Az influenszerektől a szépségszakértőkig mindenki a gua sha köveket használja, de tényleg jók valamire ezek az ásványok?

Vajon felfújt lufi vagy hatásos szépségápolási eszköz a gua sha?
Vajon felfújt lufi vagy hatásos szépségápolási eszköz a gua sha?
Fotó: andreswd/Getty Images

A gua sha kövek nem Tiktok influencerek random találmányai, hanem évszázadok óta használt kínai alternatív szépészeti és gyógyászati kiegészítők, melyek hatása többszörösen bizonyított.

A gua sha nem más, mint egy kínai masszázstechnika, ami a meridiánrendszer (az emberi testben futó, szétágazó energetikai rendszer) stimulálására jött létre. Jelentése szerint gua, azaz simító, sha, azaz vörös, melyek a kínai masszírozás jótékony hatásaira utalnak. Ez a masszázs ugyanis jótékony, nagyon is, ugyanis rendkívül jót tesz a szervezetnek – az arcon és a testen alkalmazva is.

Nem csoda, hogy a modern szépségipar is beleszeretett

Segítségével 400%-kal jobban áramlik a nyirokkeringés, gyorsabban méregtelenítődik a szervezet, az arcon alkalmazva pedig feszesebbé, simábbá, kontúrozottabbá, ragyogóbbá, egészségesebbé válik a bőr. Ezt a masszázstechnikát a gua sha masszírozó kővel szokták elvégezni, ami igazából nem más, mint egy olyan háromszög alakú kő, aminek két apró lába van. A hagyományos kínai orvoslás szerint ezeket a köveket a zöld színű jádéből és a rózsakvarcból szokták elkészíteni – apró különbség van a kettő között, érzetre viszont igazából nem sok.

A jádét a problémás, érettebb bőre szokták javasolni, mert gyulladáscsökkentő hatása van, a rózsakvarcot pedig a feszültség- és stresszoldó hatásai miatt szeretik, állítólag pozitív hatással van az arcbőrre, nyugtatja a bőrpírt. Bár ezekre a holisztikus, kristályos hatásokra orvosi, tudományos bizonyíték még nincs, akkor is érdemes kipróbálni őket, ha nem feltétlenül hiszünk az ezoterikus dolgokban. Érzetre rendkívül kellemesek, enyhén hűvös élményben részesítik a bőrt, fizikai jótékony hatásuk pedig közismert – még a szakértők szerint is.

„A gua sha kő számos dologra lehet jó. Ilyen például a vérkeringés serkentése, a nyirokkeringés javítása, az izomfeszültség enyhítése, valamint a ráncok és finom vonalak csökkentése. Szinte mindenkinek szoktam javasolni a bőrápolási rutin részeként, 20-25 éves kortól, mert nagyon jót tesz a bőrnek és a tónusoknak.

Azoknak mindenképpen érdemes kipróbálni, akik szeretnék javítani az arcuk kontúrját, hiszen ez a gua sha masszázs a finom vonalakat is csökkenti, sőt, segít megőrizni a bőr fiatalos megjelenését és rugalmasságát!” – mondja Domján Klaudia kozmetikus, tudatos bőrápolási szakértő, aki már magán az arcjógán belül is szokta javasolni a vendégeinek a gua sha kő használatát.

„Az arcjóga mindenképpen hozzájárul ahhoz, hogy egészséges, szép és feszes, tónusos arcot kapjunk. Erre egyik eszköz lehet pedig a gua sha kő. A személyes véleményem szerint már napi 10 perc használattal látványos eredmény lehet vele elérni, ezt a saját bőrömön tapasztaltam.”

glamour plusz ikon A bőrápolásra hiba esztétikai tényezőként tekinteni, hiszen egészségügyi szempontból is meghatározó

A bőrápolásra hiba esztétikai tényezőként tekinteni, hiszen egészségügyi szempontból is meghatározó

Elsőre ijesztőnek tűnhetnek, de könnyű elsajátítani a helyes használatukat

De hogyan is kell egy ilyen követ használni? Mert elsőre elég ijesztőnek tűnik a kő megjelenése: kemény, nehéz, néhol éles, egy óvatlan mozdulattal akár sérülést is lehet vele okozni a bőrön. A laikusok épp ezért, a legtöbbször félve nyúlnak hozzá ehhez az eszközhöz: sokuknak fogalmuk sincs róla, mi ez a kő, ha találkoznak eggyel a drogériában. Mindezek ellenére nem kell megijedni tőle, mert bár nem jár hozzá használati útmutató, rendkívül könnyen el lehet sajátítani, hogyan kell használni.

