Az „anti-aging” kora végleg leáldozott - éljen a „healthy aging”, éljen az érett bőr!
Sokakat már az idősödés gondolatától is elfog a pánik, mások büszkén vállalják ráncaikat vagy hagyják, hogy tincseik szikrázó ezüstszínben tündököljenek. Vajon mit tehetünk, hogy a jól ismert „anti-aging” helyett sokkal inkább "healthy-aging", azaz az öregedés folyamatának elfogadása legyen fókuszban?
A húszas éveinkben a ráncok, a fakó bőr vagy éppen az ősz hajszálak gondolata még távolról sem foglalkoztat minket. Miért is foglalkoztatna, hiszen azok még mind odébb vannak, vagy legalábbis ezt gondoljuk. Pedig a tudatos megelőzés mellett a hozzáállásunk is kulcsfontosságú, ha nem szeretnénk, hogy később pánikszerűen reagáljunk a külsőnk természetes, mi több, csodálatos változására. A témáról a L'Oréal Paris szakértőjével, Dr. Gyöngyösi Nóra bőrgyógyásszal, kozmetológus szakorvossal beszélgettünk.
Tapasztalataid szerint mennyiben változott a nők idősödéshez való hozzáállása az elmúlt években?
Tudatosságot figyelek meg a hölgyek esetében - már fiatalabb kortól, akár a húszas évektől kezdődően. Eleinte inkább az erős fedésű sminkkel próbálkoznak, később viszont egyre fontosabbá válik a smink nélküli szép bőr. Mi, szakemberek pedig törekszünk az akne meggyógyítására, a bőrhibák eltüntetésére, az egészséges, szép bőr megteremtésére, ahol a szép smink csak egy extra adalék lehet.
Nő a vízben: Hogy jutottunk el az életveszélyes szirénektől a villával fésülködő hebehurgya Arielig?
Tehát a legfontosabb szerintem az egészséges bőr, ezt követően pedig az, hogy a szép és fiatal vonásokat minél tovább megőrizzük, folyamatos bőrápolással és akár kisebb esztétikai beavatkozások segítségével.
Mi az ezzel kapcsolatos aggályuk? Mire vágynak általánosságban?
A tapasztalatom szerint az elsődleges aggály pont a túlzott elváltozás, önmagunk elvesztése - ez orvosi szakértelemmel és a páciens egészséges énképével természetesen könnyen kivédhető.
A vágy egy kicsit előnyösebb, fiatalosabb, nőiesebb forma megtalálása, anélkül, hogy bárki drasztikus változást venne észre a háttérben.
Aktuális még az anti-aging kifejezés?
Nem igazán. Az utóbbi években a szépségipar vezető márkái, magazinjai mind bátorítják azt, hogy ünnepeljük a szépséget minden korban, és vállaljuk fel a valós korunkat.
Ne szorongjuk, ne érezzük magunkat hátrányban amiatt, mert vannak nálunk fiatalabbak, hanem a saját mércénkhez és a saját elvárásainkhoz képest hozzuk ki magunkból a maximumot. Slow aging, pro-aging, perfect aging - pozitívabb terminusok az anti-aging helyett - nem csupán játék a szavakkal, hiszen a mögöttes gondolat nagyobb elfogadásra ösztönöz.
Milyen preventitív eszközöket vethetünk be az egészséges idősödés érdekében?
Több tényező nagyon fontos ebben a kérdésben.
A bőrünk idősödése egy genetikailag kódolt, előre meghatározott összetevővel bír, melyet nem tudunk befolyásolni.
De ehhez számos faktor is csatlakozik, amit viszont ki tudunk küszöbölni: ilyen az életmódunk, a napfény, a por, a szennyeződés kerülése, a fényvédővel ellátott termékek használata, megfelelő reggeli és esti arctisztítás, a bőrtípusnak megfelelő hidratáló krémek vagy akár egyéb összetevők, hialuronsav, retinol, vitaminok speciális használata.
Vannak olyan kezelések, beavatkozások, amelyekkel a fiatalosabb formát megőrizhetjük, vagyis a gravitáció ellen tudunk dolgozni, vagy éppen a bőr felszínét is tudjuk tökéletesíteni, az apró ráncokat, pigmentfoltokat, bőrhibákat, egyenetlenségeket eltüntethetjük.
Vannak olyan lépések vagy hatóanyagok, amelyeket kifejezetten ajánlasz?
A hidratáláson és a fényvédelmen felül a teljesség igénye nélkül tudom ajánlani a hialuronsavat, a retinolt, a C-vitamint és a niacinamidot.
A szakemberek hogyan tudnának még inkább hozzájárulni ahhoz, hogy az anti-aging végleg healthy-aging legyen?
Véleményem szerint az egészséges énkép nagyon fontos. Egy szakember elengedhetetlen, hogy ezt képviselje, és a megfelelő szakképzettsége mellett a külsejében is önazonos legyen. Ezen felül fontos az empátia, a türelem, a páciens igényeinek felmérése, és természetesen a szépérzék. A páciens részéről pedig a bizalom, hogy elengedje magát és megnyugodjon egy ilyen szituációban.
Neki nem kell jobban tudnia a beavatkozást végző orvosnál semmit, az igények alapján a mi feladatunk és felelősségünk eldönteni azt, hogy milyen eredményt milyen beavatkozással lehet elérni. Természetesen és nem utolsó sorban a kommunikáció nagyon fontos, az elvárások és lehetőségek tisztázására.