Arcjóga otthon? Szakértővel vettük végig az új szépségápolási irányzat alapjait
Ugyan az arcjóga fogásai elsőre bonyolultnak tűnhetnek, ha megtanuljuk az alapokat, gyerekjátékká válhat a szépségápolás egyik legújabb, egyben leghatékonyabb irányzata. Az ország egyik első és legtapasztaltabb arcjóga oktatója segített nekünk abban, hogy elsajátítsuk a legtermészetesebb szépészeti módszer alapjait.
Vastagon felvitt alapozó, kozmetikai kezelések, és plasztikai beavatkozások nélkül is megtapasztalhatjuk, milyen lenne Nárcisz bőrébe bújni. A titok nyitja a szórakoztató arcgimnasztika! Habár Koós Viki professzionális arcjóga és arctorna oktató szerint nem létezik csodamódszer a ráncok ellen (a krémek sem képesek megállítani az öregedést, csupán lassíthatják azt) az arcjóga fogásai képesek lehetnek megoldást nyújtani.
Régi módszer fellángolása
Ez a régi-új megközelítés már évezredekkel ezelőtt is ismert volt és gyakorlatilag a kozmetikai iparág megjelenése előtt elterjedt. „A krémek és tisztítószerek fontosak az üde bőrért, de önmagukban nem elegendők. Az arcjóga az egyik legbiztosabb módszer a ráncok ellen. Ezt már elődeink is jól tudták, akik egy hetven éve (1954) kiadott Szépségápolás című könyvben is kiemelték az arctorna fontosságát" - húzza alá a lényeget Viki.
Az arcjóga oktatás eleinte főként negyvenes és ötvenes éveikben járóknak szólt, de később már fiatalabbak, sőt fogszabályzós gyerekek is részt vettek az órákon. Mostanra szerencsére még szélesebb körben alkalmazzák: mindenféle életkorú nő és férfi képviselteti magát az oktatásokon.
Mikor van szükség arcjóga gyakorlatokra?
Mai társadalmunkban többet ráncoljuk homlokunkat, mint korábban bármikor. Gondoljunk csak bele, hogy amikor a képernyők előtt ülünk, milyen sok érzelem ül ki az arcunkra a folyamatos információ dömping hatására! Érthető, hogy ezeket a gyűrődéseket gyakran „irodai ráncoknak" hívják, és főként az irodisták küzdenek velük. Az arcjóga nemcsak az arcunkat formálja át, hanem segít csökkenteni a stresszt is.
„Az elmúlt évek során több vendégem jelezte, hogy napi öt-tíz perc arctorna után sokkal nyugodtabb lett, és otthon is kevesebb lett a feszültség." A stresszcsökkentés érdekében szakértőnk szerint naponta kétszer kell tükör elé állni, hogy elvégezzük az adott feladatsort. Soknak tűnik a napi két alaklom? Valójában ezek könnyen beilleszthetők a reggeli és esti arcápolási rutinba.
Hogyan kezdjünk neki?
A reggeli arctornát érdemes azzal kezdeni, hogy egy kézzel lefogjuk a homlokunkat, majd fel-le mozgatjuk a szemöldökünket. Ezután feszítsük lefelé a szemöldökünket, és húzzuk lefelé a pilláinkat, hogy tornáztassuk a felső szemhéj izmait. Ezeket a gyakorlatokat minden nap tízszer kell elvégezni, és használhatunk néhány csepp illóolajat is, például citrom, narancs vagy grapefruit illóolajat, hogy fokozzuk a hatást. Az esti arctorna során engedjük ki az állkapcsunkat, ami általában egész nap feszült állapotban van.
Tegyük a nyelvünket az alsó fogsor mögé, lazítsuk el az arcot, majd próbáljuk lenyitni, miközben a szánk csukva marad. Ezután masszírozzuk az arcunkat egy teniszlabdával vagy az öklünkkel álltól fülig, közben emeljük a nyelvünket a szájpadlásunkhoz. Ezeket a gyakorlatokat egymás után tízszer végezzük el. Aki szorgalmas, és rövidebb idő alatt szeretne látványos változást, annak érdemes napközben is elvégezni egy-egy könnyebb gyakorlatot, minthogy időnként a nyelvét a szájpadlásához nyomja, ezzel is csökkentve a stresszt és erősítve az arc izmait.
„Összesen naponta öt percet kell szánnunk az arcjóga gyakorlatokra, az erőfeszítéseinkért cserébe feszesebb bőrt, tisztább pórusokat, kiegyensúlyozottabb arcot és harmonikusabb lelket kaphatunk! A gyakorlatokat idővel érdemes változtatni, hogy ne álljon be a rutin, és az izmaink mindig új ingerre reagáljanak.”
A puding próbája az evés
Viki tanácsára magam is kipróbáltam az arcjógát. Reggel könnyen be tudtam illeszteni a rutinomba, és már az első alkalom után azt érzékeltem, hogy jobban néz ki az arcom, ami pedig ennél is nagyobb meglepetés volt, hogy frissebbnek éreztem magam. Este az egész napos hajtás után sokkal nehezebb volt rávenni magam a gyakorlatok elvégzésére, de egy kitartó emlékeztető segítségével ezen hamar felülkerekedtem.
Megérte, mert estéről estére jobban éreztem magam a rövid arctorna után. Hogy ez ezért volt, mert a testem meghálálta a rá szentelt figyelmet? Vagy mert az izmaimnak jót tett ez szórakoztató mozgásforma? Az is lehet, hogy egyszerűen ("csak") jó arctorna trénert választottam! (Ahogy az egészségünkkel kapcsolatban mindig, úgy ebben az esetben is rengeteg múlik a szakember tapasztalatain és azon, hogyan tudja azt átadni a kliensnek.)
Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy manapság számos kéretlen arcjóga imitátor hirdeti magát a közösségi médiában, akik minket, kezdőket könnyen megtévesztenek. Koós Viki elmondása alapján ne sajnáljuk az időt arra, hogy megtaláljuk a legjobb trénert, hiszen az arcjóga csak akkor hoz változást, amennyiben helyesen végezzük el a gyakorlatokat. Ezt pedig csak magasan képzett, tapasztalt szakemberek képesek szavatolni.
Szerzőnk, Vermes Nikolett Junior Príma-díjas újságíró, vezető magazinok munkatársa. Rendszeresen tudósít az Európai Parlamentről, fő területe a lélektan, teológiából szerezte második diplomáját. Otthonosan mozog a legtöbb területen, azonban minden írásával egy célt szolgál: hangot adni az élet napos oldalának.