Az arcjóga gyógyítja a lelket, de vajon tényleg van anti-aging hatása? – Kipróbáltuk egy hónapig!
A gyógyulás sokféle formát ölthet: egy különleges mozgásforma, egy szakember által irányított és kontrollált beszélgetés vagy egy tükör előtt végzett gyakorlat is kiutat jelenthet a testi-lelki gyötrelmekből. Öngyógyító sorozatunkban olyan különleges terápiákat próbálunk ki és mutatunk be, amelyek – újdonságuknál vagy hatékonyságuknál fogva – alternatívát jelenthetnek egy sötétebb periódusban. Ilyen például az arcjóga is, amely – a tapasztalat alapján – csekélyebb fizikai, de annál nagyobb lelki töltődéssel jár. A legsötétebb pillanatokban is.
Őszinte leszek. Ha a külső adottságaimról van szó, az arcomat szeretem a leginkább. Nem volt ez mindig így: sok időbe telt, mire kiismertem az előnyös tulajdonságait, de még hosszabb időt vett igénybe, mire elfogadtam a hiányosságait. Ezzel együtt valószínűleg nem vagyok egyedül, ha azt mondom, reggelente néha nehezemre esik belenézni a tükörbe: a szem alatti karikák, a sűrűsödő szarkalábak és a fakó arcbőr nem nyújtanak túlzottan impozáns látványt.
Nemrég készítettem egy interjút egy arcjóga oktatóval, aki úgy fogalmazott: „Amennyire sokat foglalkozunk az arcunkkal, olyannyira ritkán nézünk úgy igazán tükörbe.” Ugyanez a szakember azt állította, ha egy hónapon keresztül minden nap 10-15 percet végzünk arcjógát, kívül-belül érzékelni fogjuk a hatását. Úgy éreztem, ez egy felhívás keringőre: hátha hozzásegít ahhoz a gyakorlás, hogy mosollyal üdvözöljem magam reggelente a tükörben. És elkezdjem magam „látni”. Egy hónapig minden nap 10-15 percet szántam arcjógára és érdekes tapasztalatokkal gazdagodtam.
Mi fán terem az arcjóga?
Bár az arcjógát napjainkban tipikusan az újkeletű „anti-aging” módszerek közé sorolják, a módszer valójában már több száz éve létezik. Népszerűsége azonban hullámzó: míg bizonyos időszakokban (például most) előszeretettel bukkannak fel a hozzáértő szakemberek videói a különböző közösségimédia-felületeken, addig a mesterséges szépülni vágyás arany-korszakában (kilencvenes évek) mélyen eltemette a nyugati kultúrkör.
Arcjóga otthon? Szakértővel vettük végig az új szépségápolási irányzat alapjait
Nem véletlenül, hiszen az arcjógát főképp kozmetikai eljárások, így például a botox injekciók természetes alternatívájaként emlegetik. Az arcjóga olyan gyakorlatok összessége, amelyek célja az arcbőr megjelenésének javítása az izomtónus, a jobb véráramlás és a nyirokkeringés, valamint a relaxáció révén. A gyakorlatokat minden esetben érdemes szakértőtől ellesni, hiszen – akárcsak a testünk többi izmának karbantartása esetén – úgy az arcon sem mindegy, mely izmokat nyújtjuk és melyeket feszesítjük. (Ellentétes hatást is elérhetünk, ha a gyakorlatokat rosszul kivitelezzük.)
Az arcjóga hatásmechanizmusa egyszerű alapokon nyugszik: azáltal, hogy a különböző gyakorlatokkal stimuláljuk az arc izmait, azoknak folyamatosan javul a tónusa és feszessége. Az arcizmok mozgatása miatt felpezsdül az arc vérellátása is: ez egyrészt lehetőséget teremt arra, hogy a toxinok vagy gyulladásos faktorok mielőbb „elszállítódjanak”, másrészt az arcunkba áramló, oxigéndús vér gyorsabb gyógyulást, feszesebb felületet eredményez. Az említett hatásmechanizmus redukálja az arc asszimetriáját, és képes ellazítani azokat az izmokat, amelyek észrevétlenül befeszülnek stressz hatására. (Nem véletlen, hogy Meghan Markle és Gwyneth Paltrow is előszeretettel nyúlnak ehhez a módszerhez.)