A ciklusodat figyelve könnyebben megszabadulhatsz a pattanásoktól - mindent a ciklusszinkron bőrápolásról

Érdemes odafigyelni a hormonális változásainkra, hogy elérhessük a pattanásmentes, makulátlan bőrt
Érdemes odafigyelni a hormonális változásainkra, hogy elérhessük a pattanásmentes, makulátlan bőrt
Fotó: Yana Iskayeva/Getty Images

Valóban összehangolható a menstruációs ciklus a bőrápolási rutinunkkal? A ciklusszinkron bőrápolás filozófiája szerint nagyon is, sőt! Ha tisztába kerülünk a testünkben lezajló hormonális folyamatokkal, könnyebben birkózhatunk meg az arcbőrünkön tapasztalható változásokkal. Az eredmény? Pattanásmentes, egészséges bőr. A ciklusszinkron bőrápolásról Dr. Varga Zsuzsanna családorvossal, a Funkcionális Orvoslás Nőknek (FON) megálmodójával és Szabóová Dóra kozmetikai vegyésszel, az Okosszépség Instagram oldal működtetőjével beszélgettünk.

Valószínűleg mindannyiunkkal megesett már, hogy a ciklusunk bizonyos pontján elszörnyedve álltunk a tükör előtt: vagy azért, mert a menstruációs vérveszteség miatt szellemnek is beillettünk volna (nem beszélve a vékony, száraz bőrünkről) vagy azért, mert egyik pillanatról a másikra pattanások borították az arcunkat. Mára sokszorosan bizonyított tény, hogy a ciklusunk során bekövetkező hormonális hatások nemcsak a hangulatunkat és fittségi állapotunkat, hanem a bőrünk állapotát is erőteljesen befolyásolják. A tudatos szépségápolás legújabb szintje a ciklusszinkron bőrápolás, amely nemcsak figyelembe veszi testünk változásait, hanem azt tartja iránymutatónak az arcbőr gondozása során. Hogy hogyan? Szakértőkkel kerestük a kérdésre a választ.

A módszer neve: ciklusszinkron életmód

Dr. Varga Zsuzsanna szerint ez a módszer kiváló eszköz arra, hogy a nők közelebb kerüljenek a saját testükhöz. „Ha ugyanis megértik annak működését, sokkal megértőbbek lesznek magukkal szemben” – magyarázza. A szakember ugyanakkor aláhúzza: a ciklusszinkront nem úgy kell elképzelni, mint egy újabb diétát, amely szigorú korlátok közé szorítja a mindennapjainkat. Ez az életmód sokkal inkább arról szól, hogy tisztában legyünk a női test működésével, és megfelelően támogassuk azt – akár étkezés, mozgás, vagy a bőrápolás szintjén – a hormonok alakulásának megfelelően.

„A ciklusszinkron életmód a reproduktív korban lévő nők – tehát, akiknek van peteérése és menstruációja – számára elérhető módszer, valamint azok aknázhatják ki az erejét, akik nem szednek hormonális fogamzásgátlót. (A fogamzásgátló tabletta kiiktatja az ovuláció mechanizmusát, így az a fajta ciklikusság, amelyről itt beszélünk, illetve az, amelyhez a ciklusszinkron életmódot kötjük, hiányzik.)” Zsuzsi egyúttal kiemeli, hogy a menopauzát elérők számára sem járható út a ciklusszinkron, hiszen ebben az életszakaszban szintúgy leáll az ovuláció mechanizmusa.

„A menstruációs ciklusunk során alapvetően négy hormon szintje változik napról napra, hétről hétre a szervezetünkben. Ennek megfelelően ezek a változások folyamatosan befolyásolják a fiziológiánkat és testünk különböző részeit. Így például a bőrünk állapotát is” – jegyzi meg.

glamour plusz ikon A menstruáció nem csak kellemetlenséggel jár - ismerd meg a ciklusszinkron életmódot

A menstruáció nem csak kellemetlenséggel jár - ismerd meg a ciklusszinkron életmódot

A tudománynak hála, mostanra tisztában vagyunk e hormonok testre gyakorolt hatásaival (ennek egyik megnyilvánulása lehet például, hogy a luteális fázisban nagyobb az étvágyunk, jobban sóvárgunk az étel után), és arra is képesek vagyunk, hogy meghatározzuk, milyen hatással vannak az arcbőrre. Fontos kiemelni: ez nem azt jelenti, hogy minden héten másik szépségápolási rutint kellene kialakítanunk, sőt: a ciklustudatosságot hosszú távon nemcsak a bőrünk, hanem a pénztárcánk is meghálálja.

