A cirkadián ritmus a bőr állapotát is befolyásolja - szakértő magyarázza el, hogy fordítsd a javadra

A bőrünk sejtjeit is befolyásolja a cirkadián ritmus - jó, ha odafigyelünk rá
A bőrünk sejtjeit is befolyásolja a cirkadián ritmus - jó, ha odafigyelünk rá
Fotó: Shutterstock

Jó lenne egy óra, amely percre pontosan jelez, hogy mikor van itt az arcápolás ideje. Merthogy nem mindegy, mikor végezzük el az arcápolási rutint. Az sem jó, ha túl korán és az sem jó, ha túl későn, ugyanis a bőrünknek saját ritmusa van. Aki pedig megtanulja követni ezt az ütemet, ugyanazokkal az arcápolási szerekkel, sokkal hatékonyabb eredményt érhet el. Nézzük, mikor van itt a szépítkezés ideje!

Bőrünk bőven több, mint egyfajta külső védőpajzs. Egy folyamatosan dolgozó szerv, amely reagál az élet minden rezzenésére, legyen szó nappalról vagy éjszakáról. Ennek oka, hogy a bőr sejtjei a cirkadián ritmus szerint működnek, vagyis egy természetes 24 órás biológiai ciklust követnek. Mondhatnánk azt is, hogy a bőrünk egy adott ritmus szerint alakul, és bár egy felboríthatatlan ritmusról beszélünk, mégis van beleszólásunk a folyamatokba. Ha tudatosan követjük, sokkal egészségesebb és ragyogóbb arcbőrt nyerünk.

De hogyan tehetjük ezt meg? Mikor, és milyen arcápolási rutinokra van szükség ahhoz, hogy teljes harmóniában legyünk saját bőrünkkel? Dr. Joshua Zeichner arcápolási specialista segítségével kerestünk választ a kérdésekre.

Reggeli rutin a ritmusnak megfelelően

Amikor reggel kikelünk az ágyból, akkor felébred velünk az agyunk, a szerveink, az egész testünk, és természetesen minden sejtünk, így a bőrünk apró, de létfontosságú sejtjei is. Ezzel egyidőben beindulnak bizonyos biológiai folyamatok, mint a faggyútermelés, amelynek legfőbb feladata, hogy természetes védelmet nyújtson a környezeti hatások ellen. Éppen ezért fontos, hogy milyen bőrápolási lépéssel indítjuk a napot.

A reggeli bőrápolás célja nem más, mint a védelem, különösen is az UV sugárzás és a szabad gyökök ellen. Vagyis a reggeli arcápolás során érdemes figyelni arra, hogy magas antioxidáns tartalmú krémet, például C-vitaminnal dúsított krémet használjunk, ezen kívül érdemes fényvédőt is felvinni az arcra" – javasolta kérdéseinkre Dr. Joshua Zeichner, aki nyomatékosítja, hogy az antioxidánsok segítenek megakadályozni a szabad gyökök által okozott bőrkárosodást, amely napközben alakul ki a bőrben, míg a fényvédő csökkenti az UV sugárzás hatásait.

Reggel tehát egy C-vitaminos krém és egy fényvédő bőven elég. Hogy mikor? A szakértő elmondása alapján az ébredés utáni félórán belül.

glamour plusz ikon A bőrápolásra hiba esztétikai tényezőként tekinteni, hiszen egészségügyi szempontból is meghatározó

A bőrápolásra hiba esztétikai tényezőként tekinteni, hiszen egészségügyi szempontból is meghatározó

Délutáni is szükség van a bőrápolásra?

A válasz: attól függ. Az arcápolási specialista szerint a külön, délutáni arcápolásra csak abban az esetben van szükség, ha túl hosszúra nyúlt a nap addigi része, vagyis, ha korán kezdtük a reggelt, ha egész délelőtt csak rohantunk, vagy ha szélsőséges időjárásnak volt kitéve arcbőrünk, például ránk zúdult az eső. Ezzel szemben, ha nyugodt, otthon töltött délelőtt van mögöttünk, akkor semmi szükség külön délutáni arcápolásra.

Vagyis egy könnyebb home office nap alatt felesleges beiktatni a délutáni krémezést. De nézzük, hogy mire van szükség akkor, ha az előbbi leírásnak megfelelően, hosszú délelőtt van mögöttünk. „Napközben a hidratálás javasolt, ekkor érdemes olyan arckrémet választani, amelyet külön hidratálás céljából fejlesztettek ki. Ezzel együtt a fényvédőt is szükséges újra felvinni az arcbőrre, hiszen a reggel használt krém azóta régen felszívódott, és már nem képes olyan erővel védeni a bőrt a káros UV sugárzástól, mint a nap első óráiban.

Jöjjön az esti megújulás

Az esték különösen fontosak a bőr megújulása szempontjából. Dr. Joshua Zeichner szerint az esti bőrápolás során olyan hatóanyagokat kell használnunk, amelyek segítik a sejtek megújulását, például retinolt vagy peptideket. „Az éjszakai bőrápolás fő célja a bőr regenerálása, ezért érdemes ilyenkor erőteljesebb hatóanyagokat alkalmazni, amelyek támogatják a bőr kollagéntermelését és felgyorsítják a sejtek megújulását" – mondja a specialista.

Mint kiderül, harmincéves kor fölött azonban már nem elég egy magas kollagén tartalmú krém, az arcápolási rutin ekkor már kívül-belül értendő. Ezért jó, ha elalvás előtt egyéb módon is viszünk be kollagént a szervezetbe, mondjuk italpor, kapszula vagy zöldségek formájában (a brokkoli és a kaliforniai paprika arányaiban több kollagént tartalmaz, mint más zöldségek). Tehát este jön el a feszesítő krém ideje, a kérdés már csak az, hogy mikor? Dr. Joshua Zeichner elmondása alapján lefekvés előtt legalább fél órával javasolt felvinni a megújító krémet vagy szérumot.

glamour plusz ikon Mit (t)együnk, ha hormonális aknéval küzdünk? Szakértő válaszol

Mit (t)együnk, ha hormonális aknéval küzdünk? Szakértő válaszol

Krémből is megárt a sok

Három krém és egy fényvédő, ennyi maximálisan elég ahhoz, hogy támogassuk bőrünk természetes működését. Szakértőnk leszögezi, hogy felesleges ennél több dolgot kenni magunkra, hiszen ezzel csak összezavarjuk a bőrünket. Inkább válasszunk egy olyan termékcsaládot, amely megfelel az elvárásainknak, és használjuk ezt a mindennapokban. A bőrünk meghálálja, ha jókor, jó tápanyagot kap, amely reggel segíti a sejtek felébredését, nappal új lendületet adnak, este pedig segítenek a regenerálódásban.

Lássuk be, hogy minden krémnek megvan a maga funkciója, és ha jókor használjuk ezeket a készítményeket, akkor használhatjuk a bennük rejlő erőt. Ha viszont rosszkor nyúlunk a nyugtató vagy éppen a hidratáló után, akkor csak felrúgjuk bőrünk természetes ritmusát. Végül Dr. Joshua Zeichner kitér az arctiszításra is, és megjegyzi, hogy a megfelelő minőségű krémek mellett bőven elég a sminklemosó, ha az adott napon sminkeltünk, máskülönben a tiszta víz a legalkalmasabb a bőr mosására.