Beautycle: magyar innováció a fenntartható szépségápolásban
Három eltökélt nőnek köszönhetően új szintre lépett idehaza a fenntartható szépségápolás: Farkas-Iványi Kinga, Kovács Zsófia Adrienn és Varga Viktória tavaly nyáron azért dugták össze a fejüket, hogy megoldást kínáljanak a csomagolási hulladékot képző szépségápolási termékek használatára. Így született meg a Beautycle.
Egy jogász, egy közgazdász, egy környezetkutató, na meg némi muníció. Mindössze ennyire volt szükség ahhoz, hogy létrejöjjön a Beautycle közösség, ám a lányok nem érik be ennyivel: a hazai kozmetikaihulladék-gyűjtő hálózat kialakítása után a környező országokba is átültetnék modelljüket.
Mi az a Beautycle? Van tudomásotok arról, hogy a világ bármely pontján létezik hasonló megoldás?
Viki: A Beautycle elsősorban egy olyan közösség, amely azokat a környezettudatosan gondolkozó embereket tömöríti, akiket érdekel a szépségápolás is. Hitvallásunk szerint nem lemondani kell a csomagolási hulladékot képző termékek használatáról, hanem fenntartható megoldást kell találni a probléma kezelésére.
Mi, itt a Beautycle -nél vállaljuk a csomagolások gyűjtését, a hulladék szakszerű kezelését és amennyiben lehet, a csomagoló anyagok újrahasznosítását, mindezt a körkörös gazdaság elvének szem előtt tartásával.
Karafiáth Orsolya: A tánc
Zsófi: Az ötlet több szempontból is innovatív és egyedi! A világpiacon eddig csak olyan hulladékgyűjtési programok léteznek, amelyek termékmaradványokat nem tartalmazó csomagolásokat gyűjtenek, ám számtalanszor előfordul, hogy ezeket a csomagolásokat nem lehet, de nem is ajánlott a csapvíz segítségével kimosni, hiszen így a termék összetevői is az ökoszisztémába juthatnak.
Honnan jött a Beautycle ötlete? Miért pont a kozmetikai iparra esett a választásotok?
Zsófi: Fiatal korom óta áthatja az életemet a környezetvédelem, ami később a tanulmányaim során a hivatásommá is vált. (Zsófi környezetmérnök, környezetkutató szakokon végzett, mostanra a környezettudományi doktori iskolát is a háta mögött tudhatja, – a szerk.) Ennek kapcsán rengeteg környezeti problémát, káros környezeti hatást ismertem meg, mire mindez összeállt egy komplex szemléletté. Rá kellett jönnöm, hogy a klímaváltozás okozói nemcsak a cégek, hanem végső soron mi, emberek vagyunk, ennél fogva mi, fogyasztók is tehetünk a változásért!
Tavaly nyáron egy női magazinban olvastam egy hosszabb cikket a szépségápolás fenntarthatatlanságáról, és az átláthatatlan, egységesen szabályozásmentes rendszerről. Ennek kapcsán fogalmazódott meg bennem először a tettvágy! Elkezdtük kidolgozni az üzleti modellt, piackutatást végeztünk, felmértük az igényeket, beszéltünk a hulladékgazdálkodási üzleti szereplőkkel és részt vettünk egy inkubációs startup programban is. Ezalatt a pár hónap alatt született meg a Beautycle.
Irigység helyett inspiráció - így motiváld önmagad mások sikerén
Meséljetek kicsit a folyamatokról! Hogy néz ki egy hetetek?
Viki: Jelenleg a hálózat bővítésén és a jövőbeli partnerek, tervek és kampányok előkészítésén dolgozunk, de számtalan megkeresés érkezik a fogyasztóktól is, akinek próbálunk szakszerű segítséget nyújtani a gyűjtőpont rendszer használatához! A közösségi média oldalainkon keresztül törekszünk a szemléletformálásra is: iskolákba, multinacionális vállalatokhoz, fesztiválokra is járunk edukatív előadásokat tartani a témában: nem lehet elég korán kezdeni a nevelést!