Minden, amit tudni akartál a géllakkról, de eddig nem volt kitől megkérdezni: szakértőt kérdeztünk

A géllakk verhetetlen trend évek óta, de megvannak a veszélyei is
A géllakk verhetetlen trend évek óta, de megvannak a veszélyei is
Fotó: StefaNikolic/Getty Images

A géllakk évek óta verhetetlen választás azok körében, akik hosszan tartó, természetes megjelenésű körmöket szeretnének. De vajon minden helyzetben biztonságos? Mit nem tudtunk eddig a körmeinket fedő anyagról? Oszlassuk el a tévhiteket! Nagy-Markó Fanni kézápoló és műkörömépítő kérdeztük a manikűrözés legnépszerűbb formájáról, hogy megtudjuk, miért hódította meg ilyen gyorsan a világot a géllakk, illetve mikor javasolt, és mikor tilos használni, valamint az otthoni géllakkozásra is kitérünk.

Az elmúlt évtizedben a géllakk valósággal meghódította a körömszalonokat, sőt az otthonokat is. Egyre többen választják a különböző megoldások helyett, legyen szó épített műkörömről, ragasztott tipről vagy körömlakkról. Ennek pedig egyszerű oka van: a géllakk verhetetlen a piacon.

Míg korábban a porcelán- és műköröm dominált, mára a géllakk a legnépszerűbb választás, hiszen természetesebb hatást kelt, és kevésbé károsítja a körmöket, mint a társai. Ráadásul könnyebb eltávolítani, ami megint csak nagy előnyt jelent az épített műkörömmel szemben” – mondja Nagy-Markó Fanni, aki szerint a géllakk valóban a legoptimálisabb választás a nők számára, akik ápolt kézfejre vágynak, de nem szeretnének hosszú órákat bajlódni ezzel. A géllakkot egyébként két technika szerint alkalmazzák: az egyszerű és az erősített géllakk.

glamour plusz ikon Téged is nosztalgiával töltenek el a kétezres évek színpompás sminktermékei? Van egy jó hírünk

Téged is nosztalgiával töltenek el a kétezres évek színpompás sminktermékei? Van egy jó hírünk

Az egyszerű géllakk a köröm felületére vékony rétegekben kerül fel, így könnyen eltávolítható. Az erősített változat viszont extra réteget ad hozzá, amely nagyobb tartósságot biztosít, akár négy-öt hétig is kitart. „Az erősített géllakk azok számára lehet ideális, akik szeretnék hosszabb ideig élvezni a körömszalonban készített hatást anélkül, hogy vissza kellene menniük” – mondja Fanni.

Mikor érdemes szünetet tartani?

Gyakran felmerül a kérdés, hogy szükséges-e pihentetni a körmöket a géllakk használata közben. A válasz attól függ, hogy milyen gyakran használjuk a géllakkot, és mennyire tartós anyagot alkalmazunk. Egyesek szerint, ha valaki folyamatosan géllakkal fedi a körmeit, legalább évente egyszer érdemes egy-két hét szünetet tartani, hogy a köröm természetesen regenerálódhasson.

Bár a köröm egy elhalt keratinos réteg, és elvileg nincs szüksége pihenésre, a reszelés és a rendszeres UV-lámpás kötés hosszú távon vékonyíthatja a körömlemezt. A pihentetés nem előírás, megfelelően előkészített körömre kent géllakk nem okozhat problémákat” – magyarázza Fanni, majd rögtön hozzáteszi, hogy ha valaki észreveszi, hogy a körme vékonyabb lett, gyengébbé vált, érdemes hosszabb szünetet tartani, vagy akár géllakk nélküli körömápolásra váltani egy időre.

Mikor nem ajánlott a géllakk?

Vannak olyan élethelyzetek, amikor érdemes kerülni a géllakkot. Terhesség alatt például az orvosok kérhetik, hogy távolítsuk el a géllakkot vagy a műkörmöt. Fanni szerint ennek fő oka az, hogy az orvosok könnyebben ellenőrizhetik a köröm természetes színét, amely fontos jelzéseket adhat műtét közben.