Menstruációs fázis (1-5. nap)

Szabóová Dóra kozmetikai vegyész elmondása szerint a menstruációs szakaszban az azt megelőző luteális fázis hormonális utóhatásait érzékelhetjük a bőrünkön. Ebben az időszakban alacsony az ösztrogén és a progeszteron szintje a szervezetünkben, ez pedig azt eredményezi, hogy vékonyabbá válik a bőrünk, amely kevesebb nedvességet tart meg. (A faggyúmirigyek is kevésbé termelékenyek, mint más szakaszokban.) Érdekesség lehet, hogy akinek ekcémára hajlamos a bőre, az nagyobb eséllyel lángol fel a menstruációs szakaszban.

Tedd: Az említett hormonok miatt a menstruációs fázisban főképp a hidratáláson és a vízmegtartáson van a hangsúly. Ezt olyan hatóanyagokkal támogathatjuk, mint a hialuronsav, a beta-glukán, a poliglutaminsav vagy az E-vitamin. Dóra szerint azok, akik tipikusan a menstruációs szakaszban tapasztalnak problémás bőrt, fókuszáljanak bátran a gyulladáscsökkentésre! A szalicilsav vagy az azelainsav tökéletesek lehetnek erre a célra, ugyanakkor ezesetben sem érdemes kifelejteni a védőréteg támogatását a rutinunkból. Dr. Varga Zsuzsanna egyúttal hozzáteszi: ebben az időszakban érdemes magunkkal gyengéd szeretettel bánni és egy-két nap pihenőt beiktatni, mivel a vérveszteség és a hormonok alacsonyabb szintje miatt fáradtabbnak érezhetjük magunkat a szokásosnál.

Ne tedd: A menstruációs fázisban érdemes kerülni a bőrt erőteljesebben megtornáztató, aktív anyagokat, így például a retinolt vagy glikolsavat. Fókuszáljunk a bőrünk táplálására!

Follikuláris fázis (6-13. nap)

A follikuláris szakaszban megkezdődik a petefészekben a tüszőérés: az érésben lévő tüszők pedig ösztrogéntermelésbe kezdenek. Mivel a progeszteronszint továbbra is alacsony, nyugodtan élvezhetjük az ösztrogén áldásos hatásait: ennek köszönhetően napról napra javul bőrünk vízmegtartó képessége. Az emelkedett ösztrogénszint miatt megvastagszik a bőr felső hámrétege, fokozódik a kollagéntermelés.

Tedd: Dóra szerint ebben a szakaszban bátran visszatérhetünk normál szépségápolási rutinunkhoz, sőt, nyugodtan visszavezethetjük a menstruációs szakasz során mellőzött, bőrt megtornáztató retinoidokat és a hámlasztást is. Száraz bőr esetén ugyanakkor továbbra is érdemes figyelni a megfelelő hidratálásra! Érdekesség, hogy ebben a fázisban magasabb a fájdalomtűrő képességünk, így ez az ideális időszak a nagyobb horderejű kozmetológiai hámlasztó- vagy arctisztító kezelésekre, vagy a gyantázásra, már csak azért is, mert jobban regenerálódnak a kezelések által okozott, esetleges gyulladások.

