Tönkreteheti az arcod a nem megfelelő bőrápolás: ezeket a hatóanyagokat tilos összekeverni
Vannak olyan vitaminok és ásványi anyagok, amiket nem érdemes egyszerre beszedni, mert közömbösíthetik egymást – ez a bőrápolási hatóanyagokkal is így van. Bőrre kenve ezek a hatóanyagok azonban nemcsak kiüthetik egymást, hanem érzékenységet, komoly irritációkat, sőt, akár égési sérüléseket is okozhatnak. Ezt viszont sehol sem hirdetik, még a címkéken sem olvasható. Itt az ideje eloszlatni a beauty tévhiteket és lerántani a leplet arról, milyen bőrápolási összetevőket veszélyes együtt alkalmazni.
Tegyük fel, hogy végre elkezdtél kialakítani magadnak egy bőrápolási rutint, vagy akár megújítod azt néhány újdonsággal. Megveszel ezt-azt és örülsz, hogy minden szuper – ám a rétegezés után elkezd égni a bőröd! Belenézel a tükörbe és látod, hogy az egész arcod rákvörös. Rájössz, hogy valamit tutira elrontottál. Rohansz a fürdőbe és mosod le az egészed hideg vízzel, de már túl késő... még fél óra múlva is ég az arcod.
Másnap száraz, hámló és vörös arccal ébredsz, viszket az egész, de annyira fáj, hogy nem is tudod megvakarni. Ismerős a szituáció? Ha a szerencsésebbek között vagy, akkor nem. Ha viszont te is azok közé tartozol, akik kísérletezgetnek és szívesen kipróbálnak ezt-azt, már biztosan veled is megesett ez a szitu. Sajnos ezt a kellemetlenséget csak megelőzni tudod, méghozzá úgy, ha egy kicsit tájékozódsz a hatóanyagokról, az aktív összetevőkről és utána már képben is leszel.
A bőrápolásban nem a mennyiség számít, hanem a minőség
Mindenkinek más a bőre, ezért az egyéni érzékenységi reakciók bármilyen bőrápolási terméknél előfordulhatnak. Azzal azonban érdemes tisztában lenni, hogy a legnagyobb esély akkor van a panaszok kialakulására, ha az aktív összetevők és bőrápolási hatóanyagok nem a megfelelő mód kerülnek felhasználásra és párosításra. Tehát, ha egyszerre túl sok dolgot használsz az arcodra, lehet, hogy nem a vágyott végeredményt fogod kapni.
„Fontos, hogy kerüljük el a túl sok termék használatát egy bőrápolási rutinon belül. Két-három hatóanyagnál többet nem érdemes használni, különben rossz vége lesz!” – mondja Kárpáti Evelyn bőrápolási tanácsadó. Sokan ugyanis azt hiszik, hogy ha minél több krémet, szérumot és aktív hatóanyagot felkennek az arcukra, másnap annál szebbek lesznek. Logikus is lehetne, hiszen sok esetben a mennyiség számít; ám a bőrápolásban biztosan nem.
Itt ugyanis fontos ügyelni arra, hogy mit mivel használsz, a minőségtől és a tudatos használattól pedig nem szabad eltekinteni. Vannak ugyanis olyan összetevők, melyek teljességgel kiütik egymást, közömbösítik egymás aktív hatóanyagait és hiába kened fel őket egyszerre, nem fognak használni. Ha ugyanezt minimális időkülönbséggel teszed, akkor nagy eséllyel ki fog tőlük pirosodni az arcod, esetleg pöttyös, viszkető, durván száraz lesz a bőröd.
Van, akinél csak másnapra, van, akinél szinte azonnal. Persze, ez nem törvényszerű, hiszen ahogyan a cikk elején is említettük, mindenkinek a bőre más és más érzékenységi küszöbbel rendelkezik. „A bevezetési időszakban például különösen fontos, hogy a retinoidokat ne kombináljuk semmilyen más hatóanyaggal, mert érzékeny, irritált lehet tőle a bőr. Később, ha már hozzászokott a bőr (2-3 hét múltán), bátrabban lehet kísérletezni. De akkor is csak óvatosan, kizárólag az esti rutinban használjuk, ne nappal vagy reggel!” – mondja Kárpáti Evelyn bőrápolási szakértő.
A retinoidokon kívül még bőven van olyan összetevő, amivel vigyázni kell, és nem segít, hogy a márkák többsége nem hívja fel arra a figyelmet, hogy mit mivel ne párosíts. A címkéken a legtöbbször nem tüntetik fel, mivel ne kombináld az adott terméket, maximum csak a helyes használatra hívják fel a figyelmet.
