Mit kaphatsz egy olyan filmtől vagy sorozattól, amit már százszor is láttál?
Ha éjszaka felkeltenének álmodból, akkor is pontosan el tudnád mesélni a Szívek szállodája első epizódjának eseményeit? Kívülről fújod az összes varázslatot, mivel legalább tízszer láttad a Harry Pottert? Ez nem a fanatizmus jele, hanem annak, hogy szereted ezeket a történeteket és imádsz nosztalgiázni. A szakemberek szerint nemcsak nosztalgia-értéke, hanem néhány meglepő, jótékony hatása is van annak, ha előszeretettel nézed meg többször ugyanazokat a filmeket és sorozatokat.
Nosztalgia. Már maga a szó is kellemesen cseng, hiszen a biztonságot, a jóleső melegséget, a szép múltat kapcsoltad hozzá akárcsak (valószínűleg) azokhoz a filmekhez és sorozatokhoz, amiket szeretsz időről-időre ledarálni. A kérdésre, hogy miért szeretjük annyira újranézni a számunkra kedves filmeket és sorozatokat, Borbély Zsuzsa irodalom- és filmterapeuta válaszolt.
Kielégülő érzelmi szükségletek
„Lehet, hogy valamikor gyerekként néztük az adott sorozatot és olyan pozitív emlékeket kötünk hozzá, amiket gyerekkorunkban megéltünk. Például rendszeresen összeült a család és együtt nézték a Váratlan utazást vagy rohantunk haza az iskolából, hogy elcsípjük a Dragon Ball végét, esetleg a barátnőnkkel együtt néztük a Vad Angyalt, másnap pedig megtárgyaltuk a többiekkel a Gossip Girl eseményeit" - kezdi a szakértő.
A szorongást is enyhíti, ha online hívások helyett inkább személyesen tartod a kapcsolatot a szeretteiddel
„Tehát lehetséges, hogy a körülmények azok, amik felidéznek bennünk egy pozitív kötődést, esetleg olyan ajánlotta az adott műsort, aki nagyon kedves a szívünknek.
A sorozatok és filmek valójában remek eszközök a társas kapcsolatok működtetéséhez, mert lehetőséget adnak kapcsolódni másokhoz.
Persze, ennek az ellentéte is igaz lehet, ugyanis, ha te esetleg nem láttad az X-aktákat, mert a szüleid nem engedték, hogy megnézd, akkor kimaradhattál ezekből a beszélgetésekből, de ez felnőtt korunkban is igaz lehet, ha például valaki nem követ nyomon egy sorozatot, amit mindenki más igen” - magyarázza Borbély Zsuzsa.
Ám azonkívül, hogy ez egy alapvetően szórakoztató tevékenység, és felidézi bennünk a régi szép emlékeket, van néhány igen pozitív hatása is, miért éri meg időnként visszatérni a Született feleségek vagy akár a Reszkessetek, betörők! világába.
Robert N. Kraft, a kognitív pszichológia professzora szerint az ismerős műsorok újranézése során olyan történeteket és érzelmeket kapunk, amiket várunk, hiszen épp arra van igényünk. Tudjuk, hogyan érnek véget az epizódok, és - ami még fontosabb -, mit fogunk érezni, amikor véget érnek. Ez az egyik oka annak, hogy drámák vagy tragédiák helyett inkább vígjátékokat választunk ismételt megtekintésre.
Valami régi, valami új
Rengetegszer láttam már a Remény rabjait és minél többször, minél idősebb fejjel nézem, annál inkább más lett az első alkalmakhoz képest. Feltűnt, hogy más-más jelenetek ragadnak meg, más-más mondatokra figyelek fel és érdekes módon mindig olyanok, amik az aktuális helyzetemben valamiféle segítséget vagy vigaszt nyújtottak.