A köröm színe az oxigénhiány egyik első jele, és ha bármilyen anyag takarja, nehezebb felismerni ezt az állapotot.

Elsősorban ezért javasolt, hogy szülés vagy műtét előtt ne csináltassunk géllakkot. Viszont, ha még ekkor sem akarjuk elengedni az ápolt körmöket, választhatjuk azt a megoldást is, hogy csupán az egyik körmünket hagyjuk üresen a beavatkozás előtt. Ami a géllakk és az egészségügy közötti kapcsolatot illeti, komolyabb kezelések, például kemoterápia esetén is érdemes odafigyelni.

glamour plusz ikon Önkifejezésnek indult, mára a Gucci Beauty is felfigyelt Magyar Eszterre és a Makeupbrutalism-re

Önkifejezésnek indult, mára a Gucci Beauty is felfigyelt Magyar Eszterre és a Makeupbrutalism-re

Ennek oka, hogy a kemoterápia gyengíti a körmöt, ezért ilyenkor nem ajánlott tovább vékonyítani a körmöt, habár nem is érdemes lemondani a géllakkról, hiszen plusz védő szerepet is betölthet. „A géllakk egy extra védelmet ad annak, akinek valamilyen kezelés miatt elvékonyodott a körme. Ilyenkor az erős lakk réteg segít megelőzni, hogy a vékony köröm folyton letörjön vagy beszakadjon.

Az otthoni géllakkozás veszélyei

Bár egyre többen kísérleteznek vele, kockázatos megfelelő tudás nélkül géllakkozni otthon. Mivel az otthoni géllakkozás során sokszor nem a legmegfelelőbb eszközökkel és technikákkal dolgozunk, így komoly sérüléseket is okozhatunk. „Az otthoni géllakkozás egyik legnagyobb kockázata a bőrfeltoló eszköz helytelen használata. Érdemes tudni, hogy ha túl erősen nyomjuk meg a bőrt ezzel a mini lapáttal, vagy túl mélyre toljuk a bőrt, akkor sérülni fog a köröm mátrixa, ami hullámos körömnövekedést okoz” – figyelmeztet a szakértő.

Ha pedig valaki megsérült körmöt továbbra is géllakkal fedi, az további károsodáshoz vezethet, és a köröm véglegesen leeshet. Az is tény, hogy az otthoni UV-lámpák gyakran nem ugyanolyan minőségűek, mint a professzionális eszközök, és ha valaki hajlamos rá, annál irritációt és allergiás reakciókat válthat ki. „Az allergiás reakciók gyakran a köröm körüli bőr kipirosodásában vagy viszketésében jelentkeznek. Ilyenkor fontos, hogy azonnal eltávolítsuk az anyagot, és konzultáljunk egy szakemberrel, hogy elkerüljük a komolyabb szövődményeket.

glamour plusz ikon Bőrrákkal fenyeget, mégis úgy tűnik, a szoláriumot nem lehet örökre száműzni

Bőrrákkal fenyeget, mégis úgy tűnik, a szoláriumot nem lehet örökre száműzni

Géllakk allergia: hogyan ismerhetjük fel?

Bár ritka, de előfordulhat, hogy valaki allergiás reakciót tapasztal a géllakk hatására még egy szakszerűen végzett géllakkozás után is. Az allergia jelei általában a lakk felvitele után néhány órával, esetleg egy nappal később jelentkeznek. „A leggyakoribb allergiás tünetek közé tartozik a köröm körüli bőr kipirosodása, viszketése vagy duzzanata. Ha valaki ilyen tüneteket észlel, azonnal le kell szednie a géllakkot, és magának a géllakkot felhelyező szakembernek soron kívül is fogadnia kell a vendéget, aki ilyen panasszal jelentkezik.

Manapság már léteznek hema-mentes géllakkok, amelyek kevésbé allergizáló hatásúak. Fanni azonban figyelmeztet, hogy bár ezek a termékek csökkentik az allergiás reakciók kockázatát, nem biztosítják a teljes védelmet. Az allergiára hajlamos embereknek mindig ajánlott konzultálni egy szakemberrel, mielőtt új típusú géllakkot próbálnak ki.