Ezeket a bőrápolási összetevőket és hatóanyagokat nem érdemes egymással párba állítani
Olaj és víz: Mindkettőt szeretjük, a kettő viszont nem tud keveredni egymással. Ha összeöntöd őket, látni fogod az olajcseppeket a vízben, és azt is, ahogyan a két összetevő külön réteget képez és teljesen elválik egymástól. Ez azért lehetséges, mert a vízmolekulák polárisak, az olajmolekulák pedig nem. Színtiszta kémia! Bőrre kenve ugyanezt tapasztalhatod meg, általában lemosás a vége a dolognak.
Alapozó és naptej: Csábító lehet, hiszen, ha az alapozó nem tartalmaz fényvédőt, akkor akár hasznos is lehetne ez a mix. Viszont nem az, mert az önálló naptejek rosszul reagálnak arra, ha alapozóval keverik őket! Ezzel a párosítással kipirosodás és érzékenység is jelentkezhet az arcbőrödön, arról nem is beszélve, hogy a fényvédő hatás is gyengül. Ne használd őket együtt, inkább keress fényvédő tartalmú alapozót.
C-vitamin és savak (AHA/BHA): Ezt a kombinációt tényleg kerüld el! A C-vitamin egy antioxidáns, ami öregedésgátló tulajdonságairól ismert, fényesít, szépít. Az AHA (alfa-hidroxisav) és a BHA (éta-hidroxisav) savak (mint például a tejsav, a glikolsav, szalicilsav) viszont erőteljes hámlasztószerek. Eltávolítják az elhalt hámsejteket, felszabadítják a pórusokat és a többi.
A kettő együtt nem jön össze, mert potenciálisan destabilizálhatják egymást: megváltoztathatják egymást pH-értékét, irritációkat okozva ezzel. Súlyos esetben bőrpír, gyulladás vagy akár kémiai égési sérülés (!) is lehet az arcodon! Hogyan használd őket biztonságosan? Külön-külön a nap két távoli szakaszában. De az még jobb, ha különböző napokon használod őket.
C-vitamin és retinol: Ezeket sem szabad együtt használni, mert két nagyon aktív hatóanyagról van szó. A retinol felépíti a kollagént és segít a bőrsejtek cseréjében, a C-vitamin pedig fényesít, ezért az együtt történő használata irritációkat okozhat. Használd a retinolt éjszaka, a C-vitamint pedig nappal; vagy váltsd le a C-vitamint más hidratáló összetevőkre, pl. hialuronsavra vagy ceramidokra.
C-vitamin és Niacinamid: Jónéhány szérumban megtalálhatóak együtt, ami tényleg hatásos, hiszen enyhítik a pattanások és az aknék jelenlétét a bőrön. Külön-külön viszont soha nem jó ötlet egymásra rétegezni őket, mert csak még több pattanást válthatnak ki, hasznos tulajdonságaik pedig csökkennek! Ha viszont tényleg egymásra kennéd őket, akkor azt legalább 30 perc különbséggel tedd, úgy lesz rendben a dolog.
Niacinamid és savak (AHA/BHA): A hidratáló hatású niacinamidnak nincsen semmilyen jótékony tulajdonsága, ha AHA és BHA savakkal van párosítva, de bőrtpírt, azt elég jól tud okozni. Ez azért van, mert a niacinamid pH-értéke 5-7 között van, a savaké pedig 3-4 között. A kettő nem illik össze, kioltják egymás tulajdonságait. Külön-külön viszont érdemes őket használni, javítják a bőr textúráját, de lehetőleg más-más nap.
Retinol és savak (AHA/BHA): Száraz és irritált lesz tőlük a bőr, mivel a savak fő feladata a hámlasztás és a bőrradírozás, amit a retinol más önmagában is megcsinál. Jobb, ha a savakat hidratálókrémmel vegyíted, így lesz tökéletes az összhatás. A retinolt hagyd ki a dologból.
Retinol és benzoil-peroxid (BPO): A kettő együtt súlyosbíthatja a száraz, érzékeny bőr állapotát. Kiszáradást, irritációt, hámlást, bőrérzékenységet, égő érzést, pirosságot, bőrpírt is okozhatnak, ha együtt használod őket. A legjobb, ha az egyiket éjjel, a másikat pedig nappal használod, de különböző napokra is időztetheted az alkalmazásukat.
Glikolsav és szalicilsav: Mindkét összetevő aktív és eltávolítja az elhalt hámsejteket, azonban együtt alkalmazva őket durván irritálhatja a bőrt, a legfelső védőréteget akár tönkre is teheti. Inkább csak válassz egyet közülük, a másikat pedig cseréld le egy hidratáló krémre.