Táncparkettről a rendelőbe - dr. Juhász Kata története

2024. november 24.
Juhász Kata egyszerre művészlélek és a tudományok embere
Juhász Kata egyszerre művészlélek és a tudományok embere - Mellény, felső: Zara
Fotó: BolegaNiki/GLAMOUR

Dr. Juhász Kata nem a táncosok szokásos útját járja: amellett, hogy fellép, gyakorló háziorvos is. Egyszerre szenvedélye a táncolás és az orvoslás, tagja volt Frenák Pál társulatának, oktatta is a táncot, miközben orvosként is praktizál. Táncos karrierje önmagában is figyelemre méltó: tánctudását többek közt az Egyesült Államokban és Franciaországban tökéletesítette, koreográfusi diplomáját a Magyar Táncművészeti Egyetemen szerezte.

Szerepelt a Vígszínház és a Pesti Színház ikonikus musicaljeiben, a Dzsungel könyvében és a West Side Story-ban, oszlopos tagja volt Frenák Pál Társulatának, tizenöt éve pedig önálló koreográfiáit mutatja be, saját társulatával. A táncot a Győri Táncművészetin oktatta is. Lediplomázott a SOTE-n, szakvizsgázott a PTE-n, jelenleg is praktizál.

Kislánykorodban sokat táncoltál vagy folyton doktorost játszottál?

Édesapám orvos, benne volt a levegőben, hogy orvosnak kell lennem. Kisgyerekkoromtól kezdve műkorcsolyáztam, művészi tornáztam, később táncoltam. Amikor megkérdezték, mi szeretnék lenni, azt feleltem, színész-orvos.

Négyévesen álltam először színpadra, a Hófehérkében Kuka szerepét játszottam a Jégszínházban. Hiperaktív kislány voltam, folyton szerepeltem, kiestem a padból, amikor jelentkezni kellett, verset mondtam az iskolai ünnepségeken és mindenfélét sportoltam úgy, hogy mindenben eljutottam a versenyzésig – valahol szörnyű ez így, visszanézve.

Ambiciózusnak tartod magad?

Visz a flow. Ha találkozom egy jó lehetőséggel, egyből magával ragad. Akár orvosként is: olvasom, milyen sok a halálozás egy bizonyos betegség következtében, és milyen fontos a megelőzés, amire azonnal reagálok, és szűrésre küldöm a hozzám tartozó betegeket. Hajt a tettvágy, de pusztán magamért nem vagyok ambiciózus – például, hogy elérjek egy pozíciót, az nem érdekel.

glamour plusz ikon Lefilmezték, ahogy megszületik, később Oscar-díjas rendező lett belőle - Sofia Coppola, a rendező, akinek egyetlen férfi sem diktál Hollywoodban

Lefilmezték, ahogy megszületik, később Oscar-díjas rendező lett belőle - Sofia Coppola, a rendező, akinek egyetlen férfi sem diktál Hollywoodban

A mai napig táncolsz. Hogy bírod fizikailag a nem kis megerőltetéssel járó fellépéseket?

Orvosként a testtudatom segít meghúzni a határokat fizikálisan, hogy sérülés nélkül meddig mehetek el. Persze a táncos szakma állandóan szembesít a korommal, hiszen jönnek a fiatalok. Próbálom karban tartani a testem, de nehéz egy színpadon szerepelni a tíz-, húsz-, sőt, most már harminc évvel fiatalabbakkal. Nem hasonlítom magam hozzájuk, mást tudok, mint ők.

Melyik vagy inkább: művészlélek vagy a tudományok embere?

Egyetemistaként a megélhetésemet a tánc adta. A kilencvenes évek színházi közegében éltem, közben bécsi és francia ösztöndíjakat kaptam, és voltam Amerikában is. Sokszor fontolgattam, hogy abbahagyom az orvosit, de mindig jöttek a barátok, akik átlendítettek a nehézségeken. Visszatérve a párizsi ösztöndíjas útról, halasztottam egy évet, az új egyetemi csoportom, ahová ekkor kerültem, összetartó közösség volt. Rugdostak, hogy folytassam az egyetemet.