Nádas Péter: „A legújabb magyar irodalomban a nők pozíciói meglepően erősek”
Évek óta az irodalmi Nobel-díj várományosai között tartják számon, nemzetközileg elismert író, élő legenda. Nádas Péter október 14-én tölti be nyolcvanadik életévét, új regénye és a születésnap kapcsán beszélgettünk vele kertészkedésről, feminizmusról és a ránk leselkedő veszélyekről.
Muszáj a legújabb könyvével, a Rémtörténetekkel kezdenem a beszélgetésünket, amiben egy falu szövevényes kapcsolati hálója rajzolódik ki. Inspirálták a lakóhelye, Gombosszeg viszonyai a történetet?
Miből másból, a saját tapasztalati anyagomból dolgozom, de azért az jóval bővebb annál, mint amennyit egyetlen község adhat. Évtizedekig laktam egy másik faluban, egész másféle tájon. Még korábban elég tekintélyes terjedelmű újságírói tapasztalatot szereztem a vidéki létről, s már akkor támaszkodhattam a falukutatók munkáira vagy frissebb szociológiai kutatásokra. A múlt század hatvanas éveiben létezett egy igen jelentős szociográfiai mozgalom, aminek szintén szépek az eredményei, magam is írtam annak idején ilyen jellegű riportokat.