Ez lenne a streaming átka? Mintha hiányozna valami a Squid Game 2. évadából

2025. január 25.
Szerzőnk megnézte a Squid Game második évadát és elmeséli a benyomásait
Szerzőnk megnézte a Squid Game második évadát és elmeséli a benyomásait
Fotó: Profimedia

A Nyerd meg az életed, vagyis a Squid Game várva várt második évada nem véletlenül produkálta a Netflix minden idők legnézettebb premierjét, és vált a platform harmadik legnézettebb évadává. A méltán népszerű, rekordokat döntögető sorozat folytatása mégis hiányérzetet hagy maga után, nem kapott méltó lezárást.

Félreértés ne essék, a Squid Game második évada lebilincselő. A Netflix saját gyártású, éles társadalomkritikát megfogalmazó koreai túlélősorozata több szempontból is sikeresen fenntartotta az első évad színvonalát. Frusztrációra csak az ad okot, hogy ez csupán egy fél évad, amelyet megfosztottak a kerek befejezéstől.

A történet szerint az első évad nyertese, Szong Gihun rendkívül megterhelő időszakon van túl, hiszen úgy érzi, az ő kezéhez is vér tapad. Épp amikor rendbe tenné az életét és továbblépne, észreveszi, hogy továbbra is toborozzák a kétségbeesett embereket életük legnagyobb lehetőségének ígérkező vetélkedőjébe. Ezt követően millióit inkább a tömegmészárlás megakadályozására fordítja, arra azonban nincs felkészülve, hogy ismét a modernkori amfiteátrumban találja magát.

Egyre fokozódó izgalmak

A Nyerd meg az életed második évadának egyik fő pozitívuma, hogy ha csak egy apró résen át is, de további betekintést enged a szervezők világába. Gihun és csapatának nyomozása során például közelebbről megismerhetjük az öltönyös férfit, aki a metrómegállókban vadászik a potenciális játékosokra, és aki számára az élet-halál játék egyfajta szórakozás. Kezd világosabbá válni a hierarchia a rózsaszín kapucnis katonák között, akik közül egy észak-koreai nő háttértörténetet is kap – bár kissé hanyag módon.

Másik érdeme a lélektani mélyfúrás: visszatérünk a kapitalizmus által megtört emberi természet tanulmányozásához, mégsem válik unalmassá a téma, hiszen a főhőssel együtt mi is tisztában vagyunk azzal, hogy mi a tét. Értetlenül figyeljük, miként kényszeríti a reményvesztettség a játékosokat arra, hogy mások élete árán mentsék az irhájukat, annak ellenére, hogy Gihun óva inti őket, és hogy ezúttal nemcsak minden játék után szavazhatnak, de még az addig összegyűlt összeget is szétoszthatnák egymás között.

glamour plusz ikon Vajon mi az oka annak, hogy pénz képes eltörölni az erkölcsi határainkat? - szakértőt kérdeztünk a nélkülözés pszichológiájáról

Vajon mi az oka annak, hogy pénz képes eltörölni az erkölcsi határainkat? - szakértőt kérdeztünk a nélkülözés pszichológiájáról

Különösen érdekfeszítő Szong Gihun (I Dzsondzse) és a Frontember (I Bjonghon) barátsággá alakuló kapcsolata, valamint a közöttük vonható párhuzam: mindketten megnyerték már a brutális játékot, csak éppen egyikük megakadályozza, míg másikuk hidegvérrel szorgalmazza a folytatást. De mi mozgatja a Frontembert? Lehetséges, hogy szándékosan nem ejtett halálos sebet utána nyomozó testvérén? A halász vajon neki dolgozik? Égető kérdések ezek, amelyekre már most szívesen megkaptuk volna a választ.

A második évad első fele

Minden lelkesedésünk ellenére a Nyerd meg az életed folytatása szerkezetileg hiányos és befejezetlen, és itt nem csak arról van szó, hogy az első évadban végignéztük a játékokat, most meg talán csak a feléig jutottunk el a vetélkedőnek. Amint két szálon kezd futni a cselekmény, a kiegyensúlyozott párhuzamos montázs helyett a játék sokkal több képernyőidőt kap a nyomozásnál, míg a korábban említett, társai által megfenyegetett észak-koreai katona történetét útközben mintha elfelejtenék követni.

Az ikonikus „piros lámpa, zöld lámpa” játék megismétlése logikus, ezt követően pedig szerencsére újabb hátborzongató játékok kerülnek bemutatásra (ezzel keresztbe tesznek a főhősnek is, és a nézők sem unatkoznak), viszont fájdalmasan sok időt tölt a kamera a szavazások követésével, így nem csoda, ha bizonyos pontokon lassúnak érződik a cselekmény előrehaladása. Mintha a második évad első felét néznénk: már az évad közepén érezni lehetett, hogy nem lesz idő tisztességesen lezárni a történetet.

glamour plusz ikon Hol vannak az érzelmileg érett férfiak? Kritika a Bármit, csak ezt ne című sorozatról

Hol vannak az érzelmileg érett férfiak? Kritika a Bármit, csak ezt ne című sorozatról

Tudatos döntésről lett volna szó?

Ezen a ponton fontos megemlíteni, hogy a sorozat kreátora, Hvang Donghjok kezdetben egy történetként írta meg a második és harmadik évadot, amelyeket egyébként egyszerre is forgattak le. „Eredetileg úgy terveztem, hogy ezt a történetet körülbelül nyolc-kilenc epizódon keresztül írom meg, de miután befejeztem a történetet, több mint tíz epizód lett belőle, amit túl hosszúnak tartottam ahhoz, hogy egyetlen évadba beleférjen.” – árulta el a Variety magazinnak. Mindez azonban nem magyarázza az imént felsorolt hiányosságokat.

Természetesen minden folytatódó film és sorozat hagy cliffhangereket, vagyis függőben maradó szálakat, de ebben az esetben tényleg mintha ollóval vágták volna ketté a filmszalagot. A Netflix saját gyártású műsorai esetében bevett szokás egy-egy évadot megfelezni, és körülbelül egy hónap különbséggel megjelentetni, itt azonban jogosan merülhet fel bennünk a kérdés: valóban alkotói döntés volt két részre szedni egy egyben megírt és leforgatott évadot, vagy ez csak egy ravasz trükk, hogy még tovább megtartsák az előfizetőket?

Az alkotó elmondása szerint miután a játék megállítására tett kísérletei sorra kudarcba fulladnak, és még a legjobb barátját is elveszíti, Gihun teljesen kicserélt emberként fog visszatérni a harmadik évadban, amelynek megjelenése idén nyárra vagy őszre várható, és amely még bőven tartogat meglepetéseket a nézőknek.