Elég, ha csak nyáron használunk fényvédőt? Szakértőket kérdeztünk

Bőrápolási trendek jönnek-mennek, de egyvalami örök, és mostanra korántsem szezonalitáshoz kötött: a fényvédő használata
Bőrápolási trendek jönnek-mennek, de egyvalami örök, és mostanra korántsem szezonalitáshoz kötött: a fényvédő használata
Fotó: Földi Ádám

A bőrápolási trendek jönnek-mennek, a fényvédelem azonban úgy tűnik, még hosszú ideig a figyelem középpontjában marad. Olyannyira, hogy már nem csupán nyáron beszélünk róla.

Szokásainkon nem egyszerű változtatni, és pontosan tudjuk, mennyivel izgalmasabb egy új rúzst vagy arckezelést kipróbálni, hiszen mindenki szereti a gyors és látványos változásokat. A tudatos bőrápolás rajongói azonban jól tudják, hogy a mindennapos fényvédelem az egyik legfontosabb dolog, amit az ember tehet arcbőre egészségének és szépségének megőrzése céljából.

„A leégés a leggyorsabb és egyben leginkább látható jele annak, hogy a bőrünket negatív hatás éri, azonban hosszú távú és kevésbé látható tünetei is vannak annak, ha a megfelelő védelem nélkül a napon tartózkodunk. Ilyen a napallergia kialakulása, az oxidatív stressz, az elasztin- és kollagénrostok roncsolódása, a hiperpigmentáció vagy éppen a bőr korai öregedése. Fényvédelemre egész évben szükségünk van, hiszen az UVA-sugarak télen is elérik bőrünket. Felhős időben ugyan a hőérzetünk nem indokolja, azonban a napsugárzás negatív hatásai ilyenkor is érvényesülnek” – figyelmeztet Szántai Szilvia, a Bioderma szakértője.

Matekozzunk!

Elégedetten hátradőlhetünk, mert minden reggel az arcápolási rutinunk legutolsó lépéseként felvisszük a fényvédőt. Vagy mégsem? Bár sok szituációban mondhatjuk, hogy a szándék a lényeg, a fényvédelem esetében különösen fontos a helyes alkalmazás. A szakértő elmondta, hogy a védelmet az arcunkon megközelítőleg egy teáskanálnyi, míg a teljes testünkön két evőkanálnyi mennyiséggel tudjuk biztosítani. Emellett fontos, hogy rendszeresen ismételjük meg a fényvédő alkalmazását. A számolgatás itt azonban még nem ér véget.

„Az SPF érték megmutatja, hogy mennyire véd a fényvédő az UVB-sugarak ellen. Fontos kiemelni, hogy ez csupán az UVB-sugárzásra vonatkozik, az UVA-sugarak elleni védelmet más módon jelölik. Mindig olyan terméket válasszunk, ami az UVB- és UVA-sugarakról egyaránt óvja bőrünket. A bőr természetes módon is védekezik, ennek köszönhetően egy felnőtt átlagosan húsz percet tud eltölteni a napon, anélkül, hogy leégne.

Anthelios UVMUNE 400 láthatatlan napvédő fluid LA ROCHE-POSAY 7299 Ft/50 ml (145,98 Ft/1 ml)Photoderm NUDE Touch MINERAL SPF50+ színezett fényvédő BIODERMA 7920 Ft/40 ml
Fotó: Földi Ádám

Ha fototípusunknak megfelelően húsz percet tölthetünk a napon leégés nélkül és egy harmincas faktorszámú fényvédőt használunk, akkor hússzor harminc percet, vagyis maximum hatszáz percet napozhatunk leégés nélkül. Ezen faktorok segítségével tudjuk kiszámítani, illetve meghosszabbítani a napon való tartózkodás időtartamát. Az SPF faktor ezen kívül megmutatja azt is, hogy az UVB-sugarak mekkora arányától vagyunk védettek. Az SPF50-es fényvédők az UVB-sugárzás 1/50-ét engedik át, azaz 98 százalékban védenek, még az SPF 30-as termékek esetén az UV-sugarak 1/30-t engedik bőrükbe, így 96,7 százalékot szűrnek ki.”

glamour plusz ikon Tényleg lassabban öregszünk a jógától és a meditációtól?

Tényleg lassabban öregszünk a jógától és a meditációtól?

