Hidratálás kívül és belül - bevezetés a biohacking kevésbé ismert oldalába
A wellness világa folyamatosan fejlődik és változik és újabbnál újabb trendek, megközelítések és kifejezések kerülnek a köztudatba. Az egyik ilyen kifejezés, amely egyre nagyobb teret nyer, az a „biohacking”.
Ebben a rovatban ezért különböző biohacking módszerekkel kísérleteztem, hogy lássam, mi működik - és mi nem. A harmadik módszer, amit kipróbáltam, megtévesztően egyszerű, mégis nagy hatással volt rám: ez pedig a hidratálás kívül és belül. Az elmúlt egy hét alatt ugyanis a testem külső és belső hidratálására összpontosítottam.
A hidratálás tudománya
A hidratálás kritikus fontosságú a túlélés és az egészség szempontjából egyaránt. Testünk körülbelül hatvan százaléka vízből áll és a víz szinte minden biológiai funkcióhoz elengedhetetlen - a testhőmérséklet fenntartásától kezdve az ízületek “olajozottságán” át az emésztés megkönnyítéséig és a kognitív funkciók biztosításáig. A dehidratáció pedig még enyhe formában is, fáradtsághoz, hangulat-ingadozáshoz, fejfájáshoz és csökkent kognitív teljesítményhez vezethet.
Az az elképzelés, hogy ha egyszerűen több vizet iszunk, akkor fizikailag és mentálisan is jobban érezzük magunkat, nem csak elméleti - tudományosan is alátámasztott. Pszichológiai szinten a hidratálás a hangulat-szabályozással függhet össze. Tanulmányok szerint a dehidratáltság fokozhatja a szorongást és a depresszió érzését, ami megnehezíti a stresszel való megbirkózást.
Például egy friss, 2024-es spanyolországi tanulmány szerint, amit hatvanöt egyetemista nő körében vizsgáltak, azt találták, hogy azok érezték magukat a legnyugtalanabbnak, akik a legkevésbé voltak hidratáltak. Egy másik, 2018-as iráni tanulmány szerint, amit 3327 felnőtt körében végeztek, szintén összefüggést találtak az alacsonyabb hidratáltság és a szorongás között.
De mi a helyzet a külsővel?
A bőr a legnagyobb szervünk, amely a hidratáltságra támaszkodik, hogy egészséges és rugalmas maradjon. A száraz bőr idő előtti öregedéshez, kellemetlenségekhez, sőt még az önbecsülés csökkenéséhez is vezethet. Sok szépség- és wellness-szakértő azt javasolja, belsőleg és kőlsőleg is foglalkozzunk a hidratálással. Ebben a kihívásban szerettem volna megfigyelni, hogy lehet-e a külső és belső hidratálásnak észrevehető hatása mind a fizikai, mind a mentális állapotomra.
A harmadik biohacking kísérletem: hidratálás kívül és belül
Azzal kezdtem a kihívást, hogy kitűztem egy célt: egy hétig biztosítom az optimális hidratáltságot. Így közelítettem meg ezt a kihívást:
Belső hidratálás
Az általános ajánlás szerint napi nyolc pohár vizet érdemes inni, de a hidratálási szükségletek számos tényezőtől függően változhatnak, például az aktivitási szinttől, az étrendtől és a testsúlytól, a külső környezet hőmérsékletétől stb… Bár egyszerűen hangzik ez a kísérlet, mégis ez volt az egyik legnehezebb feladat számomra, mivel folyamatosan elfeledkezem a hidratálásról, különösen akkor, ha nem home office-ban vagyok, valamint ha a napom során folyamatosan úton vagyok.
Ebben a kísérletben azt a célt tűztem ki, hogy a folyadékbevitelemet napi minimum másfél liter körülire emeljem. Ebbe nem tartozik bele a koffein- és az alkoholtartalmú italok fogyasztása, ugyanis ezek dehidratáló hatásúak. Bár a másfél liter folyadék naponta kevésnek tűnik, számomra hatalmas eredmény lenne ennek a minimumnak a bevitele. A kihívás során arra is ügyeltem, hogy a vízbevitelemet magas víztartalmú ételekkel, levesekkel is ellensúlyozzam.
Fontos megjegyezni, hogy ahogy a pszichológiában is, valamennyi jelenséget egy skálán képzelünk el és a skála két végpontja általában a kritikus érték, ez ugyanúgy igaz a hidratáció témakörére is.
Ahogyan létezik dehidratáltság, úgy létezhet túlhidratáltság is.
Ez utóbbi, egy ritka, de lehetséges kockázat, amikor a túl sok folyadék „kiöblíti” az alapvető ásványi anyagokat és megzavarja a testi funkciókat. Emiatt különösen fontos, hogy megtaláljuk a számunkra és az adott élethelyzetünkre illeszkedő, megfelelő folyadék-mennyiséget.
Külső hidratálás
A külső komponens tekintetében az arc-és testápolási rutinomra összpontosítottam. Minden nap használtam hidratáló testápolókat, extra hajolajakat a hajamra, valamint kiegészítettem a már meglévő arcápolási rutinomat is. Közel tíz éve ismerkedtem meg a koreai tízlépéses arcápolási rutinnal, aminek - ha nem is mind a tíz elemét, de a legtöbbet az évek során beépítettem a napi és heti rutinomba.
