Terjednek az illegális töltőanyagok az esztétikai kezelésekben, az összetevők gyulladást, fertőzést vagy akár szövetelhalást is okozhatnak
Az esztétikai beavatkozások népszerűsége ugrásszerűen nőtt az elmúlt években, és ez alól Magyarország sem kivétel. Egyre többen választják az arc- és szájfeltöltést, hiszen már néhány tűszúrás látható eredményt hoz. Tartósabb, mint a smink, könnyebb, mint az arcjóga és még a fotókon is jól mutat. Csakhogy egyre több olyan esetet ismerünk, ahol illegális töltőanyagokat fecskendeztek az arcba. Ez pedig pontosan olyan káros, mint amilyen ijesztően hangzik. De milyen mellékhatásokkal jár ez a fajta csalás? Egy esztétikai szakorvost kérdeztünk a témában.
A közösségi médiának köszönhetően egyre kevesebben érik be a természetes esztétikai kezelésekkel. Habár valójában egy hámlasztás vagy festés sem feltétlenül nevezhető természetes megoldásnak, mindenesetre még mindig közelebb áll a valósághoz, mint a mesterséges töltőanyagok fecskendezése az arcbőrbe. Ugyanakkor nem hibáztathatunk senkit, aki az új eljárás mellett dönt, hiszen egy profi szakember csodákat művelhet az arccal, egy jól irányított injekciózás kiemeli az arc szép oldalát és elfedi az előnytelen részeket.
Mindennek tetejében megfizethető. Igaz, Dr. Vincent Wong esztétikai szakorvos szerint éppen az ár az, amin nem érdemes spórolni. Ugyanis elég egyszer mellényúlni ahhoz, hogy életre szóló sebeket szerezzünk az arcunkon. Nézzük, milyen kockázatokkal jár egy feltöltés.
A probléma nagyobb, mint gondoltuk
Mindenekelőtt fontos tisztázni, hogy a megfelelő minőségű töltőanyagokkal végzett beavatkozások tartós és természetes hatást kölcsönöznek, a gond csak akkor van, ha illegális töltőanyag kerül a bőrbe. Erre pedig sajnos minden esély megvan, legalábbis a CDC (Centers for Disease Control and Prevention) nevű intézet egyik friss felmérése szerint, amely alapján kiderült, hogy jelenleg több mint 200 hamisított töltőanyag van forgalomban világszerte.
Dr. Vincent Wong szerint az egyik legnagyobb veszély az, hogy ezek az anyagok gyakran ismeretlen összetevőket tartalmaznak, arról nem is beszélve, hogy közel sem felelnek meg a szigorú egészségügyi szabályozásoknak. „Az illegális töltőanyagok olyan adalékanyagokat tartalmazhatnak, amelyek gyulladást, fertőzést vagy akár szövetelhalást is okozhatnak. Sőt, az anyagok blokkolhatják az erekben a váráramlatot, ami vaksághoz vezethet. Az ilyen és ehhez hasonló esetekből egyre több van.”
A szakorvos állítása sajnos sokkal közelebb áll a valósághoz, mint gondoltuk. A számok is azt mutatják, hogy az elmúlt öt évben 30 százalékkal nőtt a rosszul végrehajtott esztétikai beavatkozások száma, amelyek többsége illegális töltőanyagok használatából ered. Ezt tetőzi, hogy az ilyen jellegű szépészeti beavatkozásokat végzők szakemberek több mint kétharmada nem rendelkezik megfelelő orvosi képesítéssel.
Csak Magyarországon évente 60 olyan esetet regisztrálnak, ahol páciensek illegális töltőanyagok használata miatt tapasztalnak súlyos mellékhatásokat.
Elrettentő mellékhatások
Az illegális töltőanyagról érdemes tudni, hogy a mellékhatásaik lehetnek azonnaliak vagy hosszú távon kialakulók. „A leggyakoribb tünetek a duzzanat, bőrpír, fertőzés és fájdalom, amelyek normálisnak tűnhetnek egy esztétikai kezelés után, viszont a nem megfelelő minőségű töltőanyagok esetében napok vagy hetek után sem csökkennek.
Amikor valaki azt tapasztalja, hogy az injekció utáni időszakban is fennállnak ezek a kellemetlenségek, azonnal forduljon orvoshoz” – mondja Dr. Vincent Wong, majd hozzáteszi, az ilyen típusú töltőanyagokkal végzett kezelések során előfordulhat az is, hogy az anyag elvándorol a befecskendezés helyéről. Ennek a következtében különböző csomók alakulnak ki a bőr alatt, amelyeket csak sebészeti úton lehet eltávolítani. Mint kiderül, az ehhez hasonló esetekből egyre többet ismernek a szakemberek.
Hogyan ismerhetjük fel az illegális töltőanyagot?
A mellékhatásokat és a visszaélések számát látva jogosan merül fel a kérdés, hogy mi, laikusok mégis hogyan ismerhetjük fel az illegális töltőanyagokat? Elvégre külsőleg semmiben nem különbözik egymástól egy olyan fecskendő, amelyben jó minőségű, és amelyben silány minőségű töltőanyag van. „A legfontosabb jelzés az ár. Ha egy kezelés ára gyanúsan alacsony, az komoly figyelmeztető jel lehet. Az esztétikai kezelések során soha nem szabad spórolni, mert a következmények hosszú távon sokkal többe kerülhetnek” – magyarázza a szakorvos, aki szerint igenis a mi felelősségünk, hogy ne váljunk áldozattá.
„A pácienseknek mindig ellenőrizniük kell a kezelést végző szakember képesítéseit és azt, hogy milyen anyagokat használnak a beavatkozás során.” Kérdezzünk bátran, legyünk kíváncsiak, és ha gyanút fogunk, akkor inkább ott helyben mondjunk nemet a beavatkozás megkezdésére. Inkább kerüljünk kellemetlen helyzetbe néhány percre, minthogy hosszútávon szenvedjünk az illegális töltőanyagok miatt. Amennyiben pedig szeretnénk biztosra menni, hagyjunk időt a dolognak.
Meglehet, egy jó hírű kozmetológusnál mélyen a zsebünkbe kell nyúlni, de még mindig inkább ez, mint az olcsóbb kezelés, ami után szaladhatunk a sebészetre. Nem kell lemondani az esztétikai kezelésekről, viszont ha pillanatnyilag nem engedhetjük meg magunknak, akkor inkább gyűjtsünk még ahelyett, hogy a gyanúsan alacsony árú kezelést választjuk.