Hogyan lett a szexuálisan bántalmazott Oprah Winfreyből „minden média királynője”?

2024. november 10.
Idén lett 70 éves Oprah Winfrey, az amerikai televíziózás nagyágyúja
Idén lett 70 éves Oprah Winfrey, az amerikai televíziózás nagyágyúja
Fotó: Variety/Getty Images

Oprah Winfrey neve és talk showja mindenkinek ismerősen cseng: a nő, aki csontig hatoló, már-már terápiás jellegű beszélgetéseket folytat a vendégeivel, ahol szem nem marad szárazon. Kevesen tudják, hogy több, mint egy kíváncsi riporter: egy igazi túlélő, akit szexuálisan bántalmazott a saját családja.

Oprah Winfrey nem csak egy televíziós műsorvezető, hanem egy sikeres üzletasszony, egy médiaguru, aki átírta a társadalmi konvenciókat azzal kapcsolatban, mi lehetséges az afroamerikai nők számára a 21. században. Azonkívül, hogy hozzájárult a feketék életének megváltoztatásához, az egész amerikai társadalomra nyomást gyakorolt és olyan befolyásra tett szert, ami a mai napig érezhető.

Minden létező módon bántalmazták gyerekkorában

Oprah Winfrey lett a világ egyetlen fekete milliárdosa 2003-ban, és három évig büszkélkedhetett ezzel a címmel. Továbbra is az egyik leggazdagabb nő a bolygón, ez azonban nem mindig volt így. Oprah Gail Winfrey 1954. január 29-én született a Mississippi állambeli Kosciuskóban. A keresztnevét Orpának írták a születési anyakönyvi kivonatán a Ruth könyvében szereplő bibliai alak után, de az emberek rendszeresen rosszul ejtették ki, így ragadt rá az "Oprah".

Egy házvezetőnő anya és szénbányász apa gyermekeként látta meg a napvilágot, és rendkívüli szegénységben nőtt fel. Az első hat évet anyai nagymamájánál töltötte, akinek annyira nem volt pénze, hogy Winfrey általában krumpliszsákból készült ruhákat hordott. Kiskora óta szeretett olvasni és szavalni, gyakran idézett bibliai versekből, ezért elnevezték „Prédikátornak”. A könyvek jelentették számára a menedéket, és az eszközt arra, hogy elmeneküljön a zaklatással és elhanyagolással teli valóság elől.

A nagymamája megkorbácsolta, anyja elhagyta, és több családtag pedig szexuálisan bántalmazta. Az unokatestvére, a nagybátyja és a család egyik barátja is molesztálta 9 éves korától kezdve. 14 évesen teherbe esett, kisfia koraszülöttként jött a világra és nem sokkal születése után elhunyt. Édesanyja apjához küldte Nashville-be, és ez egy sorsdöntő pillanat volt az életében - az apjával való együttélés végre biztonságot adott a fiatal lánynak.

glamour plusz ikon Senki sem hitt abban, hogy egy afroamerikai mosónő lehet több, mint mások alkalmazottja - Madam C.J. Walker megcáfolta őket

Senki sem hitt abban, hogy egy afroamerikai mosónő lehet több, mint mások alkalmazottja - Madam C.J. Walker megcáfolta őket

Oprah felemelkedése: a helyi híradósból országos jelenség lett belőle

Amikor mindössze 17 éves volt, megnyerte a Miss Black Tennessee szépségversenyt. Felkeltette a nashville-i WVOL rádióállomás figyelmét, és állást adtak Winfreynek hírolvasóként. Közben ösztöndíjat nyert a Tennessee Állami Egyetemre, és kommunikációt, valamint előadóművészetet tanult. Fenomenális beszédkészsége, karizmája és empátiája már akkor is meglátszott, és ez lett az, amivel másokhoz kapcsolódik, és ami a média befolyásos alakjává tette.

Néhány évvel később a CBS nashville-i leányvállalata lehetőséget adott számára, ami megváltoztatta az életét. Ő lett a város első afroamerikai női esti híradósa. Néhány évvel később riporterként kezdett dolgozni, de eleinte nem volt benne sikeres. Gyakran rosszul ejtette ki a szavakat, és néha elsírta magát a kamerák előtt, mikor szomorú történetekről kellett beszámolnia. Bár ezt a munkát elveszítette, kapott helyette egy másik lehetőséget, a helyi talk showban, a People Are Talkingban, amiben társvezetőként megcsillogtathatta tehetségét.

1984-ben Oprah Winfrey Chicagóba költözött, hogy a WLS-TV alacsony nézettségű beszélgetős műsorának, az AM Chicagonak a házigazdája legyen. Amint megkezdte a munkát, a nézettség rövid időn belül megugrott és átnevezték a műsort The Oprah Winfrey Show-nak. Az emberek imádták Winfrey barátságos, ugyanakkor gyóntatós, terápiás stílusát, amit a Wall Street Journal „Oprahfikációnak” nevezett el. Hétköznapi emberek meséltek neki a képernyőn az őket ért megcsalásról, árulásról, tragédiáról és családi titkokról, ő pedig sokszor velük együtt sírt.