Párválasztó

Azt már tudjuk, hogy a fényvédelem mindenki számára elengedhetetlen, viszont mindenki bőre más és más – így más az is, ki milyen fényvédőt visel szívesen. Ma már szerencsére többféle típusból választhatunk: vannak fizikai vagy inorganikus, kémiai vagy organikus fényvédők is. Ezek az elnevezések gyakorlatilag azt jelölik, milyen típusú fényvédő szűrőket tartalmaz egy adott termék. A fényvédők különböző típusairól Komjáthy Zsuzsanna, a Skinsmart.hu szakértője mesélt.

„Akár organikus (kémiai), akár inorganikus (fizikai) szűrőről van szó, nagyrészt a sugarak “elnyelésével” és hővé alakításával működik és véd minket a káros UV sugaraktól, emellett pedig a fizikai szűrők a sugarak egy kis részét (körülbelül öt százalékát) vissza is verik, akár egy tükör. Hogy mi alapján érdemes választani, egyéni preferencia kérdése, mert mind az organikus, mind az inorganikus fényvédőknek megvannak a maguk előnyei és hátrányai. Az inorganikus (vagyis fizikai) fényvédők általában jobban beválnak érzékeny bőrre, és stabilabbak is maradnak UV sugárzás hatására.

Hátrányuk viszont, hogy gyakran fehéres réteget hagynak a bőrön, és jellemző rájuk egy jellegzetes érzetük emiatt, amit nem mindenki szeret. Persze vannak kivételek is, a Paula’s Choice közönségkedvenc fényvédője, a Resist Super-Light Wrinkle Defense SPF 30 például egy színezett fizikai fényvédő, fehéres réteg és „bukósisak-érzet” nélkül. Az organikus, vagyis kémiai fényvédők előnye ezzel szemben, hogy nem hagynak fehéres réteget, és kozmetikailag elegánsabb, könnyedebb formulákat tesznek lehetővé.

Ez különösen akkor fontos, ha a bőröd kombinált vagy zsíros. Az is előnyük, hogy ez a technológia rendkívül magas UVA védelmet és tartósságot is lehetővé tesz, ezért ha pigmentfoltokra hajlamos vagy, vagy csak fontos számodra a bőröd fiatalságának megőrzése, akkor érdemes lehet ilyet választani. Az én kedvenceim ebből a kategóriából például az EVY Technology fényvédő habok. Az organikus technológia hátránya azonban, hogy ezek a fényvédők UV hatására kevésbé stabilak, mint az inorganikusak (bár ma már szerencsére sok stabilizálás technológia is van), és – főleg a régi motoros szűrők – gyakrabban okozhatnak érzékenységi reakciót a bőrön.”

glamour plusz ikon Tényleg olyan sokat tudnak a luxus testkezelések? Kipróbáltuk őket!

Tényleg olyan sokat tudnak a luxus testkezelések? Kipróbáltuk őket!

A fényvédők új generációja

„Mint bőrgyógyász úgy gondolom, hogy a mindennapos fényvédelem az egyik legfontosabb dolog, amit az ember tehet arcbőre egészségének és szépségének megőrzése céljából. Azonban nem mindenki szereti vagy tudja egymásra rétegezni az arcápoló, smink és fényvédő készítményeket, és a hagyományos napozótermékeket nem is úgy fejlesztették ki, hogy erre a célra alkalmasak legyenek. A sminktermékekben pedig, ha van is SPF, az ugyan jobb a semminél, de általában nem széles spektrumú, illetve ezekből sosem kenünk magunkra olyan vastag réteget, hogy az valódi védelmet nyújtson” - magyarázza Dr. Pellion Szilvia bőrgyógyász, kozmetológus szakorvos, a La Roche-Posay szakértője.

„Éppen ezért vadonatúj kategóriát jelentenek az arcápolást és fényvédelmet ötvöző hibrid termékek, amelyek lényege, hogy a hagyományosnál hatékonyabb, magas fokú, széles spektrumú UVA- és UVB-szűrést nyújtanak, a modern fényszűrők mellett olyan technikák bevetésével is, amelyek eddig szokatlanok voltak egy nappali krémben, például annak a biztosítására, hogy az UV-szűrők a készítményben egyenletes és stabil hálót alkossanak a bőrön.

Ezenkívül ezek a készítmények erőteljes ápoló hatóanyagokat is tartalmaznak, amelyek speciális problémákra válaszolnak (pl. zsíros bőr, pigmentfoltok, ráncok), ezért következetes használatuk ugyanúgy funkcionál, mintha bármilyen speciális arckrémet használnánk a bőrproblémánkra, csak hozzáadott fényszűrő teljesítménnyel ellátva a photo-aging és az oxidatív stressz hatásai ellen.”