Mára sokszorosan bizonyított tény, hogy a ciklusunk során bekövetkező hormonális hatások a bőrünk állapotát is erőteljesen befolyásolják
Fotó: MarsBars/Getty Images

Ovulációs fázis (13-16. nap)

Az ovuláció a ciklusunk legfontosabb időszaka: tulajdonképpen minden, hormonális változás e szakasz zavartalan lefolyása érdekében történik a szervezetünkben. Ebben a fázisban éri el az ösztrogénszint a csúcsát, ez pedig tökéletesen hidratált bőrt eredményez. Bőrünk természetes hialuronsav- és kollagéntermelése is a maximumon jár ebben a szakaszban. Nem szabad azonban megfeledkezni a tesztoszteronról sem (amely szintúgy a csúcson jár ebben a fázisban): ennek „köszönhetően” olajosabb, zsírosabb lesz a bőr, ahogy közeledünk a luteális fázishoz. Dr. Varga Zsuzsanna egyúttal hozzáteszi: a legtöbb nő számára ez egy pozitív energiákkal teli időszak, ilyenkor jellemzően teli vagyunk energiával és tettvággyal.

Tedd: Szabóová Dóra szerint ebben a szakaszban érdemes odafigyelnünk bőrünk egyedi igényeire! Bátran hámlasszunk (ha egyébként is használunk hámlasztót a rutinunkban), és – ahogy a follikuláris szakaszban, úgy itt is ragaszkodhatunk a bevált rutinunkhoz. Készítsük be a gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású hatóanyagokat: a következő szakaszban nagy szükségünk lesz rájuk!

HIVATKOZÁS

Érdekesség, hogy – amennyiben a szervezetünk nem képes megfelelően eltávolítani az ösztrogént és a tesztroszteront, úgy pattanások alakulhatnak ki ebben a fázisban. Ilyenkor nem tiltott az olyan kiemelkedő hatóanyagok, mint például a szalicilsav vagy azelainsav (akár csak) lokális használata. A feleslegessé vált ösztrogén nyirokrendszeren keresztüli eltávolítása elősegíthető azzal, ha – egy természetes sörtéjű kefével átdörzsöljünk a bőrt (dry brush).

glamour plusz ikon Ha az Ayurvéda szerint étkezel, könnyebben átvészeled a menstruációs ciklusod hullámvölgyeit

Ha az Ayurvéda szerint étkezel, könnyebben átvészeled a menstruációs ciklusod hullámvölgyeit

Luteális fázis (17-28. nap)

Hormonális változásaink és a bőrünk igényei szempontjából a luteális fázis két részre bontható. Az első szakaszban továbbra is magas az ösztrogénszintünk, egyúttal emelkedni kezd a progeszteron is a szervezetünkben. Ennél fogva a bőrünk megfelelően hidratált ugyan, viszont a faggyútermelés kezd erőteljesebbé válni, így figyelnünk kell annak karbantartására. A luteális fázis második részében visszavonulót fúj az ösztrogén és a progeszteron, így megérkezünk a menstruációs fázisban már említett gyengébb bőr védőréteghez, az érzékeny, száraz(abb) bőrhöz.

Dr. Varga Zsuzsanna szerint a luteális fázist más néven „fészekrakó szakaszként” is emlegethetjük: ebben az időszakban a rendezgetés, a projektek és azok részleteinek befejezése kerül életünk középpontjába, ezekhez a tevékenységekhez viszont nyugalomra, csendre és befelé fordulásra van szükségünk. (Jellemzően introvertáltabbak vagyunk ilyenkor.)

Tedd: Az első szakaszt tekintve korántsem kell „kesztyűs kézzel bánni” a bősz faggyútermelés miatt fel-felbukkanó pattanásokkal: szalicilsavval és azelainsavval harcolhatunk ellenük. Amennyiben még a második szakaszban is kiemelkedően sok bőrproblémával szembesülünk, az említett „savakat” nyugodtan meghagyhatjuk a rutinunk részeként, ugyanakkor nem érdemes megfeledkezni a hidratálásról és gyulladáscsökkentésről sem. Ebben segítségünkre lehet a glicerin, az aloe vera, a beta-glukán, a pantenol és a Madecassoside (cica) is.

Ne Tedd: A luteális szakaszban alacsonyabb a fájdalomtűrő képességünk, ezért érdemes elkerülni a „fajsúlyos” orvoskozmetikai kezeléseket. Ilyenkor például nem ajánlott a lézeres vagy tűs kezelés, mivel a bőr regenerációja sem lesz annyira jó, mint az ezt megelőző szakaszokban.