Odafigyelt arra, hogy a műsora színvonalas legyen, nem pedig bulváros. Nem csak gondoskodott a nívós, mélyenszántó és inspiráló beszélgetésekről, hanem minőségi tartalmakat is hozott be, és olyan spirituális vezetőket hívott meg a műsorba, mint például Eckhart Tolle és Deepak Chopra, akik a fizikai, mentális és spirituális egészség javításáról beszéltek. Interjúkat készített olyan társadalmi kérdésekről, amelyek érintették a rák, a jótékonysági munka vagy a kábítószerhasználat témáját.

A kritikusok dicsérték Oprah showját, ugyanis a meghívottak nyíltan beszéltek a problémáikról, és bőrszíntől, fogyatékosságtól, szexuális irányultságtól függetlenül, bárki megjelenhetett a műsorban. Természetesen nemcsak szakemberekkel és átlagemberekkel beszélgetett Winfrey, hanem hírességekkel is. A valaha volt legnézettebb interjúját Michael Jacksonnal készítette. De 2021-es beszélgetésére Meghan Markle-el és Harry herceggel pedig mindenki emlékszik, hiszen nemzetközi médiafigyelmet kapott. Oprah Winfrey-t a Time magazin a 20. század 100 legbefolyásosabb embere közé sorolta, 1998-ban pedig életműdíjat kapott a Nemzeti Televíziós Művészeti és Tudományos Akadémiától.

2001-ben még Laura Bush, az akkori First Lady is Oprah Winfrey vendége volt
Fotó: Handout/Getty Images

Sokáig küzdött súly- és érzelmi problémákkal

Siker ide vagy oda, Oprah Winfrey-t sokáig elkerülte a szerencse a szerelemben. Több nagy szerelme is volt, de mindig szakítottak vele. John Tesh műsorvezető például azért, mert zavarta a megbélyegzés, hogy színesbőrű nővel van együtt. Később Winfrey viszonyt folytatott egy házas férfival, akinek esze ágában sem volt elhagyni a feleségét. Állítólag olyan mély depresszióba esett, hogy 1981-ben öngyilkosságról szóló levelet írt legjobb barátjának. Winfrey szerint érzelmi gondjai okozták a súlyproblémáit, és a múltját, valamint a bántalmazó kapcsolatait okolta az elhízásáért.

Saját bevallása szerint az volt a baj, hogy mindent megtett mások szeretetéért.

Ezért is járhatott két olyan férfival is, akik rávették a kábítószerhasználatra. Végül a sok csalódás után megtalálta élete szerelmét 1986-ban, majd 1992-ben össze is házasodtak Stedman Grahammel. Gyerekük viszont nem született, mert Oprah kijelentette, mivel neki sem volt jó anyja, nem hiszi, hogy belőle az lenne, ezért nem akart soha szülő lenni.

Idén év elején nyíltan bevallotta, hogy testsúlycsökkentő gyógyszereket használt drámai fogyásához, ám ez egyáltalán nem csökkentette a népszerűségét, az emberek továbbra is rajonganak érte.

Stedman Graham és Oprah Winfrey 1990-ben
Fotó: Jim Smeal/Getty Images

„Minden média királynője”

Oprah Winfrey műsora több módon is befolyással volt a társadalomra. 2008-ban először vállalt szerepet nyíltan a politikában, és támogatta a képernyőn Barack Obama szenátort, aki még abban az évben elnyerte az amerikai elnöki tisztséget. A közgazdászok becslése szerint a műsorvezető támogatása több 1 millió szavazatot eredményezett Obamának elnökválasztáson, aki 2013-ban az Elnöki Szabadságéremmel tüntette ki munkásságáért Opraht.

Aztán ott van az Oprah's Book Club, ami 1996-ban indult, melyben Winfrey egy-egy új könyvet, jellemzően regényt ajánl rajongóinak olvasásra és megbeszélésre. Ajánlását követően sok könyvből bestseller lett, miközben ő maga is jó pár művet írt. Emellett 2000-ben útjára indította saját folyóiratát, mint „személyes útmutatót, hogy segítse a nőket abban, hogy jobb életet élhessék”. A média királynőjének befolyása más területekre is kiterjedt.

glamour plusz ikon A Barbie megálmodójának nemcsak az ikonikus babát köszönhetjük, hanem egy mellprotézist is

A Barbie megálmodójának nemcsak az ikonikus babát köszönhetjük, hanem egy mellprotézist is

A színészet iránti szeretete és az a vágy, hogy minőségi szórakoztató produkciókat készítsen, arra késztette, hogy 1988-ban megalapítsa a Harpo Productions nevű produkciós céget (a Harpo a keresztneve visszafelé írva), mely azóta különféle filmeket és tévéműsorokat készített. Ha mindez nem lenne elég lenyűgöző, Winfrey színészként is sikereket ért el, szerepelt a Rabszolgalelkek, A komornyik és sok más filmben. 1985-ben megkapta a legjobb női mellékszereplőnek járó Oscar-jelölést, amiért eljátszotta Sofiát Steven Spielberg Bíborszín című adaptációjában.

Ez zseniális nő élete nagy részét a kamerák előtt élte le, beleértve a nappali műsorát, amit negyed évszázadon át vezetett, egészen 2011-ig. Ezalatt az idő alatt megosztotta közönségével a leginkább privát küzdelmeit, beleértve a gyermekkori szexuális zaklatást, a mérgező kapcsolatait és a munkahelyi diszkriminációt, amivel szembesült. Őszintesége és érzékenysége nők százezreit motiválta, és arra ösztönözte őket, hogy megbirkózzanak saját kihívásaikkal.