Először is azt fontos tudni, hogy a gua sha követ elsősorban az arcon használják, de a test különböző pontjait is lehet vele masszírozni. Az arcon négy különféle területen lehet használni: az egyik ilyen az arc, a másik a homlok, aztán jön a szemkörnyék, valamint a nyak és az áll vonala. Második lépésként, azt kell tudnod, hogy a követ sosem az élével, hanem a lapjával kell használni. Ez azt jelenti, hogy nagyjából mindig 15-20°-os szöget kell, hogy bezárjon.

Ezen kívül viszont az arc formájához igazítható az összes része, tehát nincs olyan, hogy valaki rosszul fogja meg, mert mindig az arcra vagy az arcba simul. Úgy is mondhatnánk, hogy ne úgy tartsd ezt a követ, mintha egy ceruzát nyomnál a rajzlapra, hanem mintha dőlve színeznél vele. Ennek hiányában akár sérüléseket is okozhatsz vele. A gua sha kő szélei ugyanis lekerekítettek, azért élesebbek a semminél.

Semmi jót nem fogsz vele tenni az arcodnak, ha túlságosan a bőrhöz szorítod, ha erősen húzogatod és nyomogatod vele a bőrödet, maximum a bőrrétegeket, a szöveteket fogod megsérteni vele és véraláfutást okozol. Normál esetben viszont semmi ilyet nem szabad, hogy tapasztalj: legfeljebb annyit, hogy kicsit élénkebb lesz tőle az arcod színe.

A mozdulatok

A kulcs tehát az, hogy lazán fogd és döntve, oldalt, úgy, hogy simuljon az arcodra, de azért ne fektesd teljes egészében rá. A harmadik fontos dolog, amit tudnod kell, hogy mindig felfelé ívelő mozdulatokkal dolgozz, soha ne lefelé vidd a követ. A dekoltázstól felfelé, a nyakon át, az arc vonaláig, az áll hegyétől egészen a fülek tövéig. Az orrnyeregtől egészen a szemöldök végéig, valamint a homlokon pedig a szemöldöktől kezdve egészen a hajtőig.

Fontos még tudnod, hogy a követ önmagában nem érdemes használni, előtte mindig kend be az arcodat olajjal. (De a szérumok és a krémek is jól működnek, csak azok gyorsabban beszívódnak a bőrbe). A szakértő szerint például érdemes olyan olajokat vagy szérumokat használni, amelyek vitaminokat és antioxidánsokat tartalmaznak, mert azok extrán fokozzák a bőr hidratáltságát.

glamour plusz ikon Így használd helyesen a növényi olajokat az arcbőröd típusa szerint

Így használd helyesen a növényi olajokat az arcbőröd típusa szerint

A fent javasolt mozdulatokat legalább ötször érdemes elvégezni egymás után, de vannak olyanok is, akik tízszer is megcsinálják. Érdemes beleépíteni a rutinba, mert napi pár perc önmagában még nem befolyásol semmit, ha viszont minden egyes nap csinálod, akkor néhány hét múlva már egészen biztosan látni fogod az eredményt. „Ha pedig nem vagy biztos a kő használatában, az oldalamon és a közösségi médiás felületeimen több videó is van erre vonatkozólag” – tette hozzá a kozmetikus.

Tényleg egy csodaszer?

„Ahogyan már említettem, a gua sha köveknek kiegészítő hatása van a bőrápolási rutin részeként, hiszen javítja a bőr vér- és nyirokkeringését. De a krémeket, szérumokat nem helyettesíti, mert önmagában nem nyújt hidratáló, tápláló és védő hatást!” – mondja a szakértő. A gua sha használatától nem múlnak el a ráncok, nem leszünk babaarcúak tőle úgy és abban a formában, ahogyan a legtöbb influencer próbálja azt előadni, de tartós használattal nagyon jól járhatunk vele.

Továbbá érdemes tudni, hogy csak a rendszeres és hosszútávú használat hozhat jó eredményeket, de nem szabad türelmetlenkedni, mert ez is minden személynél, minden bőrtípusnál és testnél egyéni változás, saját ütemben. Ettől független nem érdemes félre tenni polcon és soha nem nyúlni hozzá, nagyon hasznos arcápolási kiegészítőről van szó. „A kő használata elősegítheti a bőr mélyebb tisztulását, ami hozzájárulhat a pórusok kitisztulásához és a bőrápoló termékek hatékonyabb felszívódásához.

Azok használatát viszont egyáltalán nem helyettesíti! Én azért is szeretem annyira ezeket köveket, mert segítenek még hatékonyabban bejuttatni a bőrömbe az értékes hatóanyagokat” – mondja Domján Klaudia. Annál is inkább, hiszen egy természetes és kíméletes bőrápolási megoldásról van szó, ami tényleg jó a bőrnek – igaz, csak akkor, ha tudatosan és rendszeresen használjuk őket.