A kihívás kiegészítéseként és az extra hidratálásként azonban rendeltem további koreai arcápolási mintákat, szérumokat, fátyolmaszkokat és két-három fajta hidratálókrémet is, amelyek olyan összetevőket tartalmaznak, mint a hialuronsav, amely vizet vonz és tart meg a bőrben.
Emellett holisztikusabb megközelítéseket is beépítettem, például olyan környezetben töltöttem az időt, amely elősegíti a hidratálást. Így bekapcsoltam a párásítómat a hálószobámban, amit megfűszereztem a hangulatomhoz illeszkedő illóolajokkal is. A párásítás a hűvösebb őszi és téli hónapokban különösen hasznos, amikor a beltéri fűtés szárító hatása megemelkedik.
Igyekeztem csökkenteni a forró zuhanyokat és helyette langyosabb vizet használtam, majd a zuhanyzás után néhány perccel testápolót kentem magamra, hogy a nedvességet magamba zárjam. A testápolást tekintve, a hét során minden nap használtam testápolót, a hétből négy napig naponta kétszer is (reggel és este). Naponta legalább kétszer a hajamat is extra ápolásnak tettem ki különböző hajolajakkal, illetve glikolsavat tartalmazó készítményekkel.
A hidratálás pszichológiai élménye
A belülről kifelé történő hidratálás logikus megközelítésnek tűnik, hiszen mindannyian tisztában vagyunk azzal, mennyire fontos a folyadékfogyasztás. Azonban a hidratálás általa kiváltott pszichológiai változás is lenyűgöző volt. A vízfogyasztásom növelését követő első néhány napon belül észrevettem, hogy az energiaszintem és a hangulatom finoman megemelkedett.
Az elmúlt hetem rendkívül sűrű volt, nem egy alkalommal este tíz óra után végeztem a munkámmal, mégsem éreztem magam annyira kimerültnek ilyen napok után, mint egyébként. Nem tapasztaltam meg az energiaszintem csökkenését sem, illetve egyáltalán nem volt jellemző a délutáni órákban bekövetkező energia-visszaesés sem. Ebből adódóan a biohacking-módszernek a pszichológiai hatásai különösen stresszes helyzetekben váltak nyilvánvalóvá.
A megfelelő folyadékbevitelt olyan hack-ekkel biztosítottam, hogy reggel megtöltöttem egy másfél literes palackot vízzel, így egyértelműen követni tudtam, mennyi folyadékot fogyasztottam. Amikor a laptopomon dolgoztam, magam mellé készítettem a palackot, így az folyamatosan szem előtt volt és kevésbé feledkeztem meg a vízbevitelről. Azt a trükküt is bevetettem, hogy minden étkezés előtt egy pohár vizet megittam.
Gyakran összekeverjük ugyanis a szomjúságot az éhséggel, ami túlzásba vitt evéshez vagy egészségtelen nassolnivalók választásához vezethet. Azzal, hogy jól hidratált maradtam, könnyebben tudtam megkülönböztetni a valódi éhséget és a víz iránti igényt. A hét napból mindössze egyszer nassoltam. Ez összességében egészségesebb ételválasztáshoz vezetett.
Érdekes módon a külső folyadékpótlás folyamatának pszichológiai előnyei is voltak.
A kihívás kezdetén száraz volt a bőröm, de a hét végére bársonyosan puhává változott. Azonban van valami meditatív is abban, ha időt szánunk a bőrünk ápolására. A reggeli és esti extra bőrápolási módszereim az öngondoskodás rituáléivá váltak és a következetesség segített a tudatosság kialakításában.
Ez a gyakorlat - a hidratáló krémek gyengéd masszírozása a bőrömbe és a koreai arcápolás - nyugalmat teremtettek az egyébként zsúfolt napokban. Jobban ráhangolódtam a testemre és annak szükségleteire és napi feltöltődés fontos elemeivé váltak ezek a reggeli és esti rutinok.
Záró gondolatok
Egy hét tesztelés után is bátran állíthatom, hogy a belső és külső hidratálás észrevehető hatással volt a fizikai és mentális egészségemre. A bőröm puhábbnak, rugalmasabbnak éreztem és ragyogóbbnak is. Bár ez pusztán esztétikai szempontból tűnhet fontosnak, nem lehet alábecsülni azt a pszichológiai hatást, ami abból fakad, hogy jól érzed magad a bőrödben. A külső hidratálási rituálék pedig a mindfulness pillanataivá váltak, megerősítve az öngondoskodás fontosságát a mentális egészség fenntartásában.
A külső és belső hidratálás egy egyszerű, mégis hatásos biohack, amelyet bárki beépíthet a napi rutinjába. Ez egy alacsony költségű, nagy hasznot hozó gyakorlat, amelynek előnyei messze túlmutatnak a bőr szépségén. Fokozza a kognitív funkciókat, stabilizálja a hangulatot, és elősegíti a tudatosság érzését. Egy olyan korban, amikor folyamatosan a gyors megoldásokat és a legújabb wellness-trendeket keressük, talán a kulcs az, hogy visszatérjünk az alapokhoz - kezdve egy pohár vízzel.