre kenve, és belélegezve egyaránt. Így vagy úgy, az tény, hogy nem hiába hívják terápiának, hiszen gyógyítanak: testileg, lelkileg, mentálisan.
A legfontosabb, hogy csak olyan illóolajat szabad használni, ami bevizsgáltan 100% - ban tiszta és természetes anyagokat tartalmaz, legyen szó tisztán egynemű olajról vagy kevertről. Ami megelőzte az illóolajakat, az a gyógynövényekből kialakult előzetes tudás és tapasztalat. Az aromaterápia csodálatosan ötvözi az orvosi hozzáállást, a nép hagyománnyal – annak összes tapasztalatával és tradíciójával amit tiszteletben tart.
Terápia illóolajjal
A XX. század elején mikor a francia aromaterápia iskola atyja - R.M. Gattefossé – az égési sérülését hatásosan gyógyította levendula illóolajjal, elkezdtek különféle kutatásokat végezni a fertőtlenítő hatásáról és egyre többféle illóolajat tudtak beemelni ebbe a körbe.
A gyerekkorunkból ismert levendula illóolaj, ma már össze sem hasonlítható a hazai kistermelők által készített BIO minősítésű illóolajjal. Míg régebben valóban akár orvosi célokra is használták, különféle sérülések kezelésre a XXI.században a legtöbbet inkább mentális eredetű panaszokra fordítjuk – mint a stressz, rossza alvás vagy motiválatlanság.
Ettől függetlenül érdemes utána járni melyik növény illóolaja, mire használható, mert a házi patikánkat könnyen ki tudjuk egészíteni ezekkel a kis és nagyon hasznos olajokkal, amik segíteni tudják a gyógyulásunkat.
Vannak szakemberek, akik különleges képességgel egyesítik az aromaterápia és a kozmetika erejét, hogy nemcsak a testre, hanem a lélekre is hatással legyenek. Szoják Zsanett, aki végzett aromaterapeuta és kozmetikus, pontosan ezt teszi. Kezelései nem csupán a bőrre koncentrálnak, hanem olyan élményt nyújtanak, amely a lelket is feltölti. Zsanett mesélt arról, hogyan találta meg az utat a két szakma között, és miként formálta hivatássá azokat.
A szakma iránti vonzalom egy különös hívással indult, meséli Szoják Zsanett. „Igazán nem tudom megmagyarázni, egyszerűen hívott. Azt éreztem, hogy nekem ezt el kell végeznem, bár nem volt alapos indokom rá” – mondja a terapeuta, aki arra is visszaemlékszik, hogy mielőtt 2004-ben beiratkozott volna a kozmetikus iskolába, nem járt kozmetikushoz, és nem is volt rálátása a szakmára. Az első lépések után még nem is gondolta volna, hogy egy olyan hivatást választott, amely folyamatos fejlődésre ösztönzi.
„Minden nap jobb akarok lenni, mint tegnap” - vallja a kozmetikus, akinek az aromaterápia később jött az életébe, de azóta mindennapos szerepet kapott nemcsak a munkájában, hanem a családja életében is. Szoják Zsanett szerint a test és a lélek elválaszthatatlan egységet képez, különösen akkor, ha ápolásról van szó.
A testet nem lehet különválasztani a lélektől.
Magyarázza a kozmetikus, akinek fontos, hogy minden kezelést tisztelettel, alázattal és szeretetteljes odafigyeléssel végezzen. Hangsúlyozza, hogy a természetes kozmetikumok és növényi esszenciák nemcsak a bőrt, hanem a lelket is képesek ápolni. „A növényi esszenciák olyan elemi erővel bírnak, hogy hatással vannak az idegrendszerünkre is. Képesek megnyugtatni, stimulálni, és építeni minket, kívül-belül egyaránt” – teszi hozzá Szoják Zsanett.
Apró cseppek, óriási hatékonyság
„Az aromaterápia erejét és hatékonyságát sokan alábecsülik” – jegyzi meg Zsanett, aki szerint gyakran gondolják úgy, hogy az illóolajok csak azért vannak jelen a kozmetikumokban, hogy illatosítsanak. Valójában azonban az illóolajok hatóanyagok is, amelyek összetett hatást fejtenek ki a testre és a lélekre.
Zsanett hangsúlyozza, hogy ez csak akkor igaz, ha prémium minőségű, bevizsgált olajokról van szó. „A növények többféle okból állítják elő az illóolajokat: védenek a fertőzésektől, elriasztják a kártevőket, gyógyítják a növény sérüléseit, segítik a beporzást. Ha a növények ilyen okosan hasznosítják őket, akkor mi is tanulhatunk tőlük” – mondja mosolyogva.
Az illóolajok tehát nem csupán bőrre gyakorolt hatásuk miatt fontosak, hanem azért is, mert belélegezve az agyba és a véráramba is eljutnak. „Az illóolajok vegyületei szabályozzák az immunrendszert, a hormonháztartást, a keringést és az idegrendszert is. Ezért van az, hogy amikor jó minőségű illóolaj tartalmú kozmetikumot használunk, nemcsak a bőrünket ápoljuk, hanem a lelkünket és testünket is” – magyarázza Zsanett.
Mindezt szem előtt tartva, Zsanett minden kezelését személyre szabottan állítja össze. Bár a vendégek gyakran ugyanazt a kezelést kérik, minden alkalom egy kicsit más. „Miért? Mert változunk. Minden nap. Másra van szükségünk ma, és másra holnap” – teszi hozzá. Úgy véli, ha már annyi mindent lehet egyedivé tenni az életben, miért ne lehetne az arckezeléseket is? Zsanett határozottan hiszi, hogy a személyre szabott kezeléseké a jövő.
Az arckezeléseknél nemcsak a bőr pillanatnyi állapotát kell figyelembe venni, hanem azt is, mire van szüksége a léleknek. „A bőrt nem lehet különálló szervként kezelni. Holisztikus megközelítéssel, egységben kell ápolni, hogy életünk végéig mutathassa belső ragyogásunkat” – vallja.
Zsanett szerint a feltöltődésre szánt idő megfizethetetlen és elengedhetetlen, nemcsak saját magunk, hanem a környezetünk számára is. A mentális egészség fontos része, amelyre az illóolajok és a szakemberek segítségével otthon is könnyen odafigyelhetünk.
A leghatásosabb illóolajok a szakértő szerint
- Levendula: Az egyik legismertebb illóolaj mégis keveset tudunk róla. Az egyik legismertebb jegye, hogy nyugtat. Azt már kevesebben tudják, hogy a testre gyulladáscsökkentő hatása is van. Megfázás, betegség esetén pár csepp a fürdővízbe vagy a lábfürdőbe csodákra képes. Ha diffúzorba cseppentjük, akkor harmonizáló hatása érvényesül. Lefekvés előtt pár órával már lehet kapcsolni, hogy teljes nyugalomba tudjuk álomra hajtani a fejünket.
- Teafa: Ha az egészségre gyakorolt hatását nézzük, akkor nagyon magas a vírus és baktérium ölő hatása. Érdemes egy cseppet a tenyerünkbe cseppenteni tömegközlekedés használata után például. De ha otthon a felmosó vízbe cseppentünk 3-5 cseppet, akkor azzal a vízzel felmosva nem csak felmosunk, hanem fertőtlenítünk is egyet a lakásban. Amennyiben pedig párologtatni szeretnénk, akkor a térfertőtlenítésen kívül tisztító hatása is van.
- Citrom: A citrom illóolaja az egyik úgy nevezett pártatlan illóolaj, mert az illatával mindenki tud egyesülni. A citrom illóolajának baktériumölő és nyiroktonizáló hatása a legismertebb, használjuk bátran légúti megbetegedések esetén is. Ha teret szeretnénk frissíteni, akkor bátran használjuk ezt az illóolajat, mert emellett még boldogságérzetet is kelt és fényességet.
- Eukaliptusz radiata: Az eukaliptusz illatát szinte mind közül felismerni a legkönnyebb, mert annyira jellegzetes, sokak számára erőteljes illata van. Ennek az illóolajnak nagy hasznát vehetjük a beteges időszakban, mert légzéskönnyítő hatása a legismertebb, emellett pedig energetizál. Ha pedig párologtatjuk, akkor érvényesül a vírusölő hatása és semlegesíti a negatív energiákat.
- Menta: A menta illóolaj igencsak sokrétű és sokféleképpen lehet felhasználni, attól függően mi a panaszunk. Legismertebb hatása, hogy gyomorbántalmak esetében emésztés serkentő. Valamint légzéskönnyítő is egyben. Így az őszi-téli időszakra igazán kiváló ha kéznél van. A teret pedig frissíti és energetizálja.